Poznańska polecajka kulturalna

Otwarcie sezonu teatralnego obfitujące w wydarzenia teatralne i muzyczne!

03-09.09.2021

Teatr Nowy w Poznaniu
KRZYCZ. BYLE CISZEJ
3, 4, 5 września | 19.00 | Duża Scena

Czy koniunkturalizm jest po prostu ludzki, czy narzucony ludziom przez epokę i środowisko? A może tkwi w każdym z nas i czeka na przebudzenie, jak rakotwórczy gen? W tych rozważaniach pomogą nam losy poznańskiego poety, Wojciecha Bąka.

CO BĘDZIE ZE MNĄ?
Recital Małgorzaty Walendy
3, 4, 5 września | 19.30 | Scena Nowa
Z NUTĄ LAWENDY – aby wysłuchać tej audycji, trzeba wybrać się do teatru i bohaterkę programu poznać osobiście. Małgośka właśnie zakończyła pewną burzliwą znajomość i w piosenkach opowiada jej tragikomiczną historię. Miłość nie wybiera? Tego wieczoru dziewczyna ma szansę odczarować to powiedzenie, choć nie będzie łatwo, bo wciąż nie daje jej spokoju pytanie: CO BĘDZIE ZE MNĄ? Do wspólnego poszukiwania odpowiedzi zaprasza laureatka Grand Prix 21. edycji Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ (na marginesie: finał 24. edycji już niebawem w Teatrze Nowym w Poznaniu)

Materiał Teatr Nowy

Teatr Polski w poznaniu
4.48 Psychosis
9, 10, 11, 11 września
W 2021 roku po kilkunastu miesiącach epidemii COVID-19 można by napisać o sztuce Sarah Kane, w kontekście covidowych depresji, załamań nerwowych i lęku przed śmiercią. Hej – dramatopisarka w depresji pisze swój trzydziestosześciostronicowy list pożegnalny – chodźcie zobaczyć, jak jej tekst rezonuje z pogrążonym w depresji światem i planetą, duszącą się w kryzysie klimatycznym. Gładko, ale za to marketingowo chwytliwie.

Polscy komentatorzy życia teatralnego – na przełomie wieków nie bardzo interesowali się ostatnim tekstem Kane. „To, że ktoś ma depresję, nie znaczy, że jest dramatopisarką", „Strumień świadomości zapisany w formie zapisków wrażliwej nastolatki" i tak dalej, i tak dalej. Spakowano Kane do worka „brutalistów"* i z ignoranckim zadęciem zabrano się za poszukiwanie nowych zjawisk teatralnych, które można skrytykować i na które można się dąsać. 4.48 PSYCHOSIS była wystawiona w polskich instytucjonalnych teatrach raz. Jeden raz.

Sztuka Kane jest dziełem wybitnym, skonstruowanym według żelaznej logiki. Można 4.48 przeczytać jako fabularną historię pobytu w szpitalu psychiatrycznym, można ten trop fabularny pominąć i czytać tę sztukę jako serię obrazów, w której postać mówiąca tekstem Kane stara skomunikować siebie samą ze światem.
Wybitny brytyjski dramatopisarz Edward Bond pisał: „[4.48] zmienia się z listu pożegnalnego o śmierci, stracie i zmarnowaniu w swego rodzaju traktat o świadomym życiu, który okazuje się jeszcze bardziej przykry".

Dla mnie tekst Kane jest przede wszystkim o potrzebie bycia radykalnie sobą. O problemie komunikacyjnym, przed jakim stają osoby, które chcą wyjść poza konwenans konwersacji, schematów myślowych, uprzedzeń odbiorców. O indywidualności. O gorzkim smaku porażki. O silnej kobiecie. O radykalnej afirmacji życia. O tęsknocie za światem, który nas rozumie.

*Jak słusznie zauważył kiedyś Mark Ravenhill ‚brutalizm' to zasadniczo styl architektoniczny, a nie słowo opisujące najistotniejsze zjawisko brytyjskiej dramaturgii końca lat dziewięćdziesiątych.

