Polsko-rosyjska sztuka na Avant Art Festival

6. Avant Art Festival

Szósta edycja festiwalu rusza już 4 października, a wraz z nią projekty wizualne - wystawy i komiks.

Na otwarcie festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy rosyjskiej artystki Poliny Petrouchiny, od 7 października w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu oglądać będziemy mogli wystawę "Gestykulacja", a w trakcie trwania festiwalu odbywać się będą warsztaty komiksowe z udziałem artystów z Polski i Rosji pod szyldem Ukryty gaWROn oraz druga edycja projektu Social Up Spacing - Przestrzeń dla odzysku.

"Gestykulacja" to projekt performatywnej szkoły języka, którym posługuje się dziś w Rosji sztuka krytycznie zaangażowana w rzeczywistość. W roli lektorów wystąpią artyści reprezentujący rosyjską kulturę niezależną. Niektórzy z nich są poetami, inni artystami wizualnymi, jeszcze inni działają na pograniczu muzyki, performance'u i politycznego aktywizmu. Wszyscy będą starali przebić się ze swoimi ideami przez barierę językową dzielącą język polski od rosyjskiego. Narzędziem do kruszenia owej bariery stanie się sztuka. Celem "Gestykulacji" jest przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji. Pragniemy nauczyć się języka rosyjskiego, którym przemawiają i myślą artyści prowadzący krytyczną polemikę z rzeczywistością - mówią kuratorzy, Katya Shadkovska i Stach Szabłowski. Wśród artystów zaangażowanych w wystawę znajdą się m.in. Sławek ZBK Czajkowski (oprawa graficzna projektu), Gabi Kowalska aka Gabukow (instalacja lekcji języka rosyjskiego) i Avdey Ter-Oganyan - performer, aktywista, legenda rosyjskiej radykalnej sceny niezależnej, inicjator grupy Radek. Wystawę oglądać będzie można od 7 do 14 października w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

We współpracy Art Cafe Cocofli z Inicjatywą Ukryty gaWROn odbędzie się również wystawa prac rosyjskiej artystki komiksowej Poliny Petrouchiny prezentująca dwa cykle - dokumentalny komiks "Pussy Riot", a także ostatnią dłuższą opowieść "Isterika".

Polina Petrouchina to urodzona w Mokswie graficzka, ilustratorka, autorka książek i komiksów. Jej prace prezentowane były na Le crayon féministe w Moskwie, w Palais de Tokyo w Paryżu, na festiwalu Sarjakuva w Helsinkach, dwukrotnie na festiwalach komiksu w Angoulme oraz w Muzeum Anny Achmatowej w Sankt Petersburgu. W Cocofli (Wrocław, Włodkowica 9), w ramach Avant Art Festival, prapremierowo zaprezentowane będą jej prace z cyklu "Isterika" (premiera w Moskwie 20 października 2013) oraz prace z serii "Pussy Riot". Otwarcie wystawy w Cocofli odbędzie się 4 października o 19.00. Wystawa czynna będzie do 3 listopada.

Pod szyldem Ukryty gaWROn kryje się z kolei polsko-rosyjska inicjatywa komiksowa. Sala Rzemiosł w Krzywym Kominie na 10 dni (4-13 października) stanie się siedzibą twórczego kolektywu rysowników, którym zadaniem będzie opracowanie krótkiej narracji komiksowej. Z Rosji będą to: Konstantin Komardin i Hihus, z Polski: Konrad Okoński, Konrad Czernik, Sebastian Skrobol. Nad splataniem wątków czuwał będzie kurator wydarzenia Grzegorz Kaczmarek. Do współpracy zaproszeni zostaną również artyści i dokumentaliści z Wrocławia, a także uczestnicy festiwalu. Powstałe prace będą pierwszymi dziełami ze "świata" Ukrytego gaWROna, zaplanowanej powieści graficznej, której tytuł nawiązuje do jednej z "legendarnych prac" Eugeniusza Geta Stankiewicza - naturalnej wielkości rzeźby gawrona z brązu, umieszczonego na jednym z wrocławskich drzew, o nieznanej lokalizacji.

W trakcie festiwalu odbędzie się również druga odsłona projektu Social Up Spacing - Przestrzeń dla odzysku pod kuratelą Gabrieli Kowalskiej aka Gabukow. Zaproszeni artyści z Polski i z Holandii pracować będą nad koncepcją działania dla konkretnej przestrzeni w centrum Wrocławia. W ciągu dwóch festiwalowych dni zostanie zbudowana instalacja, która w bezpośredni sposób nawiąże do hasła festiwalu Avant Art 2013 - PRZESTRZEŃ DLA KULTURY. Projekt Social up Spacing rozwinie bądź zobrazuje tę przestrzeń.

W ramach 6.edycji Avant Art Festival (4-13 października) we Wrocławiu odbędą się premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy też perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy 2. Avant Art Film - przegląd filmów o muzyce i sztuce. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy Space For Culture.

(-)
Materiał Festiwalu
2 października 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia