Polski reprezentant na festiwalu w Omsku

"Kominiarczyk" - reż. J. Antoniuk - Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Zespół Teatru Lalki i Aktora z Łomży 28 kwietnia w Omsku na Syberii zaprezentuje spektakl "Kominiarczyk" w reżyserii Jarosława Antoniuka. Łomżyński teatr będzie reprezentować współczesny polski teatr lalek i polską sztukę dla dzieci i młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Omsku

Festiwal odbędzie się w dniach 25 kwietnia - 3 maja. Organizatorem festiwalu jest Omski Teatr Lalki, Aktora i Maski "Arlekin", Gubernator Omskiego Obwodu, Ministerstwo Kultury i Sztuki Federacji Rosyjskiej.

Łomżyński teatr będzie reprezentować współczesny polski teatr lalek i polską sztukę dla dzieci i młodzieży. Do konkursu został wybrany spektakl "Kominiarczyk" (na zdjęciu) na podstawie Jiri Wolkera. Autor tekstu, na podstawie którego powstało przedstawienie jest ceniony w teatrze europejskim za pełne andersenowskiej poezji utwory dla dzieci o rzeczach zwyczajnych, o ludziach, którzy cierpią i potrafią kochać. W poezji Wolkera walka dobra ze złem toczy się w scenerii współczesnego świata. Współcześni są też bohaterowie. Na przykładach baśniowych postaci Wolker pokazał, jak mogą się splatać czyjeś losy, co zbliża ludzi, a co oddala.

Spektakl "Kominiarczyk", to historia o braku uczuć i kodzie, który każdy z nas otrzymuje w chwili narodzin. W bogactwie metafor i symboli spektakl pozostawia widzowi prawo do własnej interpretacji oraz daje obszerny materiał do przemyśleń na temat własnego świat wartości. Głównym bohaterem spektaklu jest mały Cyganek, który nie mając domu i rodziców stara się pokonać otaczającą go rzeczywistość.

Spektakl jest widowiskiem poetyckim, zrealizowany z duża kulturą sceniczną. Nie ma natrętnego dydaktyzmu i celebracji teatru lalek. To widowisko pełne zaskakujących rozwiązań sytuacyjnych i dramaturgicznych. Zaprezentowana jest tolerancja w szerokim tego słowa znaczenia. Dużym atutem jest muzyka Bogdana Szczepańskiego nagrodzona na festiwalu teatralnym w Toruniu. Spektakl cechuje również oryginalność formy i znakomita gra aktorska.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Jarosław Antoniuk, muzykę skomponował Bogdan Szczepański, a autorem scenografii jest Jarosław Perszko.

Premiera tego spektaklu odbyła się w 2005 roku, a widowisko było zagrane ponad 100 razy. W  . odbyła się zagraniczna premiera tego spektaklu w Djecijim Pozoristu w Banja Luce /Bośnia i Hercegowina/.

W trakcie festiwalu 28 kwietnia 2011 spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie o godzinie 13.00 i 16.00 na scenie Omskiego Teatru Arlekin.

Omsk, położony w południowej Syberii, to jedno z najbardziej znanych miast Rosji. Ważny ośrodek kulturalny i naukowy. Liczy półtora miliona mieszkańców. W Omsku żyje również sporo Polaków, deportowanych w okresie wojen i rewolucji. Działa też Związek Polaków w Rosji. Z kolei Omski Teatr Lalki, Aktora i Maski "Arlekin" ma długą i piękną historię licząca 75 lat. Od pięciu lat pracuje w nowym budynku położonym w centrum miasta, na stałe zatrudnia 250 osób i jest jednym z największych i najnowocześniejszych teatrów lalkowych na świecie.

Organizowany od kilku lat Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Omsku, który odbywa się co dwa lata, gościł teatry z wielu krajów i jest jednym z bardziej interesujących i cenionych festiwali teatralnych na świecie. Udział w tym festiwalu dla każdego teatru jest wyzwaniem, ale również ogromną nobilitacją oraz prestiżem.

Założeniem festiwalu jest spotkanie teatrów z różnych kręgów kulturowych. Organizatorzy pragną , aby w jego trakcie zespoły mogły się lepiej poznać, wymienić doświadczenia i nawiązać zawodowe kontakty. Każdy z zespołów prezentujących swój dorobek wnosi swój wkład kulturowy, który może się rozwijać i wzbogacać przez coraz bliższe i lepsze poznanie się nawzajem. Festiwal jest przeglądem, w którym mogą być prezentowane przedstawienia tworzone w różnych technikach i wypowiedziach teatralnych, adresowane do różnych grup wiekowych odbiorców. W programie znaleźć można spektakle teatru dramatycznego i lalkowego, klasyczne i eksperymentalne, kameralne i plenerowe, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na festiwal zapraszane są te teatry, które wywodzą się z olbrzymiej pasji twórców i są odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań. Festiwal w Omsku jest ceniony w świecie ze względu na jego różnorodność i nowatorskie dokonania teatrów uczestniczących w festiwalu. Jest zjawiskiem ewaluującym w Rosji i jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w tamtej części świata.

Festiwal jest konkursem i organizatorzy przewidują nagrody ufundowane przez Ministra Kultury Federacji Rosyjskiej, Gubernatora Obwodu Omskiego oraz Dyrektora Omskiego Teatru "Arlekin". . Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty artystyczne, spotkania seminaryjne, wystawy scenograficzne, jak również pospektaklowe spotkania z twórcami i publicznością. W konkursie weźmie udział 20 teatrów z całego świata /m.in. z Rosji, Estonii, Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Iranu, Izraela, Czech, Chin, Kanady, Finlandii, Hiszpanii oraz Polski/.

Łomżyński teatr często bierze udział w festiwalach zagranicznych i jest ambasadorem polskiej kultury za granicą. Dla Teatru Lalki i Aktora w Łomży udział w tym festiwalu jest udziałem prestiżowym, nobilitującym oraz promocyjnym. Z Rosji zespół wraca do kraju 4 maja 2011.

(-)
Materiały Teatru
27 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...