Polecenia weekendowe Szczecin

28-30 maja 2021

Zaczyna się weekend premier. Większość teatrów czekało ze swoimi spektaklami premierowymi do spotkania z publicznością i w końcu jest okazja je zobaczyć.

Teatr Polski zaczyna 29 maja w hali na Łasztowni przedpremierowym przedstawieniem pt. "Tschick" w reżyserii Marka Gierszała. To pełna przygód i humoru historia o drodze do zrozumienia, co tak naprawdę jest w życiu ważne. 30 maja odbędzie się premiera tego tytułu, a kolejne spektakle będzie można obejrzeć 5 i 6 czerwca.
Tschick, 29 maja godz. 19, 30 maja godz. 17, Scena na Łasztowni.

Teatr Współczesny przygotował na weekend dwa spektakle, które zyskały duże uznanie publiczności. Na dużej scenie będzie można zobaczyć spektakl „Kaspar Hauser". Historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy", w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. W historii sprzed 200 lat próbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku: uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.
Kaspar Hauser, 29-30 maja, Teatr Współczesny, godz. 19.

W Teatrze Małym (filia TW) natomiast zostanie pokazany spektakl „Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" z rewelacyjną Marią Dąbrowską. W tle m.in. „Szare miraże", „Voyage, voyage", czy „Samba przed rozstaniem" w ciekawych aranżacjach.
Kobieta zagrożona..., 30 maja, Teatr Mały, godz. 19, bilety 30-40 zł.

Z okazji Dnia Dziecka Opera na Zamku zaprasza całe rodziny na musical dla dzieci „O krasnoludkach i sierotce Marysi" Janusza Stalmierskiego według baśni Marii Konopnickiej.
Baśń Marii Konopnickiej stała się dla całych generacji polskich dzieci podstawową lekturą będącą źródłem wiedzy o świecie i o wartościach, których należy przestrzegać w życiu, aby być szczęśliwym i docenianym przez innych.
Spektakl, 29 i 30 maja, Opera na Zamku, godz. 17.

Teatr Kameralny tydzień temu zrobił premierę spektaklu "Do trzech razy sztuka" w reżyserii Michała Janickiego na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego. W rolę niekonwencjonalnych przyjaciół wciela się znakomity, aktorski duet: Adam Dzieciniak i Michał Janicki.
Z udziałem publiczności spektakl będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 17 i 20 oraz 30 maja o godz. 20.

Teatr Lalek Pleciuga szykuje 29 maja premierę "Matylda mierzy wysoko" w reżyserii Anny Rozmianiec. Będzie to historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko...
Matylda mierzy wysoko, 29 maja godz. 16, 30 maja godz. 11, Pleciuga.

Drugą premierą weekendu w Pleciudze jest monodram Marty Łągiewki „Być tam, gdzie się nie jest" inspirowany twórczością Olgi Tokarczuk.
Spektakl, 30 maja, Pleciuga, godz. 18.

Oprócz premier Pleciuga zaprasza także na spektakle znane i lubiane. „Tymoteusz i Psiuńcio" - stworzony przez Jana Wilkowskiego miś Tymoteusz Rymcimci to uroczy rozrabiaka o bogatej wyobraźni i dobrym sercu. Jego przygody bawią i zachwycają kolejne pokolenia dzieci.
Tymoteusz i Psiuńcio, 29 maja godz. 11, 30 maja godz. 13.30, Pleciuga.

Dla najmłodszych widzów Pleciuga przygotowała „Kaczątko". To spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Kaczątko, 29 maja godz. 14, 30 maja godz. 13, Pleciuga.

Teatr Piwnica przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich zaprasza na spektakl dla dzieci "Ślimak". Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie.
Ślimak, 29 maja, godz. 12, Dziedziniec Menniczy, Zamek Książąt Pomorskich.

W niedzielę Zamek zaprasza na spektakl „Pchła Szachrajka" w wykonaniu Teatru Rozmaitości Gwitajcie. To fascynujące spotkanie z bohaterką ponadczasowej wierszowanej historii Jana Brzechwy. Przedstawienie z pewnością dostarczy najmłodszym widzom niecodziennych wrażeń, a ich rodzicom pozwoli na chwilę wrócić do czasów beztroskiego dzieciństwa.
Pchła Szachrajka, 30 maja, godz. 12, Dziedziniec Menniczy.

Teatr Nie Ma zaprasza na spektakl "Księżycowy Pierrot". "A przecież był jedynym śpiewakiem, jedynym mężczyzną, jedynym falsecistą, mającym ten utwór w repertuarze... jedynym sopranistą... przed zamknięciem..."
Księżycowy Pierrot, 28 maja, godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Koszalin
Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprasza na premierę spektakli „Kora. Falowanie i spadanie". Spektakl „Kora. Falowanie i spadanie" reżyseruje Alina Moś-Kerger, która w BTD kilka lat temu zrealizowała spektakl „Dziękuję za różę". Autorem scenariusza jest Tomasz Ogonowski, któremu reżyserka udzieliła konsultacji dramaturgicznych. Za kostiumy i scenografię odpowiada Natalia Kołodziej, za ruch sceniczny Bartosz Bandura, a za opracowanie muzyczne Maciej Osada-Sobczyński.
Kora. Falowanie i spadanie, 28, 29, 30 maja, Bałtycki Teatr Dramatyczny, godz. 19.

Zielona Góra
Lubuski Teatr przygotował dwie premiery – dla dorosłych i dla dzieci. Pierwszy z nich to „Pralnia". Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nas informacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediów na nasze zachowania i wybory.
Pralnia, 29 maja godz. 19, 30 maja godz. 18, Lubuski Teatr.

Dla dzieci teatr przygotował „Czytulisie". Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek. Dzięki czwórce nowych przyjaciół – pluszowych bohaterów (Jamnikot, Sowa, Wiewiórka, Lis Czytuliś), uczy się składać litery i odkrywa, że czytanie pomaga w budowaniu bliskości z innymi i daje dużo radości.
Czytulisie, 30 maja, godz. 12 i 14, Lubuski Teatr.

Gorzów Wielkopolski
Teatr im. Juliusza Osterwy również przygotował premierę dla dzieci – „Noso-Rożek". Gorzów terroryzowany przez bestię wprost z przeszłości. Tajemniczy Coś-Ktoś okrada nas z wody, niszczy zieleń, bezcześci dobre imię poczciwych mieszkańców i przede wszystkim... jest inny!
Noso-Rożek, 29 maja godz. 17, 30 maja godz. 12, Teatr im. J. Osterwy.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
28 maja 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...