Pociąg do miasta - edycja 7

Ogólnopolski Festiwal Teatralny 9 - 14 sierpnia 2021

Legendy z Wysp Owczych. Eksperymentalna opowieść o budowlach, które służyły zagładom. Minimalizm jako recepta na szaleństwo nowoczesnego świata. Spektakl o bezdomności, którego aktorzy doświadczyli jej piętna. To wybrane prezentacje festiwalu Pociąg do Miasta 2021. Siódma edycja prezentuje najciekawsze spektakle teatrów offowych i w sposób unikalny ujawnia tematy zainteresowań i formy wypowiedzi twórców, którzy mierzyli się z sytuacją pandemiczną. Niemal wszystkie festiwalowe prezentacje powstawały bowiem w 2020 roku, a wybrane odnoszą się do tej rzeczywistości w sposób bezpośredni. Efektem pracy artystów jest więc mocny i bezkompromisowy teatr społeczny skupiony na tematach, które rzadko trafiają na teatralne sceny.

Dwa festiwalowe spektakle, "W dwóch językach polskich" i "Kopakonan – opowieść o kobiecie foce" to prezentacje również w polskim języku migowym. Pierwsza z nich opowiada także o sytuacji z 2020 roku, gdy pandemia pozbawiła Głuchych dostępu do informacji, od których mogło zależeć ich życie i zdrowie. Do wielu słyszących Polaków po raz pierwszy dotarł więc krzyk głuchych rodaków, którzy mieli po prostu dość. Równie przejmująco dociera opowieść o ludziach bezdomnych, która pokazuje, że problem braku domu może dotknąć tak naprawdę każdego. Mamy również pociągającą receptę na zmianę życia poprzez jego radykalną minimalizację. Festiwal jest także sceną fantastycznych podróży między rzeczywistościami w spektaklu "Kongres futurologiczny" według wizjonerskiej prozy Stanisława Lema. Podobnie jak w ubiegłych latach Pociąg do Miasta oprowadza widzów po Gdyni śladami teatralnych prezentacji. Podczas tego spaceru nieoczywiste miejsca lokalizacji scen nawiązują do formy i treści przedstawień i skłaniają do poszukiwania ich nowych kontekstów. Festiwalowe prezentacje rozpoczynają się zawsze o godzinie 21.00, a widzów czeka sześć dni wypełnionych teatrem offowym, w sumie aż 12 prezentacji. Dbając o uwiecznienie ulotnej atmosfery festiwalowej, naszemu wydarzeniu towarzyszy konkurs recenzji teatralnych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zapraszamy do wspólnej podróży Pociągiem do Miasta!

Program Festiwalu:
9 i 10 sierpnia (poniedziałek, wtorek) godzina 21.00
"Warunki zabudowy"
Tekst i scenariusz: Zbigniew Szumski i Arti Grabowski
Reżyseria: Zbigniew Szumski - Scena Robocza/ Poznań
Plac/ Gdyńskie Przedsiębiorstwo Handlowe Surtex, ul. Bolesława Krzywoustego 8
"Kopakonan - opowieść o kobiecie foce"
Scenariusz: Grzegorz Grecas, Katarzyna Jackowska, Madi Rostkowska
Reżyseria: Grzegorz Grecas - Projekt Migawki/ Wrocław
Pirs/Marina Yacht Park, ul. Arkadiusza Rybickiego 4C (przy pomniku Tadeusza Wendy)
Spektakl prezentowany również w polskim języku migowym
11 i 12 sierpnia (środa, czwartek) godzina 21.00
"W dwóch językach polskich"
Tekst i scenariusz: Grzegorz Grecas i Zespół
Reżyseria: Grzegorz Grecas - Teatr na faktach/ Instytut Grotowskiego/ Wrocław
Taras/ Szkoła podstawowa nr 26, ul. Tatrzańska 40
Spektakl prezentowany również w polskim języku migowym
"Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych"
Tekst: Kuba Kapral
Scenariusz: Dorota Abbe, Kuba Kapral
Reżyseria: Dorota Abbe - Grupa Teatralna Wikingowie/ Fundacja Na Marginesie/ Poznań
Plac/ Zespół szkolno-przedszkolny nr 3, ul. Nagietkowa 73
13 i 14 sierpnia (piątek, sobota) godzina 21.00
"Minimalsi"
Tekst i scenariusz: Zbiorowy – pod redakcją Szymona Turkiewicza
Reżyseria: Mest i Teatr Mest/ Warszawa
Dziedziniec/ Dawne gimnazjum nr 1, ul. 10 Lutego 26
"Kongres futurologiczny"
wg Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ida Bocian - Teatr Gdynia Główna/ Gdynia
Zielona strefa między budynkami III i IV/ Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Aleja Zwycięstwa 96/98

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/152473560201242

Konkurs na recenzje teatralne

Festiwalowe wzruszenia, zachwyty i wnikliwe interpretacje warto utrwalić i spisać. Właśnie dlatego tegorocznej (siódmej z kolei) edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pociąg do Miasta 2021 towarzyszy konkurs na recenzje teatralne. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych widzów w wieku dowolnym, zachęcamy do pisania świeżo po obejrzeniu festiwalowego spektaklu. Czekamy na teksty z waszymi wrażeniami, oceną gry aktorskiej i próbami odkrycia przesłania danego przedstawienia. Możecie też spróbować znaleźć źródła interpretacji twórców i porównać spektakl z innymi przedstawieniami na podobny temat. Konkurs ma charakter otwarty, zachęcamy do udziału zarówno miłośników teatru, którzy nigdy wcześniej nie pisali recenzji, jak i osoby, które mają na swoim koncie kilka takich publikacji. Nie ustalamy limitu długości nadesłanych tekstów, a odważnych recenzentów zachęcamy do próby oceny wszystkich festiwalowych prezentacji. Na najlepszych recenzentów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych Partnerów.

Swoje teksty przysyłajcie na adres e-mailowy: gbryszewski@teatrgdyniaglowna.pl z dopiskiem „Młoda Krytyka 2021". Pamiętajcie, żeby w wiadomości podać swoje imię i nazwisko i dane kontaktowe. Na teksty czekamy do końca niedzieli 15 sierpnia, trzy dni później opublikujemy rozwiązanie konkursu na naszej stronie internetowej i w profilach na mediach społecznościowych.
Czekamy na Wasze recenzje!

Szczegóły konkursu i regulamin na stronie www.teatrgdyniaglowna.pl

 

mat. organizatorów
Materiał nadesłany
21 lipca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia