Powstanie nowa siedziba

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Spośród wielu lokalizacji zostały dwie. Jedna, brana pod uwagę od dłuższego czasu, druga zupełnie nowa. W przeciągu pół roku prezydent zdecyduje, gdzie powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego: na terenie dawnego PKS-u czy przy ulicy Skośnej za gmachem Akademii Muzycznej.

Ta druga lokalizacja pojawiła się na wiosnę. Wcześniej mówiono o działce przy skrzyżowaniu ulic Estkowskiego i Małych Garbar, MTP, Hali Filtrów na Chwaliszewie. Te lokalizacje jednak zostały odrzucone.

Obecnie miasto skłania się ku zupełnie nowej propozycji samodzielnej budowy siedziby teatru właśnie przy Akademii Muzycznej. Przy Skośnej są cztery działki - jedna jest własnością miasta, trzy pozostałe należą do Skarbu Państwa, a miasto dysponuje prawem do wieczystego użytkowania tych nieruchomości.

Wszystko zależy jednak od tego, czy magistrat zdobędzie finansowanie na budowę. Na razie jest wiele znaków zapytania. Miastu zależy na zdobyciu zewnętrznego wsparcia. Wiceprezydent Jędrzej Solarski rozmawiał dwukrotnie z wicepremierem Piotrem Glińskim na temat ewentualnego dofinansowania budowy. Raz podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu, drugi podczas obchodów Czerwca '56.

- Premier był otwarty, ale nie rozmawialiśmy jeszcze o szczegółach - mówi Solarski.

Wiceprezydent dodaje, że miasto ma już warunki zabudowy dla tego terenu. - Dzięki temu wiemy, że można tam budować i w jakiej kubaturze - tłumaczy.

Druga z rozpatrywanych lokalizacji to teren po PKS-ie, o której mówi się od dłuższego czasu. Miesiąc temu Skanska przedstawiła formuły, w jakich może wybudować gmach teatru. Propozycja, która jest brana pod uwagę przez miasto, to wybudowanie teatru przez firmę Skanska, a miasto wynajmowałoby ją przez około 20 lat z ostatecznym dojściem do własności.

- Byłby to wydatek około 5-6 mln zł rocznie - szacuje Jędrzej Solarski. Koszt budowy teatru to około 100 mln zł.
- Złożyliśmy miastu kilka propozycji dotyczące budowy siedziby teatru i czekamy na jednoznaczną odpowiedź zwrotną - mówi Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska.
- Trzeba pamiętać, że nasza firma jest podmiotem prywatnym i komercyjnym, który działa z nastawieniem na zysk.
- Dla nas najważniejsza jest jakość projektu, a w drugiej kolejności lokalizacja - mówi z kolei Sławomir Richter, zastępca dyrektora Teatru Muzycznego - Chcemy, by teatr miał miastotwórczy charakter, a widzowie mieli okazję przebywać tu nie tylko podczas spektakli, ale także przed i po - dodaje.

Jędrzej Solarski zaznacza, że rozmawiał na temat współfinansowania budowy z budżetu państwa i pod koniec lipca będzie w Warszawie.

Karolina Koziołek
Polska Głos Wielkopolski
12 lipca 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia