Podsumowanie roku teatrów wiejskich

2. Festiwal Teatrów Wiejskich ZWYKI

W sobotę 30 listopada 2013 roku w Teatrze Polskim odbędzie się druga edycja Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI.

Przedstawienia wiejskich teatrów to najczęściej inscenizacje autentycznych obrzędów, dawnych zwyczajów, ginących prac domowych i gospodarskich. Są różnorodne, barwne, dynamiczne, ale też wysmakowane artystycznie. Warto je zobaczyć, także dlatego że są to - jak określił jeden z badaczy - skarby zanikającego piękna, wyrastające z rdzennej kultury polskiej wsi. Festiwal jest podsumowaniem roku, a na jego program składają się najciekawsze widowiska, wybrane z pięciu międzywojewódzkich Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, które - jak co roku - odbyły się w Tarnogrodzie, Kaczorach, Stoczku Łukowskim, Ożarowie i Bukowinie Tatrzańskiej. Przegląd zakończy potańcówka andrzejkowa do muzyki granej na żywo na tradycyjnych instrumentach. W programie melodie ludowe i nie tylko. Festiwal jest częścią obchodów 100-lecia Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Początek godzina 17.00 "Kwietno Niedziela - Pucheroki" Grupa Obrzędowa KGW Wesołe Kumoszki z Tomaszowic (woj. małopolskie) "Trza by łobejś do doktora" Grupa Teatralna KGW z Laskowej (woj. małopolskie) "Wesele Świętokrzyskie - Poprawiny" Zespół Pieśni i Tańca "Leśnianie" z Leśnej (woj. świętokrzyskie)

"Kwietno Niedziela - Pucheroki" - Grupa Obrzędowa KGW Wesołe Kumoszki z Tomaszowic

Pucheroki to barwne, wielowątkowe widowisko przybliżające stare zwyczaje Krakowiaków związane z niedzielą palmową. Rodzice przygotowują synów do wyruszenia w tradycyjny obchód po domach, podczas którego chłopcy przebrani w oryginalne, ręcznie wykonane stroje wygłaszają oracyje - wierszowane życzenia w odwiedzanych domostwach. Scenografię przedstawienia stanowią unikatowe przedmioty i meble, pochodzące ze zbiorów rodzinnych członków grupy.

Grupa Obrzędowa w Tomaszowicach (woj. małopolskie, pow. krakowski) powstała przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1980 roku. Najważniejszym celem grupy jest zachowanie ludowego, lokalnego charakteru śpiewanych pieśni i przedstawień obrzędowych oraz utrzymanie zwyczajów np. Pucheroków czy Kolędników. Zespół reprezentował Tomaszowice na wielu przeglądach, m.in. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przeglądzie Zespołów Ludowych w Krzeszowicach, Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Trza by łobejś do doktora - Grupa Teatralna KGW z Laskowej

Bardzo zabawne i brawurowo zagrane przedstawienie rozgrywa się w poczekalni ośrodka zdrowia. Jedną z kobiet czekających na wizytę jest miejscowa zielarka - znachorka. Kobieta udziela porad kolejnym pacjentom, a ci chętnie jej słuchają, niektórzy rezygnują nawet z wizyty u lekarza. Warto zwrócić uwagę na lokalne zakorzenienie gwary używanej w przedstawieniu oraz występujących w nim charakterystycznych postaci.

Koło Gospodyń Wiejskich w Laskowej (woj. małopolskie, gm. Laskowa) od 60 lat prowadzi wszechstronną działalność na rzecz rozwoju społecznego i kulturalnego gminy poprzez popularyzację dziedzictwa regionu, kultywowanie tradycji ludowych, które pobudzają aktywność mieszkańców i wpływają na integrację środowiska wiejskiego. Grupa jest laureatem wielu nagród m.in. na Przepatrzowinach Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czarnym Dunajcu, Słazie Limanowskiej, Posiadach Teatralnych na Orawie, Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

"Wesele Świętokrzyskie - Poprawiny" - Zespół Pieśni i Tańca "Leśnianie" z Leśnej

Przedstawienie stanowi dalszy ciąg Wesela Świętokrzyskiego, prezentowanego na I Festiwalu Teatrów Wiejskich - ZWYKI. Jesteśmy w chałupie małżeństwa, które pełniło rolę gospodarzy i wydało za mąż ostatnią córkę. Dziś, mocno zmęczeni, rozmawiają ze sobą o wydarzeniach dnia poprzedniego, o dalszym życiu we dwoje, o przeprowadzce córki do nowej rodziny. Spokój i senność szybko ustępują, wraz przybyciem gości na poprawiny. Do chałupy wkraczają muzykanci, a wraz z nimi grupa "dziadów", czyli przebierańców - karykaturalne kopie młodej pary, Cyganka, kupiec. Zaczyna się zabawa, a wszystko kończy się "porwaniem" Panny Młodej wraz z wianem, by odprowadzić ją do domu Młodego. Spektakl jest świetnie skomponowany, bardzo sprawnie wykonany przez zgrany, liczny zespół, świadomie operujący wszystkimi środkami teatralnymi. Zespół Pieśni i Tańca "Leśnianie" (gm. Bodzentyn, woj. świętokrzyskie) posiada w swoim dorobku obrzędy związane ze zwyczajami wsi polskiej, m.in. wątki Wesela Świętokrzyskiego, Śniadanie Wielkanocne. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. na Buskich Spotkaniach z Folklorem, Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Pawie Pióro i Gliniany Dzban" w Tarnowie, Międzynarodowym Przeglądzie Kapel i Par Tanecznych w Toruniu, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach. W 2011 roku Leśnianie wystąpili na I Festiwalu Teatrów Wiejskich - ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Karnet na przedstawienia i zabawę kosztuje 25 zł.

Karnety do nabycia w kasie Teatru Polskiego, tel. 22 826 79 92, 22 826 92 76. www.facebook.com/TeatryWiejskie

(-)
Materiał Teatru
27 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia