Półmetek Festiwalu Szekspirowskiego

to nie koniec teatralnych atrakcji

Sześć festiwalowych dni już za nami, ale to nie koniec teatralnych atrakcji, jakie zaplanowali organizatorzy. W repertuarze są wciąż dwa największe wydarzenia tegorocznej odsłony - "Burza" Silviu Purcărete oraz "Hamlet" Luka Percevala - a także przedstawienia trzeciej, ostatniej sztuki nominowanej do Złotego Yoricka, czyli "Króla Ryszarda III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Poprzednie dwie sztuki nominowane do nagrody dla najlepszej polskiej inscenizacji szekspirowskiej obejrzeć można było w niedzielę oraz w poniedziałek. Zarówno „Makbet” Marcina Libera, jak i „Burza” Mai Kleczewskiej zapoczątkowały ożywione dyskusje wśród festiwalowej publiczności. Wydaje się, że jury w składzie dr Monika Żółkoś, prof. Małgorzata Grzegorzewska, dr hab. Tomasz Kubikowski, Jolanta Kowalska oraz dr hab. Jacek Kopciński nie będzie miało w tym roku łatwego zadania. Ostatnia z nominowanych inscenizacji, „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, zostanie wystawiona dwukrotnie w czwartek, 2 sierpnia, o 17.00 i 20.30 w Teatrze Wybrzeże (Duża Scena). Zwycięzca konkursu zostanie natomiast ogłoszony w niedzielę, ostatniego dnia Festiwalu. Wtedy też, po ostatniej prezentacji „Burzy” Silviu Purcărete, około godz. 22.00 odbędzie się gala wręczenia Złotego Yoricka.

Od piątku 3 sierpnia na Wydziale Rzeźby gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oglądać będzie można także owoc pracochłonnych przygotowań brytyjskiej grupy Parrabbola oraz aktorów wyłonionych w castingu spośród mieszkańców Trójmiasta. Wszystkie przedstawienia „Zimowej opowieści” rozpoczynają się o godzinie 18.30 i będą prezentowane codziennie od 3 aż do 6 sierpnia.

Dwa ostatnie dni Festiwalu niewątpliwie zdominują jednak największe hity tegorocznej odsłony. Pierwszym z nich jest „Burza” w reżyserii znanego doskonale trójmiejskim festiwalowiczom Silviu Purcărete. Spektakl Teatru Narodowego w Krajowej (Rumunia) zobaczyć będzie można w na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w piątek oraz sobotę o godz. 20.00. Dzień wcześniej o godz. 21.00 w Teatrze w Oknie wyświetlony zostanie natomiast film dokumentujący powstawanie „Burzy”, osobowość jego twórcy i jego relacje z aktorami. Film znakomicie przygotowuje do obejrzenia spektaklu odkrywając nieoczywiste sensy i znaczenia tej inscenizacji.

Ostatniego dnia wystawiony zostanie długo oczekiwany przez festiwalową publiczność „Hamlet” w reżyserii Luka Percevala. Po dwóch latach od premiery, między innymi dzięki negocjacjom prowadzonym przez prof. Jerzego Limona, dyrektora artystycznego Festiwalu Szekspirowskiego, oraz opracowaniu nowej, lżejszej scenografii, spektakl może zostać zaprezentowany w Gdańsku. Luk Perceval oraz hamburski Thalia Theater to bez mała ikony współczesnego teatru, dlatego osoby wybierające się w niedzielę do Opery Bałtyckiej mogą być pewne niezapomnianych artystycznych wrażeń.

Nie mniej godne uwagi w porównaniu do spektaklu nurtu głównego są przedstawienia szekspirOFFowe końcowych dni Festiwalu. Ciekawie zapowiada się „Ofelia” studentów Akademii Teatralnej w Warszawie, która powstawała pod opieką artystyczną Macieja Englerta. Sztuka wystawiona zostanie w czwartek o godz. 15.00 w Teatrze w Oknie. Następnego dnia TwO gościć będzie aż dwa przedstawienia. Dwukrotnie, o 13.00 i 18.00 zobaczyć będzie można tam oparty na komedii „Kupiec wenecki” monodram Piotra Kondrata zatytułowany „Shylock”. Pomiędzy obiema odsłonami, o godz. 15.00, wystąpi trójmiejska grupa improwizacyjna W Gorącej Wodzie Kompani ze swoimi „Szekspiracjami” jak zwykle wciągając do zabawy festiwalową publiczność. Nurt alternatywny Festiwalu zamknie kolejna projekcja, pokazywanego już w poniedziałek filmu krótkometrażowego „Julia” w reżyserii Agnieszki Ślisz. Projekcja rozpocznie się w sobotę 4 sierpnia o godz. 19.00.

Na prawdziwych miłośników Szekspira i teatru w ogóle czekają jeszcze cztery spotkania z artystami. W czwartek 2 sierpnia po ostatnim spektaklu „Król Ryszard III” na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, o godz. 22:50, porozmawiać można będzie z reżyserem Grzegorzem Wiśniewskim oraz aktorami Teatru im. Jaracza w Łodzi. Dwa dni później, 4 sierpnia, czekają nas aż dwa spotkania z twórcami, o godz. 21.10 - z członkami grupy Parrabbola i uczestnikami „Zimowej Opowieści” na Wydziale Rzeźby ASP (Plac Wałowy 15, Gdańsk), a o godz. 22:20, odbędzie się spotkanie z zespołem Teatru Narodowego w Krajowej na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże. Niestety Silviu Purcărete nie będzie mógł się na nim pojawić. Obecny na spotkaniu z widzami w Operze Bałtyckiej (niedziela, godz. 20:30) będzie za to sam Luk Perceval oraz aktorzy z Thalia Theater. Stanowi to niepowtarzalną okazję, aby osobiście nawiązać kontakt z tą niekwestionowaną legendą europejskiego teatru.

Zanim jednak nadejdzie finałowy wieczór i rozpoczną się ostatnie przedstawienia oraz gala wręczenia nagrody Złotego Yoricka, warto wybrać się na tradycyjną już paradę Festiwalu Szekspirowskiego. Zaproszeni na nią są wszyscy festiwalowicze i mieszkańcy trójmiasta – także Ci najmłodsi. Pochód ruszy o godz. 13.00 spod Złotej Bramy w Gdańsku. Organizatorzy zachęcają do przebierania się z tej okazji – niekoniecznie w stroje związane z Szekspirem lub jego epoką.

(-)
Materiały Organizatora
3 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...