Podróż do brzegów Pacyfiku i z powrotem

"Kalifornia. Grace Slick" - reż. René Pollesch - TR Warszawa

Kalifornia I Mur Pacyfiku, o który rozbija się fala ekspansji kolonialnej na Zachód i cofa w postaci zintensyfikowanych Światów Wewnętrznych, przedstawione przez Zespół Aktorski Szpitala Psychiatrycznego w Palo Alto pod kierownictwem mrs Grace Slick

Kalifornia to przestrzeń geograficzna, kulturowa i mentalna, do której nawiązuje najnowsze przedstawienie René Pollescha, oparte na tekście napisanym specjalnie dla TR Warszawa. Zrodzone w Kaliforni w latach 60. XX wieku prądy intelektualne i obyczajowe zmieniły oblicze Zachodu. Dzisiaj w sercu Doliny Krzemowej – Palo Alto, gdzie swoje siedziby mają największe firmy internetowe i technologiczne, decyduje się teraźniejszość i przyszłość kapitalistycznego świata.

Spektakl René Pollescha jest podróżą do brzegów Pacyfiku i z powrotem, śladami cywilizacyjnej fali, która wraca dzisiaj do Europy w postaci cyfrowych technologii, wirtualnych rzeczywistości i nowych modeli ekonomii. To próba zrozumienia, dokąd zaprowadziła zachodnią cywilizację ekspansja kolonialna i poszukiwanie nowych terytoriów. Przewodniczką w tej wędrówce będzie Grace Slick, gwiazda amerykańskiego rocka lat 60., ikona ruchu hippisowskiego. Psychodelia i sieciowy biznes, rewolucja seksualna i podbój kosmosu, wirtualne światy i startupy spotykają się w tym przedstawieniu, które jest trzecią

– po Ragazzo dell' Europa i Jackson Pollesch – produkcją Pollescha w TR Warszawa.

Jest tylko jeden obraz, jedno zdjęcie, na którym znajduje się cała ludzkość. Poza trzema osobami. Tak, trzech osób nie było na tym zdjęciu, które ukazywało całą ludzkość, zawierało całą ludzkość i jednoczyło całą ludzkość: na pierwszym zdjęciu naszej planety, zrobionym z kosmosu. To był w pewnym sensie globalny obraz. Uniwersalistyczna ikona. A jednak, jak wiadomo: trzy osoby, które zrobiły to zdjęcie, nie znalazły się na obrazie.

Często mówi się, że rok 1968 definiują majowe protesty studenckie, ale w rzeczywistości symbolem tej epoki jest zdjęcie, przekazane przez załogę misji Apollo 8. Czyli przez trzech astronautów. To jest moment, kiedy rozwój ludzkości zaczyna się mocno chwiać.

W tym punkcie ekspansja na zewnątrz, w kosmos, ekspansja, której zawdzięczamy ten obraz, tę uniwersalistyczną ikonę, odwraca się o 180 stopni i stwarza ostateczne wnętrze.

Od tej chwili cała Ziemia nie zna już zewnętrza.

Jednocześnie w Kalifornii fala ekspansji kolonialnej na Zachód zderza się z fizyczną, terytorialną granicą – Pacyfikiem - i zaczyna poszukiwać nowych obszarów - w technologii, niematerialnym świecie wirtualnym i w psychologii. Kalifornia staje się awangardą światowego rozwoju, wraz z którym rozpoczyna się nieodparcie kusząca epoka zamknięcia i intensyfikacji wnętrza. Jesteśmy jej świadkami.

Ideologia Kalifornijska, kalifornijski kapitalizm sieciowy, kalifornijska awangarda - to podbiło cały pozostały kapitalistyczny świat.

René Pollesch

René Pollesch (ur. 1962 roku we Friedbergu w Hesji) – reżyser i autor tekstów swoich spektakli. Studiował na Wydziale Dramatu na Uniwersytecie w Giessen. W roku 1996 otrzymał stypendium twórcze w Royal Court Theatre w Londynie, a w roku 1997 odbył rezydencję artystyczną w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. W latach 1999/2000 pracował jako dramaturg w Luzerne Theatre, a w roku 2001 – w Schauspielhaus w Hamburgu. W roku 2002 niemieccy krytycy teatralni uznali Pollescha za najlepszego niemieckiego dramaturga. Dwukrotnie zdobył Nagrodę Dramatyczną Mülheim: w roku 2001 za www-slums i w roku 2006 za Cappuccetto Rosso. W 2012 otrzymał prestiżową Nagrodę imienia Else Lasker-Schüler za całokształt dorobku artystycznego.

W latach 2001-2007 René Pollesch kierował sceną Prater teatru Volksbühne na Rosa-Luxemburg-Platz w Berlinie, a od roku 2007 do końca sezonu 2016/17 reżyserował własne dramaty w berlińskim Volksbühne na Rosa-Luxemburg-Platz, gdzie wspólnie z Frankiem Castorfem odgrywał decydującą rolę w tworzeniu profilu artystycznego teatru. Regularnie współpracuje też z Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu, Kammerspiele w Monachium, Burgtheater w Wiedniu, Schauspielhaus w Zurychu i Teatrem Narodowym w Stuttgarcie. Ponadto reżyserował swoje sztuki we współpracy z zespołami teatralnymi w Santiago, Sztokholmie, Tokio. TR Warszawa stworzył do tej pory dwa spektakle: Ragazzo dell' Europa (prem. 17.01.2011) i Jackson Pollesch (prem. 26.05.2007). Kalifornia. Grace Slick jest trzecią produkcją Pollescha w TR Warszawa.

PREMIERA: 8.12.2017, TR Warszawa/Marszałkowska 8
spektakle przedpremierowe: 5-7.12.2017
spektakle popremierowe: 9-10.12.2017, 29-30.12.2017, 3-5.01.2018

bilety:
normalny: 70 zł
ulgowy: 30 zł
wejściówka: 20 zł
www.bilety.trwarszawa.pl
Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

 

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2017
Teatry
TR Warszawa
Portrety
René Pollesch

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...