Początek roku w Teatrze Nowym

Nowy Rok Teatr Nowy rozpoczyna intensywnie. W najbliższy weekend na widzów czekają premierowe spektakle i Żywa Biblioteka.

W piątek 7 stycznia na Dużej Scenie premiera „Wielkiego Teatru Świata" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Barokowy dramat religijny Pedra Calderóna de la Barki zyska zupełnie nowy wymiar. „Muzyczna farsa" – mówi o nim reżyser. Albo „niemoralny moralitet", „slapstickowy musical", „misterium uliczne", „propagandowy raj", „niekończąca się parada wykonów".

 

Sam autor dramatu – nie stroniąc od przewrotnego dowcipu, a nawet złośliwości – docieka głębszych sensów, sięgając po motyw teatru świata, w którym ludzie są tylko trybami ziemsko-niebiańskiej maszynerii; aktorami spektaklu „w dekoracjach, przy świetle, w kostiumie", w którym role rozdaje Bóg. Reżyser natomiast znany jest z... mniej tradycyjnych inscenizacji. Dość powiedzieć, że w jego osobistej interpretacji calderonowski Autor jest jak Jeff Bezos, Elon Musk czy Richard Branson: twórca imperium, na które w samozachwycie spogląda z góry – z Nieba, krawędzi kosmosu czy VSS Unity.

Na scenie będzie można zobaczyć Agnieszkę Korzeniowską, Krzysztofa Pyziaka, Konrada Michalaka, Aleksandrę Posielężną, Michała Kruka, Malwinę Jelistratow, Jolantę Jackowską, Damiana Sosnowskiego, Pawła Kosa, Bartosza Turzyńskiego, Halszkę Lehman i Adama Mortasa.

W przygotowaniach do premiery Teatr ponownie podejmuje współpracę z łódzkimi instytucjami kultury; wyjątkowa sesja zdjęciowa promująca spektakl, autorstwa duetu HaWa: Anety Wawrzoły i Grzegorza Habryna, powstała w Muzeum Miasta Łodzi.

Na spektakle „Wielkiego Teatru Świata" Teatr Nowy zaprasza 7, 8, 9, 21, 22 i 23 stycznia, polecając lekturze autorski program, spisany przez Dominika Frosztęgę: https://nowy.pl/programy/wielki-teatr-swiata/.

W niedzielę 9 stycznia w foyer Małej Sceny po raz pierwszy w Teatrze Nowym Żywa Biblioteka: wydarzenie towarzyszące spektaklowi „Wszyscy jesteśmy dziwni", organizowane we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Żywa Biblioteka to realizowany na całym świecie projekt ukierunkowany na dekonstrukcję stereotypów. W tej bibliotece Książkami są Ludzie: osoby wyróżniające się w społeczeństwie ze względu na przynależność do mniejszości czy niepełnosprawność, często doświadczające dyskryminacji. Czytelnikiem_czką może zostać każdy – wystarczy zarejestrować się i odebrać kartę biblioteczną, a następnie wypożyczyć Książkę i rozmawiać z nią przez 30 minut. Wszystkie pytania są dozwolone – oczywiście z poszanowaniem zasad kultury osobistej i szacunku do drugiej osoby.

Sztuka w reżyserii Olgi Ciężkowskiej i z tekstem Anny Mazurek, zrealizowana w ramach projektu „Nowy i Młodzi" przez zespół twórców złożony ze studentów i młodych absolwentów, miała swoją – doskonale przyjętą – premierę 3 grudnia tego roku. Osnuta na kanwie doskonałego reportażu Karoliny Sulej daje głos tym, którzy – jak pisały twórczynie przy okazji premiery – „nie pozwalają się wtłoczyć w rolę niemych ofiar nieuchwytnej normatywności i uchwytnej, boleśnie konkretnej władzy polityków i biznesmenów, nadających temu pojęciu konkretną postać zakazów, regulacji prawnych i zawłaszczania przestrzeni".

Akcja rozgrywa się na Coney Island, ale opowieści z kolebki amerykańskiej rozrywki, obżarstwa, przesady, tanich przyjemności i mocnych wrażeń są inspiracją do stworzenia uniwersalnych historii o mechanizmach władzy i obserwacji procesu, w którym pojęcie normatywności staje się narzędziem opresji i kontroli, formatowania jednostek i ograniczania ich indywidualnej ekspresji. Jednocześnie są jednak także wezwaniem do szukania własnej podmiotowości wbrew funkcjonującym stereotypom: bohaterowie są „dziwni" i robią z tego użytek.

Na scenie: Paulina Walendziak, Magdalena Kaszewska, Katarzyna Żuk, Barbara Dembińska i Sławomir Sulej.

Na spektakle „Wszyscy jesteśmy dziwni" w reż. Olgi Ciężkowskiej, realizowane w ramach projektu „Nowy i Młodzi", Teatr zaprasza 7, 8 i 9 stycznia (program: https://nowy.pl/programy/wszyscy-jestesmy-dziwni/).

Po świątecznej przerwie do sal prób wracają także adepci Studium i Koła Teatralnego. Efekty ich prac będzie można zobaczyć w maju, podczas obchodów planowanej rocznicy urodzin patrona Teatru Nowego Kazimierza Dejmka.

Kuba Galczak
Materiał Teatru
5 stycznia 2022

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...