Poczytaj mi sztukę

Kolejne spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży

Czy ktoś wie, co dzieję się ze słoikami w ciemnej piwnicy, albo sztućcami w kuchennej szufladzie? Okazuje się, że i one mają swoje marzenia i uczucia. Marcelka to ciekawa świata zakrętka, która ma już dość bycia tylko uzupełnieniem słoika-Sławka. Marzy jej się kariera, podróże i zagraniczna sława. Do tej pory przebywała stale w piwnicy, ale postanawia wyruszyć w podróż do kuchni i tam poszukać swojego szczęścia. Poznaje prawa rządzące nieznaną jej dotąd przestrzenią i przekonuje się, że wcale nie tak łatwo będzie jej tam zaistnieć.

Kuchnia wydaje jej się coraz mniej przyjazna, jednak wytrwale dąży do osiągnięcia celu i udaje jej się zdobyć uznanie w konkursie na sztukę zaangażowaną. Marcelka ma okazję przedstawić jury swój manifest, który burzy, dotąd poukładany świat kuchenny. Zakrętka uświadamia nim, że każdy może walczyć o swoje marzenia i zmieniać swoje przeznaczenie. Wygrywa konkurs i wyrusza zwiedzać upragniony świat.

Piotr Rowicki - autor sztuki - ur. 1975. Z wykształcenia historyk, z zawodu dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Jego debiutancką sztukę Przylgnięcie wyreżyserowała Aldona Figura w Laboratorium Dramatu (2008), pół roku później jego Mykwa pojawiła się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2010 roku jego sztuka Chłopiec malowany zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na polską sztukę współczesną "Metafory Rzeczywistości" zorganizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu i przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na 11 Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. W 2013 roku na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu otrzymał Nagrodę Publiczności za spektakl "Matki". Najczęściej współpracuje z Piotrem Ratajczakiem, który w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawił Królów dowcipu (2011), w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie monodramy: I będą święta (2012) i Tato nie wraca (2013), w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie - Stawiam na Tolka Banana w jego adaptacji, w Teatrze Łaźnia Nowa Niewiernych (2012) a także Piszczyka w Teatrze Polskim w Poznaniu (2013), a ostatnio Dziewczyny do wzięcia w Teatrze Powszechnym w Warszawie.


Poczytaj mi sztukę to cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.
Projekt realizowany w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu:
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

"Odkręć się Marcelka" / dla widzów od lat 5 /

12 czerwca 2014 (czwartek) godz. 17.00 (scena górna)
wstęp: 1 zł

Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Oprawa muzyczna: Człowiek z Maszyną (Bogusław Beniu Byrski)
Występują: Mirella Rogoza-Biel, Bartosz Siwek, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Kacper Kubiec, Mateusz Kaliński.

(-)
Materiał Teatru
12 czerwca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia