Poradnia dla przyszłych aktorów we Włocławku

przy włocławskim Teatrze Impresaryjnym

"Poradnia dla kandydatów do szkół teatralnych" powstała przy włocławskim Teatrze Impresaryjnym. O aktorskiej karierze marzy wielu młodych mieszkańców.

Włocławek nie ma własnej sceny dramatycznej. Na deskach Teatru Impresaryjnego im. Włodzimierza Gniazdowskiego grane są jedynie gościnne spektakle. Mimo to mieszkańcy aktywnie uczestniczą w teatralnym życiu miasta. - We Włocławku działa kilka teatrów amatorskich. Najważniejszym jest założony w 1952 r. Teatr Ludzi Upartych. To jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce. Poradnia powstała, bo wielu mieszkańców interesuje się teatrem - zapewnia Jan Polak, dyrektor TI i pomysłodawca poradni. - Nasz teatr odwiedza rocznie prawie 100 tys. widzów.

W sezonie artystycznym 2008/2009 Teatr Impresaryjny nawiązał współpracę z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Spotkania z wykładowcami uczelni są jednym z programów poradni. We Włocławku gościli już aktor Stanisław Górka oraz prodziekan wydziału aktorskiego na akademii dr Anna Zagórska. 7 marca o tajnikach gry na scenie opowie Cezary Morawski, znany telewidzom m.in. z roli Krzysztofa Zduńskiego w serialu "M jak miłość".

Spotkania z warszawskimi wykładowcami to tylko część zajęć, w jakich uczestniczą przyszli aktorzy. Co czwartek w TI odbywają się ćwiczenia z dykcji i artykulacji. Prowadzą je pracownicy włocławskiej instytucji. W każdy poniedziałek młodzi pasjonaci teatru oglądają multimedialne projekcje o słynnych polskich aktorach. Dwa dni temu wyświetlano fragmenty przedstawień z legendarnym Tadeuszem Łomnickim. 3 marca wystartują wtorkowe wykłady z historii teatru i historii sztuki. - Na spotkania poradni przychodzi 20 młodych włocławian - mówi Polak. - Chętnych było jednak cztery razy więcej. Mam nadzieję, że co najmniej 10 osób spróbuje swoich sił w egzaminach do szkół teatralnych. Duże zainteresowanie nie jest dla nas niespodzianką. Przecież w amatorskim Teatrze Ludzi Upartych jest 40 osób, w dziecięco-młodzieżowej grupie Skene [działa również przy Teatrze Impresaryjnym - dop. red.] podstawy aktorstwa poznaje 30 młodych mieszkańców.

Zajęcia w poradni chwalą sobie kandydaci do szkół teatralnych. - O aktorstwie marzyłam od dawna - mówi 19-letnia Dorota Salamończyk. - Jak miałam 13 lat, zapisałam się do TLU. Graliśmy Dostojewskiego, Czechowa i Fredrę. Warsztaty w poradni wiele mnie uczą. Dowiaduję się na nich, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać repertuar na egzamin. W tym roku będę zdawała do szkół w Warszawie i Krakowie. W rezerwie jest jeszcze łódzka "filmówka".

Pomysł TI chwalą też zawodowi aktorzy z naszego regionu. - Spotkania z profesjonalistami za na pewno są przydatne - twierdzi Olga Bołądź, pochodząca z Torunia absolwentka PWST w Krakowie. - Dzięki zajęciom z doświadczonymi aktorami młodzi włocławianie szybciej dowiedzą się o swoich wadach i zaletach. Na egzaminie trzeba dać z siebie wszystko. Na mój rok przyjęto tylko 21 studentów, choć chętnych było kilkadziesiąt razy więcej.

Z Włocławka pochodzą m.in. Andrzej Nejman, absolwent warszawskiej akademii, znany z filmu "Poranek Kojota" i telenoweli "Złotopolscy", Hanna Bieniuszewicz, czyli Ewa Majewska z serialu "Alternatywy 4", Zdzisław Mrożewski (zm. w 2002 r.) - zagrał Gabriela Narutowicza w filmie "Śmierć prezydenta" Jerzego Kawalerowicza, Anna Antonowicz, nominowana do prestiżowej niemieckiej nagrody Deutsche Fernsehpreis, za rolę w kryminale "Bella Block" oraz Mirosław Gruszczyński (zm. w 1989 r.), aktor Teatru im. Osterwy w Lublinie, warszawskiego Teatru Klasycznego i szczecińskich scen dramatycznych.

Marceli Sulecki
Gazeta Wyborcza Toruń
18 lutego 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...