Po Berlinie wielki jubileusz w Rzeszowie

Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów – Berlin 2013

Wybitnego twórcę i teoretyka teatru Jerzego Grotowskiego – który urodził się w Rzeszowie i przez jakiś czas mieszkał w Przemyślu i podrzeszowskiej Nienadówce, z okazji 80 rocznicy urodzin Rzeszów honoruje cyklem spektakli nawiązujących do formuły teatralnej twórcy „Apocalypsis cum figuris".

Teatr Maska współorganizujący z berlińską Szkołą Teatralno – Filmową Reduta projekt „Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów – Berlin 2013. Wielkie Jubileusze" zaprosił do Rzeszowa  m.in. przedstawienia z tejże Reduty oraz łódzkiej filmówki. Zorganizował wystawę fotografii Andrzeja Paluchiewicza dokumentujących życie Jerzego Grotowskiego oraz warsztaty prowadzone przez Teresę Nawrot z byłego Teatru Laboratorium w Opolu.

11 sierpnia  w Rzeszowie imprezę rozpocznie parada uliczna Teatru Porywacze Ciał z Poznania. W Teatrze Maska spektakl „Niech żyje cyrk!" oraz wernisaż wystawy „Grotowski i Laboratorium w obiektywie". Tego dnia spotkania zakończy monodram „DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków", w wykonaniu Dagny Cipory  z łódzkiej filmówki. 27 sierpnia na rzeszowskiej starówce „Opera żebracza" z berlińskiej Reduty. A na placu Jerzego Grotowskiego przed Filharmonią Podkarpacką „Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi" z Teatru Biuro Podróży z Poznania.

Projekt „Śladami Jerzego Grotowskiego. Rzeszów – Berlin 2013. Wielkie Jubileusze" finansowo wspiera Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej. W czerwcu br. świętowano 30-lecie berlińskiej Reduty, unikatowej w świecie Szkoły Teatralno-Filmowej, która uczy technik aktorskich stworzonych przez Jerzego Grotowskiego. W programie jubileuszowym znalazły się m.in.  kultowe spektakle "Lieb Vaterland magst ruhig sein" Ödöna von Horvátha oraz "Begger's Opera" Hansa-Jürgena Hannemanna. Nie zabrakło występu przygotowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, Telewizyjną i Filmową w Łodzi, monodramu „DAGNY.BRECHT.księżniczka.żebraków", w wykonaniu Dagny Cipory. Widzowie obejrzeli pantomimę „Laute Stille" Eliasa Liermanna oraz wystawę "motions&emotions" obrazującą metody pracy z aktorami Jerzego Grotowskiego. Gościem berlińskich spotkań był także rzeszowski Teatr „Maska", który przedstawił swój spektakl „Niech żyje cyrk!", w reżyserii Jacka Malinowskiego, ze scenografią Janusza Pokrywki i muzyką Tiger Lilies.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
3 sierpnia 2013
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia