Praca z mitem

"Projekt: Matka" - reż. Mateusz Przyłęcki - Ośrodek Teatralny Kana

W ramach listopadowej edycji projektu Matecznik wraz z Fundacją Strefa Kobiet zapraszamy do Teatru Kana na spektakl "Projekt: Matka", a także na dwudniowe warsztaty "Praca z mitem" dotyczące kobiecości, wyobrażeń o niej, krążących w obiegu stereotypach, mitycznych przekazach – elementach wzmacniających i osłabiających naszą tożsamość, tych, które pozwalają nam czuć się twórczyniami własnych życiorysów, ale też tych, które wbijają nas w niechciane role w obcych spektaklach (prowadzenie: Małgorzata Mrozik).

Zapraszamy także na wieczór z inżynierką budownictwa Magdaleną Kumor, która ma też drugie oblicze: jest założycielką i od czterech lat prezeską Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA, prezeską czynną, organizującą przestrzeń dla Iskierek i ich otoczenia. Jest też mamą jedenastoletniego Michała.

Warsztaty Fundacji Strefa Kobiet: Praca z mitem − mity i stereotypy dotyczące kobiecości, czyli o mitach i prawdach zawartych w baśniach, w podaniach i rodzinnych przekazach, wstęp: 30 zł/2 dni; liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: info@strefakobiet.org lub paula@kana.art.pl, dodatkowe informacje: 506 074 740
spotkanie: Inżynierka w czerwonych szpilkach − spotkanie z Magdaleną Kumor, prezeską Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka, wstęp wolny

25−27 listopada, "Matecznik"

Spektakl: Projekt: Matka, wstęp: 20/25 zł

Informacja o spektaklu:
„Projekt: Matka to spektakl mocny, bezlitośnie rozprawiający się z mitami na temat macierzyństwa, wszelkimi teoriami, pięknymi opisami w książkach, kiedy kobietę ponoć wyłącznie rozświetla stan błogosławiony, dziecko kwili, a nie wrzeszczy jak opętane, wszystko wydaje się być takie uduchowione i niezwykłe. A tymczasem... Prawda jest naga, fizjologiczna, uwikłana w kupy, nieprzespane noce, morderczą chęć uciszenia drącego się niemowlaka. Przy całej bezbrzeżnej miłości do własnego dziecka, można mieć go czasem jednocześnie dość, to naturalne i ludzkie. Ale o tym się głośno nie mówi, przecież zawsze znajdzie się ktoś świętszy od świętego, który zgromi wzrokiem i nazwie wyrodną matką. Matki więc milczą, tłumią swoje frustracje gdzieś głęboko, wyżyją się co najwyżej gdzieś w internecie, na blogu, najczęściej anonimowo. Ale Kana postanowiła nie milczeć, macierzyński Mordor wyrzucić wprost na scenę, nazwać pewne rzeczy wprost, bo dlaczego nie."
(Macierzyński Mordor na scenie. Projekt: Matka, Monika Żmijewska, 22.05.2016 13:55, Wyborcza Białystok)

Informacja o warsztatach:
Zastanawiałaś się: kim jesteś dziś i dlaczego? Jaki wizerunek kobiety przeważał od pokoleń w Twojej rodzinie i jaki miał wpływ na Twoje życie? Jak kształtowała się Twoja rodzinna mitologia? Z jakich doświadczeń i przekazów poprzednich pokoleń korzystasz teraz, które odrzucasz? O czym pamiętasz, co pielęgnujesz, a co rozpraszasz, o czym starasz się zapomnieć? Zapraszamy na warsztaty dotyczące kobiecości, wyobrażeń o niej, krążących w obiegu stereotypach, mitycznych przekazach – elementach wzmacniających i osłabiających naszą tożsamość, tych które pozwalają nam czuć się twórczyniami własnych życiorysów, ale też tych, które wbijają nas w niechciane role w obcych spektaklach. W kobiecym gronie, w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, aktywnie i twórczo spędzimy ze sobą czas. To kolejne nasze doświadczanie w wyjątkowym, bo teatralnym, wnętrzu! Zafundujcie sobie ten czas, zaproście swoje znajome po to, by zająć się tylko sobą, skupić na własnych emocjach, poznać nowe osoby, doświadczać wyzwań, dzielić się doświadczeniami i po to też, by zakończyć te warsztaty z poczuciem własnej i siły i sprawczości.
prowadząca warsztaty: Małgorzata Mrozik – prezeska Fundacji Strefa Kobiet, psychoterapeutka, trenerka biznesu (tu więcej: www.strefakobiet.org oraz www.terapia-mrozik.pl)

Informacja o spotkaniu:
Matecznik gościł już pisarki, twórczynie blogów, badaczy i badaczki genderowej rzeczywistości. Tym razem zapraszamy na wieczór z inżynierką budownictwa Magdaleną Kumor. Magda mówi o sobie: Od 1998 roku jestem czynną projektantką w zakresie konstrukcji, inspektorem nadzoru, kieruję budowami. Magda ma też drugie oblicze: jest założycielką i od czterech lat prezeską Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA, prezeską czynną, organizującą przestrzeń dla Iskierek i ich otoczenia. Jest też mamą jedenastoletniego syna, Michała. Michał ma Zespół Downa, ma charcika włoskiego, ma też znajomych i przyjaciół, ma wyzwania w szkole, ma swoje marzenia i pragnienia, swoje troski i rozczarowania – zwyczajne życie. Takie życie tworzy Michałowi i sobie Magda, Kobieta Samodzielna. Spotkanie poprowadzą: Małgorzata Mrozik i Karolina Delmaczyńska/Fundacja Strefa Kobiet/.

Rozkład jazdy:
25 listopada, godzina 20, „Matecznik": Projekt Matka, spektakl, wstęp: 20/25 zł
26 listopada, godzina 19, „Matecznik": Projekt: Matka, spektakl, wstęp: 20/25 zł
26 listopada, godzina 20.15, „Matecznik": Inżynierka w czerwonych szpilkach − spotkanie z Magdaleną Kumor, wstęp wolny
26−27 listopada, godzina 11−14, „Matecznik": Praca z mitem − mity i stereotypy dotyczące kobiecości, czyli o mitach i prawdach zawartych w baśniach, w podaniach i rodzinnych przekazach, warsztaty Fundacji Strefa Kobiet, wstęp: 30 zł/2 dni

(-)
Materiał organizatora
21 listopada 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...