Paweł Demirski
Materiał Teatr Polski

Teatr Animacji w Poznaniu
4,5.09.2021

WESOŁY RYJEK
Wesoły Ryjek jest małą, ciekawą świata świnką – dzieckiem, które zadaje pytania, odkrywa świat, zachwyca się najprostszymi rzeczami: tykaniem zegara, szelestem gałęzi, barwą liści. Nasza opowieść to podróż przez dzieciństwo. Podróż, która inspiruje, zaskakuje i zachwyca, a także zachęca małego odbiorcę do odkrywania, zadawania pytań i znajdowania niebanalnych odpowiedzi.

Literatura Wojciecha Widłaka maluje piękny obraz rodzicielstwa – mądrego, wymagającego, pełnego ciepła i cierpliwości. Pokazana w ten sposób relacja między bohaterami pozwala nam rozpoznać własne pragnienia i słabości, pomaga zrozumieć, zaakceptować, pokochać siebie i innych. Każdy z nas jest inny − inaczej się nazywa, inaczej wygląda, co innego lubi. Ale każdego z nas smuci niedobre słowo czy cieszy ulubione danie.
W warstwie wizualnej spektakl odwołuje się do dziecięcych rysunków – niedoskonałych, niedokończonych, stwarzanych tu i teraz, na oczach widza. Poza obrazem w przedstawieniu ważnym akcentem jest ruch sceniczny, a także muzyka grana na żywo.

Materiał Teatr Animacji

Teatr Ósmego Dnia
3,4.09.2021
JAK TWOJA CHOROBA WPŁYWA NA SEKSUALNOŚĆ? U T O P I E / ZDENKA PSZCZOŁOWSKA
Bohaterki U T O P I I podejmują śmiałą inicjatywę założenia fundacji, która zrzeszałaby asystentki i asystentów seksualnych dla osób z niepełnosprawnościami. Natrafiają jednak na szereg problemów, a najpoważniejsze z nich to ich własne podejście do seksualności oraz ich własna... pełnosprawność.
Spektakl oparty jest na materiale dokumentalnym, a proces jego powstawania ma charakter partycypacyjny. Twórcy podejmują nie tylko temat seksualności osób z niepełnosprawnościami, ale także samej partycypacji, która wydaje się utopią.
Materiał Teatr Ósmego Dnia

Scena Robocza
4.09.2021 g.19.00
„PRZECIW PRZEMOCY" *finisaż wystawy* // koncert towarzyszący
Zapraszamy Was na finisaż wystawy „Przeciw przemocy" kuratorowanej przez Gabi Skrzypczak, który zwieńczy koncert kolaboracji PARNEPAR + QX.
Eksperymentalny post-punk i melancholijny noise, czy to połączenie jest możliwe? Zdecydowanie tak! Przygotujcie się na ciekawe brzmienie, które długo nie uleci z Waszych uszu.

PARNEPAR
art punk • post-punk • no wave •
Chorwackie trio porusza się w klimacie eksperymentalnego post-punka czy też art punka. Nieoczywiste melodie przepełnione są lokalnym urokiem stolicy Chorwacji i skrywają sporo odniesień do nowej fali lat 80 z terenów byłej Jugosławii. W zeszłym roku wydali swój debiutancki długogrający album „Dobar Dan, Izvolite", który ukazał się nakładem Doomtown Records.

QX
emotional noise pop •
Ten trzyosobowy projekt łączy w sobie energię życiową. Wolę przetrwania. Zatapiając korzenie w teraźniejszości wypuszcza listki w przyszłość. W konfiguracji Natalia Kozłowska (gitara, wokal, grająca w Mucha Ladaco) pływa wraz z Marcinem Haremzą (perkusja w UGORY) oraz MiMi (bas, grający w Złota Jesień) szukając harmonii i spokoju. Dorobek porusza się pomiędzy światem metafizyki, emocji i techniki wykonawczej oraz pokonywania swoich własnych lęków i trudności.
Bilety dostępne będą na miejscu!

Materiał Scena Robocza

Teatr Muzyczny w Poznaniu
3.09.2021 g.18.00
Koncert musicalowy na lato
Teatr Muzyczny w Poznaniu i Powiat Poznański serdecznie zapraszają na Koncert musicalowy na lato, który odbędzie się w ramach letniej trasy koncertowej Teatru.
W repertuarze znalazły się hity pochodzące z najbardziej znanych broadwayowskich musicali, takich jak: Skrzypek na dachu, Rodzina Addamsów, Zakonnica w przebraniu czy Jekyll & Hyde.
Ta niezwykle barwna i wybuchowa mieszanka muzyczna nawiązywać będzie między innymi do stylistyki lat 80. i 90., a wzbogacona zostanie o elementy rock&rolla, country, a nawet popu oraz disco. Program spodoba się widzom w różnym wieku, nie tylko miłośnikom musicali. Gwarantujemy niezapomniane show, które skradnia Państwa serca.
Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie: 21 sierpnia o 19:00 na Plaży Miejskiej w Luboniu (ul. Rzeczna 3) oraz 3 września o godz. 18.00 na terenie sportowo-rekreacyjnym w Puszczykowie (ul. Kościelna 7).

Materiał Teatr Muzyczny w Poznaniu

14. Sputnik nad Polską | Poznań
Kino Pałacowe
7-12.09.2021

Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" w Poznaniu! To wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z najlepszymi filmami ubiegłego roku naszych wschodnich sąsiadów.
Podczas tegorocznego święta z rosyjskim kinem zobaczycie filmy znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów (Anna Melikian, Nigina Sajfułłajewa, Iwan I. Twierdowski, a także debiutujących na filmowej arenie utalentowanych adeptów (Filipp Jurjew).
Harmonogram pokazów:
7 września, godz. 20.30
WRÓŻKA, reż. Anna Melikian, Rosja 2020, 152'
8 września, godz. 18.00
BIEŁUCHA, reż. Igor Ożerieljew, Rosja 2019, 62'
9 września, godz. 18.30
KONFERENCJA, reż. Iwan I. Twierdowski, Rosja 2020, 130'
10 września, godz. 19.00
WIERNOŚĆ, reż. Nigina Sajfułłajewa, Rosja 2019, 82'
11 września,
12:00 KLUCZ CZASU, reż. Aleksiej Tielnow, Rosja 2019, 90'
17:00 TWÓJ KOREPETYTOR, reż. Anton Kołomiejec, Rosja 2018, 85'
21:00 WIELORYBNIK, reż. Filipp Jurjew, Belgia, Polska, Rosja 2020, 93'
12 września,
12:00 SIOSTRZYCZKA, reż. Aleksander Galibin, Rosja 2019, 94'
14:30 NOS ALBO SPISEK ODMIEŃCÓW, reż. Andriej Chrżanowski, Rosja 2020, 89'
19:00 HAPPY END, reż. Jewgienij Szeliakin, Rosja 2020, 90'

Materiał Sputnik Russian Film Festival

Ethno Port Poznań Festival 2021
3-5.09.2021
Podczas tegorocznej edycji festiwalu Ethno Port dominować będzie nadzieja, że to co najgorsze już za nami. Choć doświadczenia ostatniego roku nie pozwalają niczego być pewnym na sto procent, wierzymy w szczęśliwą gwiazdę festiwalu i w to, że będziemy mogli się spotkać i wspólnie słuchać muzyki. Wierzymy, że artyści z Afryki, Azji i Europy przybędą do Poznania, a ich koncerty pozostaną w Waszej pamięci na długie lata.
Program Ethno Portu 2021 ułożyliśmy jak zwykle tak, aby zobrazować bogactwo zawarte w tradycyjnych gatunkach muzycznych i ukazać wielobarwność wciąż fascynującego nas wszystkich świata. Na dwóch festiwalowych scenach będzie energetycznie i nastrojowo, głośno i cichutko, radośnie i refleksyjnie. A na widowni jak zawsze podczas Ethno Portu miło, przyjaźnie i serdecznie.
Wsłuchując się razem w świat odkryjemy nie tylko nowe melodie, rytmy i brzmienia. Skupimy się też na niepokojących globalnych problemach, których rozwiązanie możliwe jest tylko dzięki współpracy wszystkich mieszkańców naszej planety.
PROGRAM CAŁOŚCIOWY
3.09. piątek
Porozmawiajmy o muzyce Trio Da Kali - spotkanie
g. 14, sala 229, bezpłatne wejściówki
koncert MAIJA KAUHANEN (Finlandia)
g. 18, Sala Wielka, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert WAED BOUHASSOUN (Syria)
g. 20, Dziedziniec Zamkowy, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert SUPER PARQUET (Francja)
g. 22, Sala Wielka, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
klub festiwalowy – DJ Boogie
g. 23, Meskalina, wstęp wolny

4.09. sobota
Porozmawiajmy o muzyce Amine Mraihi - spotkanie
g. 11, Sala pod Zegarem, bezpłatne wejściówki
Wsłuchaj się w świat! ZMIANA KLIMATU A PRAWA CZŁOWIEKA - spotkanie z Adamem Bodnarem
g. 12, Sala Wielka + streaming, wstęp: bezpłatne wejściówki
Porozmawiajmy o muzyce Maija Kauhanen - spotkanie
g. 13, Sala pod Zegarem, bezpłatne wejściówki
Wsłuchaj się w świat! PRAWO DO WODY - czytanki klimatyczne
g. 14, Bawialnia, wstęp: bezpłatne wejściówki
Małe Ethno BAŚNIE SKANDYNAWSKIE (wiek: 4+)
g. 14 Scena Nowa, wstęp: 10 zł
Małe Ethno BAŚNIE SKANDYNAWSKIE (wiek: 4+)
g. 15 Scena Nowa, wstęp: 10 zł
koncert YEGOR ZABELOV (Białoruś)
g. 16, Dziedziniec Zamkowy, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert WERNYHORA (Polska)
g. 17.30, Sala Wielka, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert MASAR (Szwajcaria/Francja)
g. 19, Dziedziniec Zamkowy, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert OKRA PLAYGROUND (Finlandia)
g. 21, Sala Wielka, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
koncert TRIO DA KALI (Mali) z gościnnym udziałem SEPIA ENSEMBLE (Polska)
g. 23, Dziedziniec Zamkowy, wstęp: karnety lub bilety 40 zł
klub festiwalowy – DJ Empe
g. 23, Meskalina, wstęp wolny

5.09. niedziela
Wsłuchaj się w świat! ZMIENIĆ ŚWIAT RAZ JESZCZE. JAK WYGRAĆ WOJNĘ O KLIMAT - spotkanie z Tomaszem S. Markiewką
g. 12, Sala Kinowa + streaming, wstęp: bezpłatne wejściówki
Porozmawiajmy o muzyce Justin Adams i Mauro Durante - spotkanie
g. 12, Sala pod Zegarem, bezpłatne wejściówki
Małe Ethno Upcyclingowe notesy - rodzinne warsztaty (wiek: 6+)
g. 12, Laboratorium, wstęp: 10 zł
film „NADZIEJA UMIERA OSTATNIA", reż. Jonathan L. Ramsey
g. 13.30, Sala Kinowa, wstęp: bezpłatne wejściówki
Małe Ethno BAŚNIE HINDUSKIE (wiek: 4+)
g. 14 Bawialnia, wstęp: 10 zł
koncert ZAWIERUCHA (Polska)
g. 16, Sala Wielka
koncert CIMBALOM BROTHERS (Węgry)
g. 18, Dziedziniec Zamkowy
koncert THE SERO (Korea)
g. 20, Sala Wielka
koncert JUSTIN ADAMS & MAURO DURANTE (Wielka Brytania/Włochy)
g. 22, Dziedziniec Zamkowy
klub festiwalowy – DJ LUK
g. 23, Meskalina, wstęp wolny

Materiał Ethno Port Festival

Paulina Przybysz i Albo Inaczej #NaFalach
4.09.2021 g.19.00
Pożegnajmy razem lato #NaFalach!
Zapraszamy Was nad Jezioro Strzeszyńskie na wyjątkowy koncert.
Zagrają:
19:00 - Paulina Przybysz
20:30 - Albo Inaczej w składzie:
Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Paulina Przybysz, Te-Tris, Kasia Lins, Natalia Nykiel, Emil Blef, Eldo i Piotr Zioła
Koncert realizowany jest jako podziękowanie dla osób, które w odpowiedzialny sposób podeszły do Pandemii i zaszczepiły się przeciwko COVID-19.
Wejście na teren koncertowy będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (i niemogących się zaszczepić).
Wstęp na koncert jest całkowicie bezpłatny, a warunkiem wejścia będzie okazanie certyfikatu COVIDowego.

Materiał Albo Inaczej

Aleksandra Pucułek
Dziennik Teatralny Poznań
3 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...