Po finale

I Międzynarodowa Konferencja i Festiwal Współczesnej Sztuki Tanecznej - Ekotopie Kultury

Festiwal „Ekotopie Kultury" dobiegł końca. Czas na pewne podsumowanie oraz przyjrzenie się ostatnim, piątkowym prezentacjom. Ostatni dzień pilotażowego wydarzenia tanecznego obfitował w wiele niespodzianek.

Zainaugurował go występ młodych, zdolnych dziewcząt z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach-Szopienicach, które pod kierunkiem tancerzy z PWST WTT w ramach projektu „Niech każdy zacznie tańczyć" przygotowały świetny performans. Spektakl ukazuje codzienność typową dla młodych dziewczyn, które spędzają wolny czas na towarzyskich spotkaniach, słuchaniu muzyki i niekończących się rozmowach z przyjaciółmi. Jednakże przypadkowe rozmowy, czy grupowe słuchanie kolejnych utworów są jedynie pretekstem do podjęcia aktywności tanecznej.

Drugi pokaz, tym razem zapis wideo performansu mającego miejsce w przestrzeni miejskiej, został stworzony przez młodzież z katowickiego Domu Dziecka pod kierunkiem Kamila Wawrzuty. Z uwagi na dobrą jakość i montaż, audiowizualne dzieło można oceniać zarówno pod kątem tanecznym, jak i filmowym, gdyż wyrazy uznania należą się właśnie Wawrzucie- autorowi nagrania. Wideo to może posłużyć jako spot reklamowy, reklama społeczna propagująca rozwijanie umiejętności tanecznych i pasji, jakie należy pielęgnować w młodych ludziach i umożliwiać im ich rozwijanie. Świetnie zmontowany film bazuje na ujęciach i przeciwujęciach oraz kontrastach, co uwidacznia się podczas zestawiania obrazów dwójki tańczących dzieci. Na co dzień smutni, odzyskują radość życia w tańcu, który jako pewna forma ekspresji pozwala im na wyzwolenie się z szarej rzeczywistości i przeniesienie do zupełnie innego świata.

Po projektach zaprezentowanych w teatralnym foyer, będących wynikiem kooperacji tancerzy PWST WTT z katowicką młodzieżą, nastąpił etap projektów realizowanych na scenie głównej Teatru Śląskiego. Przybyłych gości powitali organizatorzy festiwalu wraz z przedstawicielem konsulatu generalnego USA w Krakowie, który przybliżył polsko-amerykańską współpracę prowadzoną na niwie artystycznej oraz zapowiedział występ amerykańskiego zespołu Battery Dance Company. Spektakl "Inhale", stanowiący fragment „Perceptual Motion", jest raczej artystyczną manifestacją doskonałej techniki tanecznej. Ten swoisty performans stanowi pokaz umiejętności nowojorskiego Battery Dance Company- absolutnie perfekcyjnej grupy tanecznej, której sława obiegła już cały świat. Ich mottem jest „łączenie świata poprzez taniec". Zespół został założony w Nowym Jorku, w 1976 roku przez amerykańskiego choreografa- Jonathana Hollander'a, który stworzył ponad 75 spektakli.

Zaprezentowany wyimek spektaklu jest jedynie wyjątkiem z olbrzymiego repertuaru The Battery Dance Company, fragmentem uchylającym przez polską publicznością rąbek tajemnicy czystej i absolutnie fenomenalnej sztuki tanecznej. Prezentacja ta stanowi taneczną wizytówkę i zaproszenie do zagłębienia się w świat tańca, jaki oferuje amerykański zespół. Niebanalna choreografia tworzy kompendium zainspirowane pięcioma zmysłami. Razem ze scenografia, którą tworzy jedynie biały ekran, na którym pojawiają się kolorowe tła, dopasowane do nastroju tańca oraz zmieniające się w zależności od intensywności emocji rodzących się pomiędzy tancerzami, stanowią zgrany duet.

Po wspomnianym spektaklu choreograf nowojorskiej grupy zaprosił widzów do obejrzenia efektów pracy swoich tancerzy z polską młodzieżą. Projekt „Dancing to connect" został stworzony w 2006 r., a dziś jest realizowany w ponad 40 krajach na całym świecie. Zespól ma w planach jeszcze większą ekspansję i objęcie do 2017 roku swoim programem 50 państw. Projekt ten jest finansowany przez U.S. Department of State, Bureau of Educational and Cultural Affairs, African Regional Services oraz rozliczne ambasady i konsulaty.

W piątkowy wieczór 4 lipca, jako pierwszy został zaprezentowany projekt uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej, który powstał dzięki kooperacji z Robinem Cantrell'em. Następnie odbył się występ uczniów z gimnazjum nr 7 w Bytomiu, przygotowujących się do spektaklu pod kierunkiem tancerki Miry Cook. Gościnnie wystąpiła także grupa, którą do spektaklu przygotował choreograf Janusz Skubaczkowski. Następnie miała miejsce prezentacja młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Gliwicach.Etap prezentacji najmłodszych artystów zakończył występ licealistów z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Katowicach.

Natomiast wieczór zwieńczył efektywny spektakl „Not all those who wander are lost" w choreografii stworzonej przez pomysłodawcę i organizatora festiwalu „Ekotopie Kultury"- Jacka Łumińskiego. Tytuł jest cytatem z poematu „All that is gold does not Glitter" J. R. R. Tolkiena, autora „Władcy Pierścieni"*. Przedstawienie to gruntownie dekonstruuje ludzkie zachowania oraz zakorzenione w każdej kulturze swoiste rytuały. Znajdują się w nim także nawiązania do kultury żydowskiej. Ważną rolę pełni tu muzyka skomponowana przez Andy Statman'a, znanego amerykańskiego klezmera (wykonawcy muzyki związanej dawniej z żydowskimi obrzędami religijnymi, a dziś posiadającej także formę rozrywkową), mandolinisty i klarnecisty, który przywołując dawną muzykę żydowską oferuje jej nowe odczytanie i przenosi ją w czasy współczesne. Podsumowując, jest to świetny i doskonale przemyślany spektakl z nienagannie wykonaną choreografią. Ale czyż można było się spodziewać innego efektu? Wszak tancerze Battery Dance Company w ciągu tygodnia tak perfekcyjnie przygotowali polską młodzież do zaprezentowania na teatralnej scenie tanecznego projektu, że z publiczność niedowierzaniem przyjęła fakt, iż uczestnicy nigdy wcześniej nie współpracowali z amerykańskim zespołem.

„Ekotopie kultury" dobiegły końca, lecz idea wkroczenia festiwalu teatru tańca współczesnego w przestrzeń miejską Katowic została zaszczepiona na dobre. Niektórzy ze zniecierpliwieniem będą odmierzać czas do kolejnej edycji, inni, w tym tancerze z bytomskiego Wydziału Teatru Tańca, z kolei zostali zainspirowani nowymi ideami oraz możliwościami wyprowadzenia ruchu, czy poznali taneczne słowniki zespołów z całego świata.

*All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.
From the ashes a fire shall be woken,
A light from the shadows shall spring;
Renewed shall be blade that was broken,
The crownless again shall be king

(J.R.R., Tolkien, "Władca Pierścieni- drużyna pierścienia")

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
9 lipca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...