Postsocjalistyczny festiwal

Kraków, Nowa Huta

Traktowana z początku jako robotniczy garb na ciele inteligenckiego Krakowa, Nowa Huta jest miejscem szczególnego styku historii przemian ustrojowych i PRL-owskiej estetyki. Od kilku lat podejmowane są próby wpisania go w inne konteksty.

Nowa Huta pozostając przestrzenią osobliwego kolorytu minionego systemu, staje się nośnikiem artystycznego fermentu. Fermentu, który właśnie w surowych warunkach nieco odizolowanej części metropolii nabiera wyjątkowej mocy. Teatr Ludowy będący placówką stanowiącą o kulturalnym obliczu Nowej Huty, postanowił zatem uczcić 60-lecie dzielnicy przekorną imprezą. 

Przedsięwzięcie Międzynarodowy Festiwal Teatralny "PostSoc Festiwal" jest zapowiadane jako przegląd przedstawień teatralnych z różnych miejsc Polski, a także Rosji i Białorusi. Ich wspólnym mianownikiem ma być powiązanie przestrzenne i ideowe, które przypomina o niegdysiejszych socjalistyczno- industrialnych lokacjach. Sześć spektakli weźmie udział w konkursie, w którym zwycięzce wyłoni jury pod przewodnictwem prof. Michała Anioła Bogusławskiego. 

Widowiska prezentowane w ramach PostSoc to wybór niezwykle różnorodnych form teatralnych: 

* "Cholonek" katowickiego Teatru Korez inscenizuje legendarną powieść Janoscha o Ślązakach, mieszkających na pograniczu polsko-niemieckich, uwypuklając ich bezpośrednią mentalność oraz zdolność egzystencjalnej adaptacji. 

* "Brygada szlifierza Karhana" z Teatru Nowego w Łodzi jest zrealizowaną przez Remigiusza Brzyka, przewrotną powtórką z socrealistycznego manifestu Vaška Kanii, który w 1949 roku wcielał na deskach łódzkiej sceny idee robotniczej, zaangażowanej sztuki. 

* "Zima" autorstwa Jewgienija Griszkowieca w interpretacji irkuckiego teatru im. N.P.Ochłapkowa i reżyserii Artioma Dowgopołyja, pokazuje wędrówkę dwóch rosyjskich żołnierzy przez Syberię, która przeistacza się w symboliczną podróż do kresów świadomości. 

* "Woyzeck" Buchnera w adaptacji białoruskiej reżyserki Moniki Dobrowlańskiej zrywa z dotychczasowymi kanonami inscenizacji tej sztuki, stawiając na wielojęzyczne dialogi. 

* "Symfonia lokatoris", autorska sztuka Adama Sroki, portretuje mieszkańców jednego z podmiejskich blokowisk, a czyni to w prawdziwych plenerach podwórka między siedzibą Teatru Ludowego a sąsiednim blokiem Osiedla Teatralnego. 

* "La dolce NRD" wyreżyserowane przez Łukasza Czuja, przybiera format piosenkarskiego recitalu Janusza Radka, który wykonuje znamienite utwory z lat 80. 

Poza konkursem zostanie ponadto pokazane "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna", słynna sztuka Ivo Bresana, tym razem w ujęciu Tomasza Obary. 

Festiwal odbędzie się w dniach 5- 14 czerwca. Więcej szczegółów na witrynie Teatru Ludowego.
(mb)

ŁB
kulturaonline.com
3 czerwca 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia