Polecenia weekendowe Szczecin

Majówka 2021

Majówka to zazwyczaj czas spędzany w plenerze, ale szczecińskie instytucje kulturalne nie zapominają o wielbicielach kultury i sztuki i przygotowały kilka wirtualnych wydarzeń.

W nowej szczecińskiej instytucji kultury – Willi Lentza – zabrzmi światowy jazz ze szczecińskimi muzykami. Na specjalne zaproszenie Herbie Hanckok Institute Szczecin Jazz zaprezentuje się w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu. Prezentacja będzie miała charakter premiery video online, która wyemitują największe portale jazzu na świecie - amerykańskie JazzCorner i International Jazz Day oraz polskie JazzSoul.pl, ZPAV, Szczecin Jazz i inne. W koncercie nagranym na żywo w szczecińskiej Willi Lentza udział wzięli światowej sławy jazzmani ze Szwecji, Holandii, USA, Meksyku i Polski pod wodzą szefa Szczecin Jazzu, saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego.
Premiera na profilach facebookowych: Szczecin Jazz i Szczecińskiej Agencji Artystycznej w piątek, 30 kwietnia br. o godz.19.

Teatr Współczesny zaprasza na„Kongres futurologiczny" na VOD. „Kongres futurologiczny" to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości. Potencjalne światy to przestrzenie kłębiących się możliwości i niemożliwości. To ćwiczenia wyobraźni, w których posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. Teatr może mieć uzdrawiającą moc. To kapsułka, w której mieszają się nasze nadzieje i marzenia.
Kongres futurologiczny, Teatr Współczesny, 3 maja, VOD.

Filharmonia im. Karłowicza zaprasza na Majówkę z muzyką polską. Podczas trzech premierowych koncertów zabrzmią utwory m.in. Tadeusza Szeligowskiego, Aleksandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego i Grażyny Bacewicz.
Pierwszego maja dla zagra FeelHarmony Quintet, jeden z najpopularniejszych zespołów kameralnych muzyków Orkiestry Symfonicznej. Tym razem zaprasza na koncert dzieł polskiej muzyki kameralnej na kwintet dęty, w programie którego prawdziwymi znajdzie się prawykonanie utworu Tadeusza Mazurka.
Drugi koncert to „Muzyczne przeboje z wielkiego ekranu". Zabrzmią głównie utwory filmowe z dwudziestolecia międzywojennego.
Ostatni koncert to „Giganci muzyki polskiej". Witold Lutosławski, Grażyna Bacewicz i Aleksander Tansman znajdują się w grupie nazwisk największych kompozytorów XX wieku. Sława, dokonania, nagrody, osiągnięcia i międzynarodowe uznanie, słusznie przypominane nam przy wielu okazjach.
Na transmisje trzech majówkowych koncertów filharmonia zaprasza 1, 2 i 3 maja o godz. 19 na w serwisach Facebook i YouTube.

Opera na Zamku zaprasza młodszych widzów na spektakl „Ngoma - Tańczący słoń". Spektakl ma formę interaktywnej zabawy w taniec. Dlatego twórcy spektaklu zachęcają dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu. Pokazują też, jak różnorodne formy może mieć taniec. Na oprawę muzyczną spektaklu składają się utwory m.in. Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz muzyka Roberta Kani. Balet można będzie obejrzeć do 2 maja w serwisie YouTube na kanale Opery na Zamku.

Podczas najbliższego Szczecińskiego Salonu Poezji w wersji online wiersze Adama Zagajewskiego czytać będzie jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Jerzy Radziwiłowicz. Sławę przyniosły mu role w legendarnych już filmach Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza" i „Człowiek z marmuru". Jest laureatem licznych nagród za swoje kreacje dramatyczne. Materiał w formie słuchowiska z elementami wizualizacji dostępny będzie na stronie Zamku Książąt pomorskich w Szczecinie zamek.szczecin.pl oraz na kanale YouTube instytucji https://www.youtube.com/user/zkpszczecin do 11 maja.

Do 3 maja trwa Festiwal Szczecin Classic pod hasłem „O-Class-ki!". Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Festiwalu są m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski - koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz. Do stałego już grona profesorów i artystów dołączy Agata Szymczewska - polska skrzypaczka i kameralistka, pedagog, doktor habilitowany sztuki oraz adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Transmisja wszystkich koncertów każdego dnia o godz. 19.30 na facebooku Szczecin Classic.

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
1 maja 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia