Pożegnanie z tytułem

"Nakręcana Pomarańcza" - reż: Jan Klata - Wrocławski Teatr Współczesny

Od 16 do 19 czerwca Wrocławski Teatr Współczesny po raz ostatni zaprezentuje jeden z najbardziej widowiskowych spektakli Jana Klaty - "Nakręcaną pomarańczę" - adaptację światowego bestsellera Anthony\'ego Burghessa

Spektakl pozostaje w repertuarze od ponad 6 lat (premiera 24.04.2005), grany jest niezmiennie przy wypełnionej po brzegi widowni. Uznany został za najlepszy spektakl 2005 roku na Dolnym Śląsku, otrzymał także Wrocławską Nagrodę Teatralną oraz został rekomendowany przez jury I Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej do prezentacji podczas XXXI Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2006" jako spektakl pozakonkursowy.

Jest to opowieść o świecie napiętnowanym duchową śmiercią; w nieokreślonej przyszłości i nienazwanym mieście grasują młodociane bandy. Jeden z chuliganów, Alex, zostaje poddany policyjnej "kuracji" i sam staje się ofiarą przemocy.

Przedstawienie grane było również podczas festiwalu Klata Fest w Warszawie oraz na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu i na Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych.

W "Nakręcanej pomarańczy" bierze udział 27 aktorów połączonych zespołów Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz 30 statystów. Przez dwie godziny bez przerwy za kulisami współpracuje z nimi 9 osób obsługi. Precyzyjnie zaprojektowany, groteskowy świat spektaklu przeraża i skłania do refleksji. Znakomita główna rola Eryka Lubosa (Alex) i pełne ekspresji, brawurowe sekwencje w choreografii Macieja Prusaka - to tylko niektóre atuty tego przedsięwzięcia.

\'Nakręcana pomarańcza\', operując wyrafinowaną i niejednoznaczną sceniczną formą, okazała się dojrzalszą lekturą powieści Burgessa od tej z filmu Stanleya Kubricka." Olga Katafiasz, \'Didaskalia\'

Więcej na www.wteatrw.pl

**Anthony Burgess Nakręcana pomarańcza
przekład: Robert Stiller
adaptacja sceniczna, reżyseria, sample i skrecze mentalne: Jan Klata
scenografia, reżyseria świateł: Justyna Łagowska.
kostiumy: Mirek Kaczmarek
choreografia: Maćko Prusak
Koprodukcja z Wrocławskim Teatrem Pantomimy prapremiera: 24.05.2005

Olga Katafiasz/Didaskalia
GW
11 czerwca 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia