Poznańska polecajka kulturalna

9 – 15 lipca 2021 r.

Lato w mieście może być jak się okazuje obfite w atrakcje. Poznańska oferta kulturalna jest nie tylko bogata ale i różnorodna. Wybierać można z wielu wydarzeń np. filmowych – poza klasycznym wyjściem do kina polecam rozważyć udział w festiwalu filmów animowanych, oraz z zapoznaniem się z repertuarem kin plenerowych, których w Poznaniu nie brakuje. Ponadto drugi lipcowy weekend to także wernisaże wystaw, interesujący koncert, a ponadto – mimo schyłku sezonu teatralnego – premiera teatralną właśnie. Poznań nie folguje i poleca się na wakacje!

Straszny dwór, libretto Jan Chęciński, reż. Ilaria Lanzino, Teatr Wielki w Poznaniu

9 – 11, 13 – 15.07.2021, Hala AWF
Pokaz premierowy 9lipca będzie możliwy do obejrzenia także jako streaming na żywo na platformie Opera Vision.

Po nowatorskiej Halce i obsypanej nagrodami realizacji Parii kolej na Straszny dwór. Jak opowiedzieć historię pięknych panien z Kalinowa w epoce randek w ciemno i portali społecznościowych? Czym jest dzisiaj Straszny dwór – jedynie zbiorem bliskich sercu melodii czy dziełem, w który możemy przejrzeć się jak w soczewce? Czy można połączyć to, czego pozornie połączyć się nie da? Zmienić poglądy, porzucić przyzwyczajenia, połączyć historię i nowoczesność?

Odpowiedzi na te pytania poszuka włoska reżyserka Ilaria Lanzino. Swoją koncepcją inscenizacji Strasznego dworu podbiła serca jury prestiżowej nagrody dla młodych reżyserów – European Opera Directing Prize. Orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi jeden z najwybitniejszych włoskich dyrygentów swojego pokolenia – Marco Guidarini. W partii Hanny usłyszymy dwie laureatki Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego – Rusłanę Koval i doskonale znaną poznańskiej publiczności – Małgorzatę Olejniczak-Worobiej.

Materiał Teatru wielkiego w Poznaniu

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator
9 – 17.07.2021

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, który w tym roku odbywa się hybrydowo: głównie w Kinie Muza i online, proponuje widzom bogaty program wydarzeń. Najważniejsze: nie można przegapić czterech konkursów: filmów krótkometrażowych, którego zwycięzca będzie miał skróconą drogę po Oscara, filmów pełnometrażowych, filmów polskich ANIMATOR.PL i po raz pierwszy - to nowość – seriali.

Na 14. edycję ANIMATORA najwięcej animacji filmowych i serialowych nadesłano z USA, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Otrzymaliśmy także zgłoszenia z takich państw jak Argentyna, Korea, Brazylia, Filipiny, Kazahstan, Uganda, czy Oman i Armenia.
Ale Animator to nie tylko konkursy. Zapraszamy też na sekcję główną festiwalu IN AND BETWEEN US, poświęconą relacjom międzyludzkim w dobie koronawirusa i postpandemicznej rzeczywistości - to z kolei na pokazie LĘKI I MARZENIA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.

Na 14. edycję ANIMATORA najwięcej animacji filmowych i serialowych nadesłano z USA, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Otrzymaliśmy także zgłoszenia z takich państw jak Argentyna, Korea, Brazylia, Filipiny, Kazahstan, Uganda, czy Oman i Armenia.
Ale Animator to nie tylko konkursy. Zapraszamy też na sekcję główną festiwalu IN AND BETWEEN US, poświęconą relacjom międzyludzkim w dobie koronawirusa i postpandemicznej rzeczywistości - to z kolei na pokazie LĘKI I MARZENIA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.

Przed nami także filmowa, zaskakująca podróż do dalekiej Brazylii oraz sekcja Kobiety mają głos, w której zobaczymy świat z perspektywy animatorek. W sekcjii "Polish Frames" przyjrzymy się polskiemu dorobkowi filmowemu - przedstawimy archiwalne prace od lat 60. do najnowszych produkcji. Zapraszamy też na ANIMATED LATE NIGHT SHOW – SOLO ACT: - wydarzenie w którym wezmą udział tegoroczne gwiazdy Animatora: Mike Johnson, Joanna Quinn, Alex Pelletier. Tuzy światowej animacji staną przed zadaniami z gatunku tych finezyjnych - rysunkowe improwizacje, animacyjny teleturniej etc. Przy okazji podzielą się swym doświadczeniem, opiniami i odsłonią kulisy branży.

Zapraszamy też na ANIMATORA W PLENERZE. Tym razem klasyczne kino plenerowe zbudujemy na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Zaplanowaliśmy seanse filmów pełnometrażowych, nawiązujące do głównej sekcji festiwalu IN AND BETWEEN US. Na wakacyjnych leżakach zobaczycie kreślące niezwykłe wizje przyszłości klasyki klasyków science fiction i produkcje, opowiadające o subtelnościach i zawiłościach relacji międzyludzkich. Animator to także warsztaty animacji, skierowane do dzieci, a przygotowywane we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka, to także ANIMATOR PRO, a więc wydarzenie dla profesjonalistów z branży filmowej i kreatywnej, w tym roku po raz pierwszy w programie są też warsztaty z tworzenia animacji do gier komputerowych.

Materiał Festiwalu Animator

Siostra Ziemia, kuratorki: Dorota Chilińska, Katarzyna lewandowska, Galeria Miejska Arsenał
9.07 — 5.09.2021
wernisaż: 9.07.2021, g. 18.00

Matce Ziemi, Siostrze Ziemi oddajemy siebie. Tkamy ten świat wspólnie. Dedykujemy tę wystawę wszystkim czującym istotom, całej Naturze, Planecie i Kosmosowi.

Siostra Ziemia przetrwa, my nie. To jest oczywiste. Jeżeli nie zaczniemy Jej ochraniać, katastrofa nadejdzie już wkrótce. Natura staje się gniewną, niszczącą, odbierająca życie Siłą. Bogini karze ludzkość, która w swojej bezmyślności codziennie Ją wykorzystuje. Człowiek – heteroseksualny biały mężczyzna, posługujący się skodyfikowanym językiem i prawem, podróżujący, chrześcijanin; jest tym, który dał sobie moc rządzenia. Ocenia, porządkuje, nazywa i układa. On kończy Darwinowski schemat ewolucyjny, dla niego została napisana Deklaracja Praw Człowieka, a Witruwiusz, a następnie Leonardo da Vinci umieścili go we wzorcu doskonałych ludzkich proporcji, odzwierciedlających idealny, klasyczny porządek architektoniczny. To nieomylny budowniczy, boskie kontrolujące oko. On ciągle jeszcze próbuje zachować swoją egocentryczną podmiotowość, wpisaną w przestarzałe, hierarchiczne, niesprawiedliwe zasady.

Rewolucja niosąca zmianę już się zaczęła. Depcze patriarchat, posługując się nowym językiem, polegającym na włączaniu strategii feministycznych, dekolonizacyjnych, LGBTQIA+ i ekologicznych.

W koncepcji wystawy odwołujemy się do figury Siostry Ziemi, przedstawiając ją z wielu perspektyw, pokazując problemy, które bezpośrednio dotykają ludzkiego i poza-ludzkiego. Celowo zrezygnowałyśmy z nazywania tej Materii Magna Mater, ponieważ relacja z siostrą jest swobodniejsza, pozbawiona wertykalności, przywództwa i swego rodzaju sakralizacji i spęcznienia postaci matki. W układzie siostra-siostra jest zdecydowanie więcej oddechu, wolności, radości i żartu.

Siostra to Natura, zoe, życie, które wymyka się kontroli, to biologia, ciało, witalność; to nie człowiek, to Inny, to nie humanizm a humustyka, to śmierć bez metafizyki, to abjekt, to antytotalitaryzm i anarchia, to przekraczanie granic i rebelia, to zmiana, to materia, to seksualność ponad płcią, poza płcią i po płci.

Razem z Siostrą Ziemią siostrzymy się w oporze i w walce ze zmurszałym porządkiem, siostrzymy się z troską i w trosce, w wielości i intersekcjonalności, różnorodności, wielokierunkowości, współzależności. Siostrzymy się z owadami, roślinami, komórkami, nasionami, archeonami, bakteriami, z fitoplanktonem, drzewami, karpiami, ośmiornicami, delfinami. Rzeki Siostry siostrzą się z Wilczycami, a Gaja z Cthulhu i Chtulucenem. Siostrzymy się, umackowiając; siostrzymy się w kolektywnym myśleniu i działaniu, w wielowarstwowych kłączach i zimnych, oceanicznych głębinach. Nasze siostrzenie jest ramię w ramię, odważne, inkluzywne i swawolne.

James Lovelock z czułością i zachwytem przedstawił archetypiczną i metaforyczną postać Gai, która dla niego była ciałem idealnym, samowystarczalnym, świadomie stanowiącym o sobie. Później tę ideę delikatnie zmodyfikował, a Tim Lenton i Bruno Latour stworzyli koncepcję Gaja 2.0, wskazując, iż Ziemia nie jest jednym organizmem, regulującym się samoistnie, ale raczej przypomina inteligentny mechanizm, którego poszczególne elementy zgodnie ze sobą, świadomie i kolektywnie, opierając się na inteligentnych formach życia i jeszcze inteligentniejszych od nich maszyn, współpracują.

Ekofeministka Val Plumwood odnosząc się do relacji ludzkiego i poza-ludzkiego mówi: „Stoimy obecnie przed dwoma zasadniczymi wyzwaniami, które polegają na powtórnym ulokowaniu ludzi w ramach systemu ekologicznego oraz powtórnym ulokowaniu nieludzi w systemie etyki"[1].

Siostry chcą zmiany!
Materiał Galerii Miejskiej Arsenał

Rejected Proposals, Kuratorki: In Rejection We Trust: Olga Dziubak, Jolanta Nowaczyk, Galeria Miejska Arsenał
9.07 — 5.09.2021
wernisaż: 9.07.2021, g. 18.30

W 2018 roku In Rejection We Trust ogłosiło Open Call: Rejected Proposals – otwarty nabór odrzuconych przez komisje konkursowe projektów artystycznych. Wtedy jako duet artystek, tuż po studiach, podjęłyśmy próbę buntu wobec zastanej rzeczywistości. „Porażki" zaczęłyśmy przekształcać w krytyczną energię, wyzwalając praktykę artystyczną od schematów hierarchicznego myślenia. Taki zabieg pozwala zachować zdrowy dystans. Interesuje nas to, co niewidzialne, porzucone i przegrane. Podejmujemy się analizy konkursów rozgrywających się w polu sztuki. Bezproduktywność i porażka w późnym kapitalizmie mogą stać się rewolucyjnym narzędziem do budowania nowej utopii obiegu artystycznego.

Dla artystów konkursy są tabletkami placebo, dają złudzenie uczestnictwa w świecie sztuki. Finalnie nie przynoszą zbyt wielu korzyści, a nawet przyprawiają o kaca powstałego w wyniku rywalizacji. Uczestnictwo ciemnej materii świata sztuki w globalnej cyrkulacji systemu konkursowego jest podstawowym warunkiem jego funkcjonowania. Czasochłonne wypełnianie aplikacji to dla artystów darmowa praca, dodatkowo wymagająca opłat za uczestnictwo. Zewsząd docierają do nas informacje o licznych open callach, konkursach o granty, stypendia i rezydencje. Organizatorzy konkursów to akademie, instytucje, fundacje, ale także konsorcja, korporacje oraz rządy poszczególnych państw. Aplikowanie stało się powszechne w innych obszarach życia, np. starając się o pracę, miejsce w przedszkolu czy na uczelni.

Zapytałyśmy same artystki o wady i zalety udziału w konkursach. Najczęściej wskazują one na ich demokratyczny charakter. Plusem aplikowania jest szansa na networking w nowych miejscach. Demotywujący jest duży nakład niewidzialnej pracy. Wysiłek nie jest adekwatny do rezultatów. Brak odpowiedzi zwrotnych od organizatorów wpływa na stan emocjonalny: poczucie marnowania energii, smutek, porównywanie się z innymi.

Dostrzegając praktyki artystyczne zbliżone do działalności In Rejection We Trust, projekt artystyczny ewoluował w stronę działania kuratorskiego. Badania eksplorujące działanie systemu konkursowego zaprowadziło nas poza artystyczny mainstream. Potencjał działań kolektywnych, dzielenie się wiedzą wynikającą z queerowych praktyk czy wycofywanie się z pola rywalizacji jawi się jako progresywny sposób budowania artystycznej utopii.

Pokazywane na wystawie Rejected Proposals prace wpisują się w hasło – „sztuka to nie sport". Nowa normalność wydaje się idealnym momentem na zatrzymanie rozpędzonej maszyny losującej. W konkursach takich jak Turner Prize czy Chalupecky już teraz dochodzi do artystycznych gestów dzielenia się nagrodą. Jednak czy to nie aby chwilowy trend? Z drugiej strony, artyści dalej potrzebują chleba, a sponsorzy igrzysk.

Materiał Galerii Miejskiej Arsenał

Koncert Sanah w ramach cyklu koncertów Letnie Brzmienia w parku Starego Browaru w Poznaniu
9.07.2021

sanah to jedna z najciekawszych wokalistek z nurtu tzw. quality pop na polskiej scenie. Może pochwalić się niepowtarzalnym stylem pisania piosenek – w warstwie tekstowej z wdziękiem i humorem łączy młodzieżowy slang z poezją, muzycznie jak z rękawa sypie chwytliwymi, przebojowymi melodiami. Autorka jednego z największych przebojów w polskiej muzyce pop ostatnich lat – „Szampana" - a także "Melodii", "No sory" i "Ale jazz!".

Materiał ze strony sanah.pl

W te wakacje park Starego Browaru ponownie opanuje najlepsza polska muzyka – po raz dugi zostaliśmy gospodarzem cyklu Letnie Brzmienia, organizowanego przez Good Taste Production! Od czerwca do sierpnia 2021 r. na parkowej scenie w Starym Browarze wystąpią najpopularniejsi polscy artyści: duet Kwiat Jabłoni, sanah, Krzysztof Zalewski, Nosowska oraz wielu innych. To dopiero pierwsze ogłoszenie artystów, wkrótce w programie poznańskiej edycji Letnich Brzmień pojawią się kolejne nazwiska.

W plenerze usłyszeć będzie można m.in. promującego swój najnowszy album „Zabawa" Krzysztofa Zalewskiego, autorkę triumfującego na listach przebojów utworu „Ale jazz!", czyli sanah oraz duet Kwiat Jabłoni, który przypomni, że „mogło być nic", a jest wszystko. W programie również koncerty Nosowskiej, MROZA, Mery Spolsky oraz wielu innych. Gospodarzem poznańskiej odsłony Letnich Brzmień już po raz drugi będzie galeria handlowa Stary Browar. Malowniczy i rozległy teren zabytkowego Parku, będącego częścią centrum, pozwoli publiczności cieszyć się muzyką w otwartej, bezpiecznej przestrzeni, zapewniającej odpowiedni dystans od innych uczestników. Koncerty Letnie Brzmienia w Poznaniu zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta, Jacka Jaśkowiaka.

Bilety w cenie od 59 zł oraz karnety w cenie 249 zł są dostępne w sprzedaży na www.eventim.pl/letniebrzmienia. Dzieci do 6. roku życia uczestniczą w koncertach bezpłatnie. Wiek musi zostać potwierdzony dokumentem tożsamości dziecka przy wejściu na teren imprezy. Wszystkie informacje należy sprawdzać na bieżąco w kanałach Good Taste Production oraz śledzić powiadomienia mailowe ze strony bileterii Eventim.pl.
Materiał Starego Browaru

Letnie Kino w Starym Browarze
14.07. 2021
Aktorzy prowincjonalni (1978) reż. Agnieszka Holland

Filmowe lato w Starym Browarze tym razem będzie nostalgiczne. Przygotowaliśmy repertuar pełen polskich perełek. Kultowe komedie: „Rejs", „Miś", „Dzień Świra", znane na całym świecie hity Polańskiego i Kieślowskiego, awangardowy „Ostatni dzień lata" Konwickiego – to tylko kilka propozycji z programu naszego plenerowego kina. Ale co najważniejsze zadbaliśmy, abyście poczuli się jak w słynnej scenie z „Cinema Paradiso" – wszystkie filmy będą odtwarzane z analogowych taśm 35mm.
Seanse będą odbywać się w środy o godz. 21:00
Wstęp jest bezpłatny.
W deszczowe wieczory projekcje przenoszą się do Pasażu, na Szachownicę.

Materiał Starego Browaru

Plenerowe Pałacowe - seanse na Dziedzińcu Zamkowym
8.07.2021
LATO '85 reż. François Ozon

Od lipca Dziedziniec Zamkowy otworzy się dla widzów na szereg aktywności kulturalnych. Wśród nich znajdziecie nasze propozycje filmowe.
Seanse startują o 21.30. Bilety: 10 zł.

Kino Letnie na Strzeszynie
13.07.2021 godz. 21
Narodziny gwiazdy reż. Bradley Cooper

Organizatorem imprezy jest Fundacja Rozwoju Kinematografii.
Projekt finansowany jest przez Urząd Miasta Poznań.
Fundacja Rozwoju Kinematografii powstała w 2014 roku. Organizacja prowadzi działalność kulturalną w zakresie wspierania, rozwoju i promocji kinematografii i przemysłu filmowego na terenie całej Europy.

Materiał Fundacji Rozwoju Kinematografii

Kino plenerowe nad Rusałką
14.07.2021 godz.22:00
Wstęp wolny

Od początku lipca do końca sierpnia w każdą środę tuż po zachodzie słońca zamienimy się w kino na świeżym powietrzu
Organizatorem cyklu jest Fundacja Pogoda.
Partnerami projektu są: Grupa ENEA (partner generalny), Aquanet, Restauracja Rusałka, Estrada Poznańska.
Patroni medialni projektu to Freshmag, Radio Afera, Lokalny Fyrtel, Radio Meteor.

Materiał Fundacja Rusałka

Aleksandra Puk
Dziennik Teatralny Poznań
9 lipca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia