Pola walki| debata finałowa

20. Festiwal Prapremier. ODZYSKIWANIE

Prowadzenie: dr Katarzyna Kasia, dr Paweł Sztarbowski

 

5 lipca 2021 r. w centrum Tbilisi odbył się wspierany przez nacjonalistów i cerkiewny kler protest przeciwko Paradzie Równości. Doszło do brutalnego ataku na operatora telewizji Pirveli, który kilka dni później zmarł na skutek doznanych obrażeń. Odwołanie Parady Równości i trwająca od lat czynna dyskryminacja ruchu LGBTQiA to kolejne – po manipulacji wynikami wyborów w 2020 roku – ataki gruzińskiej partii rządzącej na prawa człowieka i demokrację.

Represje wobec niezależnych dziennikarzy i aktywistów oraz przemoc wobec protestujących obywateli to zaledwie część poważnego rozłamu społecznego na Białorusi. Spowodowany wyborczym patem kryzys wyszedł poza jej granice i stał się problemem ponadregionalnym. Władze uprawiają retorykę antyzachodnią, likwidują struktury społeczeństwa obywatelskiego, przejmują ogólnokrajowe media.

Układy sił i monopole, walki i strategie, interesy i zyski – obserwując dzisiejszą sytuację w Europie Wschodniej widzimy pole walki. Jakie są motywacje i – przede wszystkim – wartości stron? Czym bądź kim straszą władze i przeciwko komu stosują mechanizmy obronne kraju? Jak manifestować swój opór w momencie, gdy jedynie uległość jest gwarantem bezpieczeństwa? Czy polaryzacja społeczna będzie narastać, czy istnieje szansa na neutralizację skrajnych postaw w niedalekiej przyszłości? Czy instytucje kultury mogą być przestrzenią wolną od politycznych napięć? I wreszcie – jaka w tym wszystkim jest rola sztuki?

Przy okazji powołania AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna cykl debat, poruszający najbardziej newralgiczne tematy współczesnej rzeczywistości. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury i sztuki, specjalistami i specjalistkami z zakresu mediów, praw człowieka i aktywizmu.

W debacie udział wezmą:
Davit Gabunia - dramaturg, redaktor i tłumacz tekstów z języka angielskiego i szwedzkiego (Wydawnictwo Bakur Sulakauri), scenarzysta i producent telewizyjny (talk show analityczny RED ZONE, serial "Sztuczne Oddychanie" – 48 odcinków), koordynator międzynarodowych programów edukacyjnych i projektów medialnych (Women's NGO Taso Foundation, Gruziński Dom Pisarza), kierownik literacki w Royal District Theatre (Tbilisi).
Data Tavadze - wybitny reżyser młodego pokolenia z Gruzji. Studiował aktorstwo, od 2008 roku pracuje jako reżyser w Royal District Theatre. Realizuje spektakle łączące klasyczne dramaty i mity z problematyką współczesną, zdobywając liczne nagrody.
Anzhela Krashevskaya - założycielka i dyrektorka Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych Art Corporation. Do niedawna Centrum Art Corporation był głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Listapad" oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "TEART" oraz niezależnym producentem teatralnym. TEART przez wiele lat był najważniejszym teatralnym wydarzeniem na Białorusi, posiadającym własny showcase, niezależną selekcję, program edukacyjny i własne produkcje.
Taciana Niadbaj - białoruska poetka, tłumaczka, koordynatorka projektów kulturalnych, m.in. Nagrody im. Jerzego Giedroycia, wice-przewodnicząca białoruskiego PEN-clubu.
Marius Ivaškevičius - litewski prozaik i dramatopisarz. Zadebiutował w 1996 roku tomem opowiadań "Komu dziatek" ("Kam vaiku"), w 1998 roku wydał powieść "Historia z chmury" ("Istorija iš debesies"; polskie wydanie 2001). Pisze scenariusze filmowe i teatralne, reżyseruje.

Rozmowę poprowadzą:
dr Katarzyna Kasia - filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książki Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej", członkini zespołu redakcyjnego „Przeglądu filozoficzno-literackiego", często komentuje w mediach bieżące wydarzenia polityczne. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii. Pod jej kierunkiem powstało w tej uczelni kilkadziesiąt znakomitych teoretycznych prac dyplomowych i licencjackich. Kierowniczka Katedry Teorii Kultury, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
dr Paweł Sztarbowski - ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, w Instytucie Sztuki PAN obronił dysertację doktorską „Teatr i Solidarność. O teatrze wspólnoty", pisaną pod kierunkiem prof. Krystyny Duniec. W latach 2006-2011 pracował w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na stanowisku kierownika działu promocji teatru, a w latach 2011-2014 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych i dyrektora programowego Festiwalu Prapremier. Od września 2014 pracuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie na stanowisku zastępcy dyrektora ds. programowych.

Termin: 23 października, sobota, g. 15.00
Miejsce: Mała Scena TPB
WSTĘP WOLNY

Więcej informacji: www.festiwalprapremier.pl

Aleksandra Rzęska
Materiał organizatora
19 października 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...