Poza konkursem

28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Bielsko-Biała 22-26 maja 2018

Gospodarze 28. MFSL, czyli Teatr Lalek Banialuka, zgodnie z tradycją nie uczestniczą w konkursie, ale wnoszą swój wkład w szeroką festiwalową formułę.

Tym razem w trakcie festiwalu pokazane zostaną trzy spektakle Banialuki – oparta na tekstach Gałczyńskiego „Zielona Gęś" w reżyserii Pawła Aignera (Złota Maska 2016 za reżyserię), przygotowana w koprodukcji z z Clastic Théâtre „Oresteja?" na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro oraz „Król Maciuś Pierwszy" – zaadaptowany i wyreżyserowany według smutnej i niedziecinnej książki dla dzieci przez Konrada Dworakowskiego (dwie Złote Maski 2017).

- Wybrane przez nas na festiwal przedstawienia są bardzo różne, zrealizowane w różnych konwencjach, ale wszystkie oddają nasze myślenie o teatrze i sposób, w jaki chcemy rozmawiać z naszymi widzami o istotnych problemach współczesnego świata – mówi dyrektor teatru Lucyna Kozień.

„Zielona Gęś" – która bez wysiłku dogania i bez litości obśmiewa dzisiejszą polską rzeczywistość, bardzo sprawnie posługując się formą muzycznego kabaretu zasilonego galerią lalkowych postaci – zostanie pokazana pierwszego dnia festiwalu, czyli 22 maja, najpierw o godz. 9.00, a potem o 18.30, w ramach oficjalnej inauguracji 28. MFSL.
„Zielona Gęś", Konstanty Ildefons Gałczyński
Reżyseria: Paweł Aigner
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Piotr Klimek
Obsada: Maria Byrska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Eugeniusz Jachym, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski

Monumentalną „Oresteję?" – budowaną z obrazów i dźwięków przywołujących to, co nam zostało z antyku, po to, by pokazać nasz własny, pełen agresji i okrucieństwa świat – będzie można zobaczyć 25 maja o godz. 19.00.
„Oresteja?" na motywach Ajschylosa
Reżyseria: François Lazaro
Scenografia: Sevil Gregory
Muzyka: Krzysztof Maciejowski
Obsada: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek, Ziemowit Ptaszkowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

Na koniec 26 maja o godz. 10.00 zostaje „Król Maciuś Pierwszy", obywające się prawie bez słów przedstawienie, które zadziwiającym sposobem wpuszcza widza do wnętrza głowy samotnego, przerażonego i niosącego zbyt wielki ciężar dziecka, a jednocześnie pozwala ujrzeć z zewnątrz syntezę jego zmagań z życiem.
„Król Maciuś Pierwszy" na motywach powieści Janusza Korczaka
Adaptacja i reżyseria: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Ruch sceniczny: Anatoliy Ivanov
Projekcje wideo: Michał Zielony

Wszystkie trzy przedstawienia zostaną zaprezentowane na Dużej Scenie Banialuki.
Banialuka patronuje także pokazowi spektaklu „Zawsze tylko noc", z którym 23 maja o godz. 16.00 na małej scenie Teatru Polskiego wystąpi jej aktor Mateusz Barta, tytułowy, nagrodzony Złotą Maską Król Maciuś Pierwszy (więcej o tym punkcie programu w tekście o imprezach towarzyszących 28. MFSL). Bezpłatne wejściówki można jeszcze odbierać w impresariacie Banialuki.

Szeroką publiczność przyciągają zwykle widowiska w plenerze. W tym roku zaplanowano takie dwa, na oba wstęp jest oczywiście wolny.
Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu, 22 maja o godz. 21.15 na placu przed Banialuką Michal Svironi fantasy theater zTel Awiwu pokaże „Ewolucję miłości" – opowieść o trwającym miliony lat procesie ewolucji i o tym, jak w jego toku na świecie pojawiła się miłość. Dwoje aktorów przy pomocy lalek, cieni, powietrznych akrobacji i sugestywnej muzyki wyczaruje zapadające w pamięć fantastyczne obrazy.
Michal Svironi fantasy theater (Tel Awiw, Izrael)
Michal Svironi „Ewolucja miłości"
Reżyseria: Michal Svironi
Scenografia i lalki: Oxana Ianovitzky, Leonid Alisov
Muzyka: Roy Yarkoni
Obsada: Michal Svironi, Yael Raber

Teatr Akt z Warszawy wystąpi 25 maja o godz. 21.00 na placu Chrobrego z przedstawieniem pt. „Poza czasem" – także wizyjnym, choć posługującym się innymi formami i stylistyką. Tym razem będzie teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku, a do tego muzyka grana na żywo. Temat - podróż w przestrzeni i czasie, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. W przedstawieniu bierze udział aż ośmioro aktorów. W przedstawieniu bierze udział aż ośmioro aktorów.
Teatr Akt (Warszawa, Polska)
„Poza czasem"
Reżyseria: Agnieszka Musiałowicz, Teatr Akt
Scenografia: Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios
Kostiumy, produkcja: Teatr Akt
Muzyka: Dominik Strycharski, Grzegorz Szyma
Obsada: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski

(-)
Materiał organizatora
22 maja 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia