Podróże małe i duże

„El viatge impossible" („Niemożliwa podróż") - reż. Josep Valero - Escena Erasmus Valencia

Niedawno miałam okazję zobaczyć wyjątkowy spektakl. Wyjątkowy, ponieważ zaprezentowany w hiszpańskim teatrze i wystawiony przez młodych aktorów z całej Europy. „El viatge impossible" to opowieść o podróżach małych i dużych, tych w głąb siebie oraz tych do zapomnianych już miejsc.

Pandemia zweryfikowała nasze plany, jednak sprawiła, że pozwoliliśmy sobie wrócić do naszych korzeni oraz do miejsc, które często zaniedbywaliśmy. Sprawiła, że chociaż świat zatrzymał się dla nas na moment, my wciąż, choć inaczej, mogliśmy podróżować i poznawać to, co dla nas nieznane. Młodzi aktorzy udowadniają nam, że nasze historie są do siebie podobne, bez względu na pochodzenie i położenie geograficzne. Każdy z nas odnajdzie w nich cząstkę siebie. Pokazują, że czasami potrzebujemy wrócić do tego co „zwyczajne", by móc odbyć daleką podróż.

„El viatge impossible" to spektakl, który powstał w ramach działania Escena Erasmus, czyli europejskiego projektu, którego celem jest promowanie kultury, współpracy i tolerancji oraz rozwijanie kreatywności i działań teatralnych. Młodzi ludzie pod opieką doświadczonych artystów tworzą wyjątkowo plastyczny i sugestywny spektakl, który potrafi trafić do każdego odbiorcy. Teatr Esceny Erasmus podróżuje po całej Hiszpanii, by dotrzeć do jak największej liczby widzów. W tym roku wspomniana podróż nabrała wyjątkowego znaczenia.

Reżyser spektaklu Josep Valero zdecydował się na wyrazisty przekaz, oparty na monologach, dialogach i inscenizacjach muzyczno-ruchowych. Aktorzy za pomocą kilku zróżnicowanych etiud, dla których punktem wspólnym jest wątek podróży, barwnie przedstawiają historię zarówno młodego jak i starszego pokolenia. Dzięki temu możemy przyjrzeć się zabawnej wymianie zdań w biurze podróży, z której dowiadujemy się, że wycieczki all inclusive dostępne są tylko dla zaszczepionych. Wzruszamy się sentymentalną podróżą do miasteczka, w którym grają już tylko marsze żałobne i zmierzamy się z tęsknotą za domem rodzinnym, do którego już nie wszyscy mogą wrócić. Prostota rozwiązań scenicznych – pociąg złożony z krzeseł, doświadczenie z walizek, trud podróży z jasnych prochowców – sprawiają, że uniwersalne symbole trafiają do każdego. Scena zawsze wypełniona jest ruchem, nie ma tu miejsca na niewykorzystaną przestrzeń. Gdy pojawia się monolog, w tle zawsze towarzyszy mu ruch sceniczny lub utwór muzyczny. Widz nie może liczyć na monotonię.

Moją uwagę szczególnie przyciągnęła dopracowana choreografia Julii Cambra. Muzyczne motywy, które odwołują się do podróży, na przykład piosenka „Voyage, voyage", nie pozostawiają miejsca na improwizację. Każdy ruch wydaje się bardzo dobrze przemyślany, dzięki temu choreografia nie jest jednostajna ani synchroniczna tylko wielopoziomowa i płynna. Gdy jeden ruch wydaje się skończony, zaraz na zasadzie kontrastu pojawia się kolejny. Dawno nie widziałam tak dobrze skomponowanego układu, który angażowałby cały zespół aktorski. Na pochwałę zasługują również młodzi artyści, którzy odegrali swoje role w obcym dla siebie języku. Nie tylko nauczyli się posługiwać nowym dialektem, ale również przedstawili go w wiarygodny i wzruszający sposób.

„El viatge impossible" to spektakl od ludzi dla ludzi. Wyjątkowo trafny i wyrazisty w swoim przesłaniu. Wszystko czego doświadczamy podczas przedstawienia, zostaje w nas na dłużej, bowiem każda podróż kształci i pozostawia w nas ślad.

Obyśmy w swoim życiu odbywali tylko takie wędrówki.

__

ESCENA ERASMUS to europejski projekt teatralny realizowany na Uniwersytecie w Walencji we współpracy z Unią Europejską, teatrem CRIT Companyia de Teatre oraz Fundació General w Walencji. W projekt angażują się studenci z całej Europy w ramach programu Erasmus+. Celem Esceny Erasmus jest wykorzystywanie potencjału twórczego młodzieży, promowanie tolerancji oraz szerzenie kultury. Młodzi ludzie pracują rok pod okiem doświadczonych artystów, czego efektem jest wyjątkowy spektakl oraz tournée po europejskich miastach. Więcej informacji na temat działalności Esceny Erasmus można znaleźć pod linkiem:
https://www.escenaerasmus.eu/el-proyecto/.

 

Anna Grzelak
Dziennik Teatralny Valencia
16 lutego 2022
Portrety
Josep Valero

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...