"Pod prąd", czyli 50 lat Teatru Ósmego Dnia

Mija 50 lat istnienia Teatru Ósmego Dnia, a jednocześnie jego obecności w Poznaniu

17 października wernisażem wystawy i wykładem Janusza Majcherka rozpoczną się obchody jubileuszowe.

Teatr początkowo wpisany w studenckie życie miasta, związany z uniwersytetem i poznańską opozycją, od początku lat 90. mieści się w budynku przy ul. Ratajczaka 44, gdzie od 20 lat prowadzi działalność interdyscyplinarną i współpracuje z niezwykle ciekawymi postaciami współczesnej kultury - niejednokrotnie również związanymi z Poznaniem. Przy okazji jubileuszu 50-lecia chcemy zaprosić ich do wspólnego działania. Inspirują nas miejsca i ludzie tego miasta. Często inspirujemy siebie nawzajem. Do naszego projektu zapraszamy więc artystów, kuratorów, miejskich aktywistów. Zamierzamy się spotkać, wymienić doświadczeniami i pasjami, nazwać miejsce, w którym się znaleźliśmy i pomyśleć, w jaką stronę chcemy dalej zmierzać.

17 października, g. 19.00

Otwarcie wystawy oraz wykład inauguracyjny Janusza Majcherka

MIEJSCE: TEATR ÓSMEGO DNIA

W skład wystawy zaaranżowanej w pomieszczeniach Teatru Ósmego Dnia wejdą: monograficzna wystawa fotografii Joanny Helander, materiały filmowe (archiwalne i współczesne) prezentowane w formie instalacji oraz "Radio w Teatrze" - reportaże radiowe Wandy Wasilewskiej i Marii Blimel, których będzie można posłuchać korzystając ze stanowisk ze słuchawkami.

***

18 października, g. 16.00

AKCJA SPOŁECZNO-ARTYSTYCZNA "MANIFESTACJA"

MIEJSCE: TEATR ÓSMEGO DNIA oraz PLAC WOLNOŚCI W POZNANIU

W nawiązaniu do tradycji Teatru Ósmego Dnia, który rozumie powinność artysty jako działalność poświęconą zawsze tematom współczesności i uważa, że twórcy powinni angażować się w rzeczywistość również pozaartystycznie, chcemy dziś, we współpracy z młodymi poznańskimi twórcami i animatorami kultury postawić pytania o rolę sztuki we współczesnym mieście i życiu społecznym.

REALIZATORZY: Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Usta Usta Republika, Porywacze Ciał, Circus Ferus, Rafał Jakubowicz, Kolektyw Rozbrat, Stowarzyszenie No Women No Art, Anna Wachowska-Kucharska, Jeżycka Fundacja Senioralna, Brudne Dzieci Sida, Kopyt/Kowalski.

GOŚĆ SPECJALNY: Akademia Ruchu

"ARMIA"

Zaktualizowana akcja uliczna z lat 90. o prostej, przejmującej formie. Nawiązuje tytułem do terakotowej armii z grobowca pierwszego cesarza Qin Shi. Grupa performerów porusza się wśród archeologii codzienności, konkretyzujących ją obrazów, tekstów i próbuje reagować, przetrwać w stanie zagrożenia.

AKADEMIA RUCHU powstała w Warszawie w 1973 r. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był Wojciech Krukowski. Od samego początku swej aktywności Akademia Ruchu jest znana jako "teatr zachowań" i narracji wizualnej. Akademia Ruchu jest grupą twórczą działającą na pograniczu różnych dyscyplin - teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu. Cechy wspólne w procesie twórczym Akademii Ruchu to: ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne. Związane z tym jest przekonanie, że radykalizm artystyczny i przesłanie społeczne nie muszą się wykluczać.

