Portret poety

"Bruno Jasieński padł" - reż. Ewa Wyskoczyl - Teatr ZL

Teatr ZL w Tarnowskich Górach zaprasza 17 listopada o godz. 19.00 na premierę spektaklu "Bruno Jasieński padł" w reżyserii Ewy Wyskoczyl. W roli głównej wystąpi Michał Majnicz.

"Same nogi mnie niosą - i po co mi, gdzie?
Idę młody genialny, niosę BUT W BUTONIERCE.
Tym co za mną nie zdąża, echopowiem: - Adieu!".

Niezwykły życiorys! Ekstremalna, żarliwa i energetyczna poezja Brunona Jasieńskiego broni się sama! Rzecz o genialnym chłopcu, który zszedł na manowce, opowiedziana z przekorą i przymrużeniem oka, ale bez potrzeby czołobitności, patosu i budowania kolejnego pomnika!

W pierwszych latach dwudziestolecia międzywojennego Bruno Jasieński był obrazoburczym futurystą, potem komunistą polskim i francuskim, wreszcie bolszewickim pisarzem, którego rozstrzelano w okresie Wielkiej Czystki. Spektakl nie jest dokumentem z epoki czy ilustracją biograficznych zawiłości, lecz portretem poetyckiego nowatora i "chuligana", jego młodzieńczego, drapieżnego buntu, ale przede wszystkim zobrazowaniem tragicznego uwikłania w niebezpieczne utopie.

"Urodzony enfant terrible", który niegdyś spacerował elegancko ubrany po Warszawie i Krakowie z monoklem w prawym oku i laseczką o srebrnej gałce w dłoni - został rozstrzelany w stalinowskim więzieniu 17 września 1938 r. "Marci Shore "Kawior i popiół" s. 182.

W scenariuszu wykorzystano wiersze i fragmenty tekstów Brunona Jasieńskiego oraz cytaty z książek m. in.:"Kawior i popiół" Marci Shore, "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego.

Michał Majnicz - absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktor, o którym opolska Gazeta Wyborcza napisała, gdy odchodził do Teatru Polskiego we Wrocławiu: "sześć sezonów w Teatrze Kochanowskiego i żadnej zmarnowanej roli". Rekomendowany przez Jana Klatę do roli Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy jako jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów młodego pokolenia.

W latach 2002-2007 związany z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie grał m.in. w spektaklach Zaczykiewicza "Niepoprawni", "Emilia Galotti", "Dożywocie" oraz Fiedora "Format: Rewizor", "Baal. Siedem aspektów baalicznego odczucia świata"- Złota Maska za rolę 2007 roku i głośnym przedstawieniu Kleczewskiej "Makbet" - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zespołu aktorskiego w 2006 roku;

Od 2007 roku w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu - stworzył m.in. role w spektaklach Brzyka "Juliusz Cezar", Pęcikiewicz "Hamlet", Rubina "Lalka" ,Klaty "Szajba", "Ziemia obiecana", Strzębki i Demirskiego "Tęczowa Trybuna". Role filmowe: Święta wojna (serial TV), 2000, Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego (program TV), Zwerbowana miłość, reż. T. Król, 2009, Made in Poland, reż. P. Wojcieszek, 2011.

Spektakl został zrealizowany ze środków finansowych Tarnogórskiego Centrum Kultury Spektakl w ramach programu stypendialnego Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury Ewy Wyskoczyl.

Spektakl będzie można zobaczyć także 18 i 19 listopada 2011 o godz. 19:00.

(-)
Materiały Teatru
12 listopada 2011
Teatry
Teatr ZL

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...