"Pobyt tolerowany" już wkrótce

gościnne spektakle w Warszawie

17 i 18 stycznia, w ramach projektu "Mów za siebie", w jednym z warszawskich mieszkań, będzie można obejrzeć spektakl "Pobyt tolerowany" Weroniki Fibich, Ewy Łukasiewicz i Teatru Szwalnia.

"Pobyt tolerowany" zagrany zostanie w Warszawie aż cztery razy: 17 i 18 stycznia o godz. 18 i 20. Miejsce, w którym odbędzie się akcja, zostanie ujawnione wkrótce na stronie Instytutu Teatralnego.

"Pobyt tolerowany" to termin prawny opisujący formę ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa. Pobyt tolerowany to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Pobyt tolerowany to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Akcja oparta na wywiadach z uchodźcami w Polsce porusza kwestie najistotniejsze dla ich losu - absurd i obłudę systemu, zależności polityczne, ograniczenia prawne, powracające wspomnienia i tęsknotę za rodziną, krajem, normalnością. Miejsce gry - prywatne mieszkanie - staje się przestrzenią deziluzji i spotkania, nie tylko z prawdą swoistych świadectw, ale także ze współuczestnikami akcji i samym sobą. Rozmowę po przedstawieniu poprowadzi Agata Diduszko-Zyglewska ("Krytyka Polityczna").

Projekt "Pobyt tolerowany" powstał w wyniku kilkumiesięcznego procesu prowadzonego z inicjatywy Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia w Łodzi oraz Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie. Premierowe prezentacje samej akcji odbyły się w marcu 2013 w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru w Łodzi i spotkały się z dużym zainteresowaniem.

"Pobyt tolerowany uczy, że obcość wymaga intymności, bo tylko wówczas zbliżamy się do innego człowieka w sensie egzystencjalnym. Spróbujmy sobie wyobrazić taką intymność w odniesieniu do owego ludzkiego morza, w których przecież każdy człowiek to kropla, w której widać cały ocean...".

Wojciech Józef Burszta "Ludzkie morze"

Prezentacje "Pobytu tolerowanego" odbędą się w ramach kolejnej odsłony "Mów za siebie" - cyklu prezentacji projektów nieinstytucjonalnych, które stanowią jawnie osobistą wypowiedź twórców, wyrażają indywidualny punkt widzenia, własną interpretację rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Zofia Dworakowska.

***

BILETY:

20 zł (normalny)

10 zł (ulgowy)

Bilety dostępne w księgarni Prospero

REZERWACJA:

bilety@instytut-teatralny.pl

791 877 377

(-)
Materiał Teatru
11 stycznia 2016

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia