Powstał portal o teatrach alternatywnych z lat 1965-1990

Opracowanie: Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN

Portal internetowy poświęcony teatrom alternatywnym i studenckim działającym w Lublinie w latach 1965-1990 opracował i uruchomił Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Na portalu zamieszczono łącznie ok. 106 godzin nagrań i 110 fotografii archiwalnych.

Portal ma przypominać działalność grup teatralnych funkcjonujących głównie w środowiskach studenckich w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, dzięki którym Lublin był wtedy jednym z najważniejszych ośrodków teatralnych w Polsce.

- To co się wtedy działo w lubelskiej kulturze, to było coś niezwykłego, ale o tym niewiele się mówi, młodzi ludzie nie mają o tym informacji. Chcemy przypomnieć i pokazać ludzi, o których niestety często już nie pamiętamy, a dzięki którym w Lublinie działało wielu wspaniałych artystów - powiedział Tomasz Pietrasiewicz dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który zajmuje się dokumentowaniem i przywracaniem pamięci o historii i dziedzictwie kulturowym miasta.

Na portalu "Teatr alternatywny i studencki w Lublinie w latach 1965-1990" zgromadzono dokumenty, archiwalne zdjęcia, nagrania (audio i wideo) i opracowania rozmów z twórcami teatrów - reżyserami, aktorami, muzykami. Są także relacje osób, które towarzyszyły działaniom teatralnym - dziennikarzy czy działaczy politycznych. W sumie zgromadzono ok. 106 godzin różnych nagrań i 110 archiwalnych zdjęć - m.in. spektakli, artystów, miejsc, w których działały teatry.

Zamieszczone na portalu archiwa i informacje dotyczą ówczesnych teatrów alternatywnych, nazywanych przez samych ich twórców - niezależnymi. W teatrach tych powstawały często przedstawienia będące formą sprzeciwu, kontestacji wobec ówczesnej PRL-owskiej, komunistycznej rzeczywistości.

Wśród najważniejszych powstałych wówczas teatrów znalazły się funkcjonujące do dziś i znane na całym świecie Scena Plastyczna KUL - autorski teatr Leszka Mądzika działający od 1969 r., określany jako teatr obrazu oraz założony w 1977 r. Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", kierowany przez Włodzimierza Staniewskiego teatr nazywany eksperymentalnym i antropologicznym.

Na portalu znaleźć też można informacje o historii i działalności powstałego w 1971 r. Teatru Provisorium, którego m.in. adaptacja sceniczna "Innego Świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy "Wspomnienia z domu umarłych" według Dostojewskiego, grane były bez zezwolenia cenzury. Teatr Provisorium funkcjonuje obecnie w Centrum Kultury w Lublinie.

Portal przypomina także dokonania założonego przez Andrzeja Rozhina Teatru Gong 2, który funkcjonował w latach 1961-74 przy Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej. Prezentowany jest również akademicki teatr alternatywny Grupa Chwilowa (założony w 1975 r. jako kabaret Nazwać), który pokazywał swoje spektakle na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. we Włoszech, w Niemczech, Francji, Portugalii, Norwegii, Szwecji, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii i Izraelu. Są też informacje i wspomnienia dotyczące Sceny 6 - teatru alternatywnego powstałego w 1976 r., który prezentował swoje spektakle na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach młodego teatru.

Pietrasiewicz zapowiedział, że portal będzie wzbogacany i rozszerzany o różne materiały m.in. o archiwalne nagrania spektakli. "Mamy nadzieje, że mieszkańcy, którzy mają w swoich archiwach różne materiały i pamiątki związane z tymi teatrami, również je nam udostępnią" - dodał.

Portal "Teatr alternatywny i studencki w Lublinie w latach 1965-1990" dostępny jest na stronie internetowej lubelskiego Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

(-)
(PAP)
25 listopada 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...