Pogrzeb Teresy May-Czyżowskiej
polska kultura poniosła niepowetowaną stratęPogrzeb Teresy May-Czyżowskiej odbędzie się 26 lipca (czwartek) o godzinie 12.30 na cmentarzu komunalnym na Dołach.
Wielka artystka związana była z Teatrem Wielkim w Łodzi od początku jego istnienia.
Na scenie Teatru Wielkiego wystąpiła po raz pierwszy w 1967 roku: w premierze "Rigoletta" Verdiego śpiewała Gildę, ostatnim jej występem był udział w Gali Operowej poświęconej jubileuszowi 50-lecia pracy artystki w 2006 roku.
Teresa May-Czyżowska dysponowała niezwykłym głosem, który pozwalał jej śpiewać partie sopranowe przeznaczone i dla głosów lirycznych, z koloraturą, i silnych - spintowych. W pamięci widzów pozostanie delikatną Mimi z opery Pucciniego, charyzmatyczną Normą z opery Belliniego, wzruszającą Agatą z "Wolnego strzelca" Webera, Violettą z "Traviaty", Elżbietą z "Don Carlosa", Leonorą z "Trubadura" Verdiego, Małgorzatą z "Fausta", Halką z opery Moniuszki, Dorotą z "Krakowiaków i górali" czy Marią Stuart z opery Romualda Twardowskiego, Jej zadedykowanej. W jej licznych kreacjach wokalno-aktorskich na specjalną uwagę zasługuje także rola Leonory w legendarnej inscenizacji "Fidelia" Beethovena, której była pierwszą po wojnie polską wykonawczynią. Była też pierwszą polską wykonawczynią Halki w premierze naszej narodowej opery w Tokio, gdzie obszerne fragmenty dzieła śpiewała po japońsku.
Artystka z upodobaniem występowała na filharmonicznych estradach, śpiewając repertuar oratoryjno-kantatowy, który prezentowała niemal w całym świecie. Każdy jej wyjazd zagraniczny był wielkim sukcesem, jednak Teresa May-Czyżowska zawsze wracała do Łodzi, do swojego ukochanego teatru i oddanej publiczności. Za swą pracę i osiągnięcia artystyczne była wielokrotnie nagradzana: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Odeszła wielka artystka, wybitna śpiewaczka. Polska kultura poniosła niepowetowaną stratę.