***

24 października, g. 19.00

DEBATA "POLITYCZNE SENDO SZTUKI"

MIEJSCE: INSTYTUT TEATRALNY IM. Z. RASZEWSKIEGO W WARSZAWIE

Uczestnicy:

Krzysztof Żwirblis - artysta, kurator, od 1976 w grupie performerskiej Akademia Ruchu,

Grzegorz Laszuk - twórca Komuny Otwock i Komuny Warszawa,

Ewa Wójciak - aktorka Teatru Ósmego Dnia, współtwórczyni wszystkich jego przedstawień od 1972 roku,

Janusz Majcherek - krytyk teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej.

Prowadzenie: Daniel Przastek - politolog, autor książki "Środowisko teatru w okresie stanu wojennego".

***

29 października, g. 19.00

DEBATA "SZTUKA - REWOLUCJA - MIASTO"

MIEJSCE: TEATR ÓSMEGO DNIA

Uczestnicy:

Mikołaj Iwański - ekonomista, zajmuje się rynkiem sztuki współczesnej oraz socjalnym wymiarem funkcjonowania artystów. Adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Członek sekretariatu Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej oraz Komisji Środowiskowej Pracownicy Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza,

Marek Piekarski - członek Kolektywu Rozbrat i Federacji Anarchistycznej,

Ewa Wójciak - aktorka Teatru Ósmego Dnia, współtwórczyni wszystkich jego przedstawień od 1972 roku,

Artur Celiński - absolwent nauk politycznych UKSW w Warszawie, od 2009 r. zastępca wydawcy kwartalnika "Res Publica Nowa", współtwórca metody i szef zespołu "DNA Miasta",

Łukasz Surowiec - artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej, sytuacji oraz interwencji opartych na badaniach stosunków społecznych.

Prowadzenie: Izabela Kowalczyk - profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw. Autorka książek o sztuce krytycznej. Założycielka Stowarzyszenia Kobiet Konsola. Współzałożycielka ruchu Otwarta Akademia. Redaguje pismo internetowe "Artmix" i prowadzi blog strasznasztuka.blox.pl

***

14 listopada, g. 19.00

TEATR ÓSMEGO DNIA "OSADZENI. MŁYŃSKA 1"

MIEJSCE: TEATR ÓSMEGO DNIA

Projekt jest rezultatem współpracy Teatru Ósmego Dnia z Aresztem Śledczym przy ul. Młyńskiej w Poznaniu.

"Przez wiele tygodni spotykaliśmy się z ośmioma osadzonymi, próbowaliśmy poznać i zrozumieć ich historie. Staraliśmy się oddzielić w ich losie to, co przytrafiło się tylko im od tego, co przytrafić się może każdemu. To było najbardziej pociągające - pokazać ból istnienia niezależny od czasem drastycznych, kryminalnych czynów. Poza społeczną genezą ich losów, poza fatalnymi zaniedbaniami, jakich doznali, poza fatalnymi czynami, jakich się dopuścili - chcieliśmy odnaleźć w nich to, co nieoczywiste, nieuchwytne. Odkrywaliśmy, że "zło jest banalne", a człowieczeństwo - skomplikowane. Dlatego zależało nam, by nasi bohaterowie przeczytali Rilkego - najbardziej metafizycznego z metafizycznych poetów:

Patrz, żyję. Z czego? Ani dzieciństwo ni przyszłość

nie tracą nic ze siebie Byt niezmierzony

wytryska z mojego serca".

***

13 grudnia, g. 19.00

EWA WÓJCIAK / ADAM SUWART, "DWIE NIEPODOBNE HISTORIE"

MIEJSCE: TEATR ÓSMEGO DNIA

Próba opowiedzenia przy pomocy teatralnego dokumentu o nieoczywistych drogach naszej tożsamości społecznej. O przyjaźni, która zrodziła się dlatego, że los ojców przeciął się w ważnym 1956 roku, o rodzicach z marksistowskim rodowodem, o polskich i żydowskich komunistach i drodze ich dzieci do Kościoła w czasie Solidarności. O zmieszanej, nieoczywistej historii tego kraju, o fascynujących komplikacjach które dają nieoczekiwane poczucie wspólnoty.

(-)
Materiał Teatru
22 września 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia