Prapremiera "Tańczącego z gwiazdami"

Bohdan Gadomski, Violetta Villas, Michał Walczak... Tańczący z Gwiazdami, Teatr powszechny w ŁodziFoto: Teatr Powszechny w Łodzi

- Niezwykle cieszymy się z powrotu do grania z udziałem publiczności. Zaczęliśmy te spotkania na żywo w ubiegły weekend prapremierą "Dobrej zmiany" w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Spektakl zagraliśmy cztery razy na Rynku Manufaktury. Pomimo, że aura była zmienna, na widowni czterech przedstawień mieliśmy komplety.

To było wyjątkowe otwarcie po długim teatralnym lockdownie, a widzowie pokazali, że tęsknią za teatrem. Że jesteśmy wspólnotą – mówi Ewa Pilawska. - Przed nami bardzo intensywny czas. Tylko w czerwcu zagramy około 60 przedstawień. Gramy też w lipcu i w sierpniu. A już w najbliższą sobotę zapraszamy na prapremierę "Tańczącego z gwiazdami" w reżyserii Michała Walczaka – mówi.

Moim zdaniem Michał Walczak to jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Zaprosiłam go do napisania komedii specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi, bo ideą działającego tu Polskiego Centrum Komedii jest budowanie swoistego "laboratorium" gatunku komediowego. Poszukujemy języka polskiej komedii, zderzamy różne estetyki, konfrontujemy różnorodne poczucie humoru. Prezentujemy światowe prapremiery, czyli przecieramy szlaki wielu tytułom niesprawdzonym jeszcze na innych scenach – a to zawsze wiąże się z podjęciem dużego ryzyka artystycznego – mówi Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii. - Z komedii w tym sezonie pokazaliśmy premierę "Rodziny" Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata, "Dobrą zmianę" (scenariusz i reżyseria Jakub Przebindowski), a teraz przed nami "Tańczący z gwiazdami". Wszystkie trzy sztuki to komedie, ale z zupełnie różnych przestrzeni. W ten sposób pokazujemy szerokie spectrum gatunku – dodaje.

"Tańczący z gwiazdami" to inspirowany powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią wraca do życia, próbując wystawić rewiowy hit - autobiografię polskiego Liberace, Bohdana Gadomskiego - zmarłego w 2020 roku – zapowiada Michał Walczak.

Do luksusowego ośrodka odwykowego dla celebrytów - Farmy Deziluzji - przyjeżdża aktorka Melisa Asanov. Po ujawnieniu przez nią przemocowych praktyk, oskarżony o mobbing wykładowca filmówki i reżyser Wojtek Krasz ginie w wypadku, a Melisa popada w depresję i rezygnuje z aktorstwa. W trakcie terapii grupowej prowadzonej przez Zena, Melisa zaprzyjaźnia się z patoinfluencerką Pati i wróżką Anastazją, którzy podczas pandemii załamali się i trafili do agencji artystycznej Bubu Stars, prowadzonej przez Bohdana Gadomskiego oraz jego pudelka Bubu Mon Cheri Adorea. Ceną za karierę w Bubu Stars jest całkowite poświęcenie dla sławy i udział w benefisie Bohdana Gadomskiego - kolorowego ptaka show biznesu i przyjaciela gwiazd: Krzysztofa Krawczyka, Ewy Demarczyk, Aldony Orłowskiej. Przygotowania do premiery "Tańczącego z gwiazdami" przerywa śmierć redaktora. Ale pakt z agencją Bubu Stars trwa. Bohdan wraca z zaświatów, by w roli jego narzeczonej - Violetty Villas – obsadzić swoją nową muzę i miłość – Melisę – mówi o sztuce Walczak. Czy Melisa uwolni się od prześladującego ją w dzień i w nocy managera i recenzenta? Czy Bohdanowi uda się doprowadzić do premiery benefisu i wrócić do świata żywych? Czy uda się wskrzesić ducha dawnych gwiazd i odkryć ich tajemnice, które opisał Bohdan Gadomski w nie opublikowanej autobiografii? – stawia pytania reżyser.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 29 maja o 19:15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Kolejne przedstawienia będą prezentowane 30 maja oraz 1, 2, 3, 4, 5, 6 czerwca. Bilety kosztują 60 i 50 złotych.

Michał Walczak
"Tańczący z gwiazdami"
Reżyseria: Michał Walczak
Scenografia: Matylda Kotlińska
Kostiumy: Patrycja Fitzet
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Multimedia: Piotr Pawlus
Obsada: Diana Krupa, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński, Arkadiusz Wójcik
Gościnnie w materiale filmowym: Krzysztof Szczepaniak
__

Michał Walczak – dramatopisarz i reżyser. Jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Współtwórca warszawskiego kabaretu "Pożar w burdelu". Od nowego sezonu będzie kierował Teatrem Rampa w Warszawie.

Jego sztuki zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym ("Piaskownica", reż. Tadeusz Bradecki), Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie ("Nocny autobus", reż. Jarosław Tumidajski) czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu ("Piaskownica", reż. Piotr Kruszczyński). Po jego teksty sięgali także Paweł Miśkiewicz, Giovanny Castellanos czy Tomasz Man. Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu "Podróż do wnętrza pokoju" (premiera w roku 2003 na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie).

Jest laureatem wielu nagród, między innymi za sztukę "Kopalnia" na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Otrzymał nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju"). Otrzymał Europejską nagrodę autorską za dramat "Pierwszy raz" podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren i Wdechę w kategorii Wydarzenie Roku za "Pożar w Burdelu".

Jego utwory szybko doczekały się wielu przekładów, zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński.

(-)
Onet.Kultura
28 maja 2021
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia