Polak wśród laureatów Nagrody Dana Davida

Krzysztof Czyżewski - intelektualista i pisarz

Polski intelektualista i pisarz Krzysztof Czyżewski znalazł się w gronie siedmiu laureatów tegorocznej edycji prestiżowej Nagrody Dana Davida, przyznawanej przez Fundację Dana Davida działającej przy uniwersytecie w Tel Awiwie - ogłoszono we wtorek.

Fundacja przyznaje trzy nagrody po milionie dolarów każda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, technologii lub dokonań kulturalno-społecznych. Każdego roku nagrody przydzielane się w trzech działach dotyczących spraw związanych z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. W pierwszej z tych kategorii temat przewodni brzmiał w tym roku: "Historia i pamięć"; w kategorii dotyczącej teraźniejszości motyw przewodni dotyczył "walki z utratą pamięci", a dla przyszłości - "sztucznej inteligencji, cyfrowego umysłu".

Czyżewski, nagrodzony w kategorii "przeszłość", podzieli się nagrodą z francuskim historykiem Pierre'em Norą i badaczem Holokaustu Saulem Friedlaenderem.

Jak napisał dziennik "Jerusalem Post", Czyżewski "poświęcił swą pracę idei włączenia przeszłości Polski w proces tworzenia aktywnego społeczeństwa obywatelskiego, które byłoby zdolne uwzględnić złożoność historii dla teraźniejszych i przyszłych fundamentów kraju".

Krzysztof Czyżewski - animator kultury, eseista, tłumacz - urodził się w 1958 roku w Warszawie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Związany z teatrem amatorskim, w latach 1978-1983 pracował jako aktor w Stowarzyszeniu Teatralnym Gardzienice. Podczas stanu wojennego w Poznaniu został współzałożycielem i redaktorem podziemnego pisma "Czas Kultury", z którym współpracował do końca lat 80.

W 1990 r. Czyżewski był jednym z inicjatorów powołania Fundacji Pogranicze, której został prezesem. W 1991 r. zamieszkał - ze współpracownikami - w Sejnach, gdzie zainicjował powstanie Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i został jego dyrektorem. W ramach działalności Fundacji i Ośrodka realizował m.in. takie projekty jak Środkowoeuropejskie Forum Kultury, Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej, Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Szkoła Pogranicza, Pamięć Starowieku, Klasa Dziedzictwa Kulturowego, Camera Pro Minoritate, Cafe Europa, Człowiek Pogranicza. Czyżewski był koordynatorem wielu europejskich projektów dotyczących wielokulturowych regionów, m.in. "Małe ojczyzny Europy Środkowo-Wschodniej" (Bruksela 1993-1994) i "Landscape X" (Sztokholm 1998).

Pozostali tegoroczni laureaci nagrody Dana Davida to: genetyk molekularny John A. Hardy, profesor neurobiologii klinicznej Peter St. George-Hyslop, neuropsycholog kognitywny Brenda Milner i naukowiec z Massachusetts Institute of Technology Marvin Minsky, zajmujący się głównie kwestiami sztucznej inteligencji.

Ceremonia wręczenia nagrody jest przewidziana na maj.

Wśród wcześniejszych laureatów nagrody są były amerykański wiceprezydent Al Gore, były brytyjski premier Tony Blair i filmowcy Joel i Ethan Coenowie.

Nagroda, przyznawana od 2002 roku, nosi imię biznesmena i filantropa Dana Davida zmarłego w 2011 roku.

(-)
(PAP)
13 lutego 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...