Podlaski etnomusical

"Od Kupalnocki do wesela" - reż. Adam Karasiewicz - Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym

Dzieje miłości Kasi i Franka wplecione w pięć obrzędów – taką historię będą mogli niedługo obejrzeć wszyscy miłośnicy folkloru oraz widowisk sceniczno-muzycznych. Najpierw na ekranie komputera, a po zakończeniu epidemii koronawirusa na teatralnych deskach. Właśnie w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym, rozpoczął się casting do etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela" w reżyserii Adama Karasiewicza.

Organizatorzy obiecują, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym widowisku. Będzie można pośmiać się, jak też uronić łzę ze wzruszenia. Miłość dwojga młodych zostanie ukazana na przestrzeni dwunastu miesięcy, podczas którego społeczność wiejska uczestniczy w pięciu obrzędach. Oś czasu współtworzą: Kupalnocka, Dożynki, Kiszenie kapusty, Darcie pierza oraz Wianek przedślubny.

Wśród aktorów znajdą się osoby występujące na scenie. Jednak twórcy stawiają na amatorów – szczególnie mieszkańców gminy Dobrzyniewo Duże, znających opisywane obrzędy, a także tych poznających je. Dzięki nim widowisko zyska niepowtarzalnego charakteru. Nad choreografią czuwa Leszek Gaiński, znany ze sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej .

Za warstwę muzyczną „Od Kupalnocki do wesela" odpowiedzialni będą „Narwianie", jeden z najdłużej nieprzerwanie działających zespołów wykonujących rdzenną muzykę podlaską. Na scenie zobaczymy artystów zarówno z młodego pokolenia, jak też starszego. Kierownikiem muzycznym odpowiedzialnym za śpiew jest Kamil Wróblewski, na co dzień pracujący z artystami Opery i Filharmonii Podlaskiej. Natomiast kierownikiem muzycznym odpowiedzialnym za instrumenty jest Piotr Gołowczyc.

– Będzie spektakularnie: taniec z wiankami i pochodniami; uroczyście: wieniec ślubny; wiejsko: żniwa; domowo: kiszenie kapusty, darcie pierza – obiecuje Oktawiusz Stępień animator kultury w Gminnym Centrum Kultury.– Nasze widowisko tworzone było z myślą o scenie. Pandemium zmusiło nas do zmiany planów. Zaprosiliśmy do współpracy Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, by wspomogło nas w realizacji projektu filmowego. W ten sposób dołączył do naszego projektu Marek Włodzimirow, utalentowany reżyser, operator, producent filmowy i dźwiękowiec. Plenery odbędą się nad Narwią i w gminnych pejzażach. Zaś plan zdjęciowy – oczywiście – w Podlaskim Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – które wspiera nas również merytorycznie, a gdy zostaniemy „odmrożeni", ruszymy w Polskę z projektem na żywo. Nad sprawną realizacją projektu czuwa pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia Joanna Sobieska.

Mogę zapewnić, jest na co czekać!

Jakub Sosnowski
Materiał organizatora
13 czerwca 2020
Portrety
Adam Karasiewicz

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...