Podsumowanie sezonu

w Teatrze starym w Lublinie

Środowym koncertem Marka Dyjaka Teatr Stary kończy pierwszy sezon artystyczny. Przyszła więc pora na podsumowania, a przede wszystkim na zapowiedź sezonu przyszłego.

W statystykach Teatr Stary wygląda imponująco. Frekwencja na wydarzeniach biletowanych: 95 procent, 105 wydarzeń, ponad 10 tys. widzów, ponad 3 tys. zwiedzających. I chociaż liczby nie opisują wartości artystycznych, można mówić o dobrym otwarciu. Teraz przed załogą Starego trudniejsze zadanie: utrzymać wysoką frekwencję bez sprzyjającej debiutantom atmosfery ciekawości. - Obiecujemy, że nowy sezon będzie jeszcze bardziej różnorodny - mówiła na podsumowującej konferencji prasowej Karolina Rozwód, dyrektorka teatru.

Największą nowością ma być kino, do którego Stary powróci po wielu latach (starsi lublinianie pamiętają funkcjonujące tam słynne Kino Staromiejskie). Repertuar filmowy jest w trakcie kompletowania i zostanie ogłoszony do końca sierpnia. Projekcje będą odbywać się w poniedziałki o godzinie 18.00. Inauguracja kina w Teatrze Starym nastąpi 17 września.

Najgorętszym wydarzeniem teatralnym będzie, bez dwóch zdań, nowy monodram Krystyny Jandy, oparty na biografii Danuty Wałęsy (1 grudnia). Spodziewane zainteresowanie jest tak duże, że bilety na nienazwany wciąż spektakl można kupić dopiero w październiku i tylko na miejscu, w kasie. Hitem może być także "Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk" (8 grudnia) Łukasza Czuja, w wykonaniu Teatr Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. A to choćby za sprawą oprawy muzycznej, czyli punkowych piosenek Dezertera i Siekiery.

Muzycznie teatr postawi w dużej mierze na lubelskich wykonawców: w październiku Jola Sip, w listopadzie Mariusz Bogdanowicz i Natalia Wilk, w grudniu Piotr Krzaczkowski. Oprócz tego elegancki jazz (Wojciech Karolak, Marita Albán Juárez) i sporo klasyki w cyklu "Młodzi klasyczni".

Mocną stroną mają być spotkania literackie z serii "Bitwa o kulturę". To za sprawą ciekawych, a bywa że i zaskakujących, gości. Obok Mirosława Pęczaka, Pawła Huellego i Stefana Chwina o literaturze dyskutować będą: Janusz Palikot, Jacek Santorski i Krzysztof Żuk.

Paweł Franczak
Kurier Lubelski
27 czerwca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...