Pobudź wyobraźnię dziecka na warsztatach teatralnych

"Małe teatrowanie przy tacie i mamie - Na wyspach"

- Warsztaty "Małe teatrowanie przy tacie i mamie" są skierowane do dzieci od 2 do 4 lat oraz ich rodziców lub opiekunów. Polegają na wspólnym podróżowaniu przez teatralne wyspy. Każda wyspa to inny składnik teatru. Znajdziemy na nich np. górę skarpet, strumień światłą drzewo, na którym dojrzewają instrumenty, oraz wiatr, który układa słowa w opowieść. Warsztaty to połączenie krótkich form inscenizacyjnych z interakcją uczestników.

Rozmowa z Ewą Mrówczyńską, aktorką Teatru "Maska" w Rzeszowie i Teatru Poddańczego z Białegostoku

Czy warto chodzić z dzieckiem do teatru?

- Jako teatralny fan nie mogę odpowiedzieć inaczej: oczywiście, że warto! Natomiast nie powinniśmy zabierać dziecka na sztuki przeznaczone dla innej granicy wiekowej. Przedstawienie powinno być dostosowane do wieku i wrażliwości odbierania świata przez nasze dziecko.

Jak edukacja teatralna wpływa na rozwój dzieci?

- Teatr, jako sytneza sztuk, może stać się miejscem magicznym. Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka, plastyka, opowiadanie baśni rozwijają wyobraźnię. Pozwalają przeżyć i odkryć nowe emocje. W tej podróży jest niezbędny opiekun - teatr powinien pobudzać do dyskusji, dlatego warto dziecku wytłumaczyć, zapytać, jakie są jego wrażenia Dopiero wtedy edukacja teatralna ma sens. Bo przecież teatr również edukuje. Pozwala nazwać rzeczy dobre i złe, wytłumaczyć w sposób niedosłowny problemy świata nie tylko dorosłego, ale i dziecięcego. I tu mam jeszcze mały apel: pozwalajmy dziecku na żywe reakcje. Nie uciszajmy, jeśli się śmieje albo głośno coś przeżywa. Jeśli jest to wywołane przedstawieniem, to oznaczą że spektakl nie jest dziecku obojętny.

Teatr Poddańczy przygotował warsztaty teatralne "Małe teatrowanie przy tacie i mamie - Na wyspach". Do kogo są skierowane i na czym polegają?

- Warsztaty są skierowane do dzieci od 2 do 4 lat oraz ich rodziców lub opiekunów. Polegają na wspólnym podróżowaniu przez teatralne wyspy. Każda wyspa to inny składnik teatru. Znajdziemy na nich np. górę skarpet, strumień światłą drzewo, na którym dojrzewają instrumenty, oraz wiatr, który układa słowa w opowieść. Warsztaty to połączenie krótkich form inscenizacyjnych z interakcją uczestników. Dzieci mają poczucie przynależenia do historii, która tworzy się na scenie. Po wszystkich wyspach oprowadzają aktorki, które dobrze je znają.

Czy warsztaty mają tylko zapoznać dziecko z teatrem?

- Oczywiście, nie jest to jedyny atut warsztatów. Najważniejszym elementem jest aktywność rodziców. Wszystkie interakcje są przygotowane z myślę o relacji rodzic/opiekun-dziecko. Dodatkowo dziecko zaczyna również funkcjonować w kameralnej (ale jednak) grupie ludzi, a to bardzo ważne w budowaniu relacji społecznych. Ale to przede wszystkim świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem i dobrą zabawę.

**

Warsztaty teatralne "Małe teatrowanie przy tacie i mamie - Na wyspach", 5 maja, godz. 16, Teatr "Maska". Wstęp wolny. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc 17 852-06-14; 17850-13^0; 17 850-1365.

Ula Sobol
Nowiny Gazeta Codzienna
25 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...