Po raz pierwszy od dwustu lat

"Faust" - reż. Beata Redo-Dobber - Pałac w Wojanowie

Polska premiera opery "Faust" według dramatu Johanna Wolfganga von Goethego z muzyką Antoniego Henryka księcia Radziwiłła

14 sierpnia (wtorek), Pałac Wojanów (Wojanów 9, 58-508 Jelenia Góra),
godz.  18.00, wstęp wolny
- prezentacja rękopisu  partytury „Fausta“
Zaprezentowane zostanie pierwsze wydanie partytury „Fausta“ Antoniego Księcia Radziwiłła, będącej wcześniej własnością rodzinną króla Prus.

- otwarcie wystawy malarskiej Krystyny Radziwiłł Milewskiej
Zaprezentowane zostaną prace malarskie artystki w jej ulubionej technice - pasteli i gwaszu.

Krystyna Radziwiłł Milewska, prawnuczka Antoniego Henryka Księcia Radziwiłła. Absolwentka  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, studiowała na trzech kierunkach: architekturze wnętrz, malarstwie i grafice. Jej prace prezentowane były w Polsce i za granicą m. in. w Afryce Południowej, Francji, Stanach Zjednoczonych. Wiele jej obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych.

Godz. 19.00, Sala Wojanowska - projekcja filmu  „Pruska miłość“, wstęp wolny
Film z roku 1938, opowiada historię wielkiego uczucia, które dawno temu w epoce romantyzmu łączyło przez szereg lat niezwykłą kobietę, piękną i utalentowaną muzycznie księżniczkę Elizę Radziwiłł (1803-1834) z młodszym synem króla Prus Fryderyka Wilhelma III księciem Wilhelmem – późniejszym królem Prus (od 1861) i cesarzem Rzeszy Niemieckiej (1871-1888).
Finał tej miłości nie okazał się jednak szczęśliwy...

15 sierpnia (środa), godz. 20.00 – Polska premiera OPERY FAUST, J. W. Goethego do muzyki A. H. Księcia Radziwiłła, Pałac Wojanów (Wojanów 9, 58-508 Jelenia Góra), spektakl plenerowy, wstęp wolny.

Po dwustu latach od powstania opery „Faust”, jej dźwięki zabrzmią w całości i w oryginale w plenerach Pałacu Wojanów. Powstała ona na tych terenach, w letniej rezydencji Antoniego Henryka Księcia Radziwiłła w Pałacu w Ciszycy, który wówczas stanowił centrum życia muzycznego, literackiego i teatralnego. O pozycji księcia w świecie muzyki daje wyobrażenie krąg jego przyjaciół – na czele z Beethovenem, Mendelssohnem i Chopinem (którzy dedykowali mu swe utwory).
Książę tworzył muzykę do dramatu Johanna Wolfganga von Goethego przez ponad 20 lat. Niektóre sceny wykonane były w Berlinie za życia poety. Muzyka podobała się Goethemu - dopisał na życzenie kompozytora kilka linijek tekstu, których nie znajdziemy w oryginalnym wydaniu "Fausta". Dzieło zaprezentowane zostało po raz pierwszy w całości w Berlinie w roku 1835, trzy lata po śmierci Księcia.

Dyrektor artystyczny: Wojciech Czemplik
Opera w wykonaniu solistów: Agnieszki Rehlis (mezosopran), Tatiany Hempel – Gierlach (sopran), Michaliny Bienkiewicz (sopran), Roberta Gierlacha (bas baryton), Tomasza Krzysicy (tenor), Marka Adlera (tenor), Chóru z Darmstadt, członków chóru Sing-Akademie zu Berlin, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej, pod batutą Marcina Nałęcza – Niesiołowskiego. Spektakl operowy uświetnią aktorzy mimowie Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Scenariusz, reżyseria i scenografia: Beata Redo – Dobber.

Agnieszka Krzemińska
Materiały Organizatora
14 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia