Poczytajmy Fredrę

dziś kolejna edycja "Narodowego Czytania" - czytamy dzieła Aleksandra Fredry z okazji 220. rocznicy urodzin

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego kontynuujemy akcję ogólnopolskiego, wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Podstawowym celem akcji Narodowe Czytanie jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki.

W tym roku 7 września w największych polskich miastach, a także kilkuset miejscowościach na terenie całego kraju, czytane będą wybrane utwory Aleksandra Fredry. Spośród miejscowości biorących udział w tej akacji, największą jest Warszawa, najmniejszą zaś Czerwonka, leżąca w gminie Sokołów Podlaski, licząca około 100 mieszkańców.

Dzieła Fredry czytane będą w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach, niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji, czytanie utworów Fredry zorganizuje we własny, oryginalny sposób.

W Bydgoszczy sceną czytania utworów Fredry będzie jedna z restauracji, a w wśród czytających znajdą się księża z miejscowej parafii. W Kaliszu czytanie podzielono na trzy etapy – Fredro dla dzieci, Fredro z Kaliszem w tle oraz Fredro dla dorosłych. W Łowiczu czytać utwory Fredry będą wszyscy mieszkańcy, którzy przybędą na tamtejszy rynek, a w Toruniu wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Z kolei w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu „w żłoby dano”, a w Olsztynie utwory Fredry wykonywane będą hip-hopowo. W Ełku odbędzie się zaś dyskoteka w strojach z epoki oraz konkurs czytania fraszek pt. „Fredro po 22.00”. W Słupsku utwory Fredry czytane będą w areszcie śledczym, a w Czerminie w Wielkopolsce w Środowiskowym Domu Samopomocy. W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po godz. 22.00 prezentowany będzie jeden z „frywolnych” poematów Fredry. W Raciborzu zabrzmi „Fredro po ślonsku”. Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie będzie zaś miejscem fredrowskiej gry fabularnej dla dzieci z domów dziecka. Uczestnicy „Narodowego Czytania” w Mińsku Mazowieckim podejmą próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w czytaniu non-stop utworów Aleksandra Fredry.

7 września o godz. 11.30 nad stawem w Parku Saskim prezydent Bronisław Komorowski otworzy akcję Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry w Warszawie. Następie do godz. 20.30, pięć utworów komediowych Pisarza - „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” oraz „Gwałtu, co się dzieje” - zostanie tam przeczytanych z podziałem na role, przez znanych polskich artystów, dziennikarzy i sportowców. Każdy dramat czytany będzie przez ok. 1,5 godziny. Dramat „Gwałtu, co się dzieje”, który będzie bezpośrednio transmitowany na antenie Radiowej Jedynki, wyreżyseruje Andrzej Seweryn, a cztery pozostałe - Halina Przebinda. 

Informacje na temat akcji w poszczególnych miejscowościach, które zgłosiły się do udziału w Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry znajdują się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/aleksander-fredro/uczestnicy/

(-)
materiały NCK
7 września 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia