Prawdziwe objawienie

„Wieża. Jasny dzień" filmem otwarcia FKE Cinergia!

Pełnometrażowy debiut Jagody Szelc zainauguruje 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA. Będzie to jednocześnie pierwszy pokaz filmu "Wieża. Jasny dzień." w Łodzi. Zbierający znakomite recenzje, nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiut studentki reżyserii naszej Szkoły już 23 listopada (czwartek) o godz. 20:30 w kinie Helios Sukcesja.

"Wieża. Jasny dzień" to prawdziwe objawienie. Nie podejrzewam, żebym zobaczył tu coś lepszego" pisał po projekcji filmu w Gdyni w Gazecie Wyborczej Paweł Felis. "Szelc, (aż trudno uwierzyć, że ten film zrobiła studentka, bo jeszcze nie absolwentka reżyserii!) ze skrawków rzeczywistości, z realnych wydarzeń, buduje kino przesiąknięte tajemnicą. A to nie lada umiejętność" - mówiła dla TVN24 Justyna Kobus. W relacjach Tadeusza Sobolewskiego czytaliśmy: "Objawieniem początku 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni jest debiut "Wieża. Jasny dzień." Jagody Szelc". Po takich recenzjach, co naturalne, oczekiwania rosły, by w końcu - w dniu zamknięcia - zostać zaspokojone. Bo oto wielki sukces - Jagoda Szelc odebrała nagrodę za debiut reżyserski i za najlepszy scenariusz!

Opiekunem artystycznym debiutu Jagody Szelc jest Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły Filmowej. Film wyprodukowało Studio Filmowe INDEKS, którego ideą jest ułatwienie zawodowego startu najbardziej utalentowanym studentom i absolwentom Uczelni. "Wieża. Jasny dzień." otworzy 22. edycję najstarszego łódzkiego festiwalu filmowego, dedykowanego w całości kinu Starego Kontynentu (pełen program Festiwalu na stronie www.cinergiafestival.pl).

Naszym gościem: KAZIMIERZ KUTZ!

Wybitny reżyser filmowy i teatralny będzie w Szkole 24 listopada (piątek) o godz. 14:00. To dla nas zaszczyt – z powrotem w Szkole - jeden z jej najwybitniejszych absolwentów. Kazimierz Kutz przyjedzie do Łodzi na zaproszenie 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, którego będzie gościem honorowym.

Twórca ponad dwudziestu wielokrotnie nagradzanych filmów fabularnych, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, zaangażowany w życie polityczne kraju, znany ze swoich niezwykle barwnych, a przy tym celnych wypowiedzi, to jeden z najwybitniejszych absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Dla nas przede wszystkim skarbnica wiedzy i wspomnień o tamtej Szkole, Szkole swoich początków, w jej najświetniejszym okresie – wypełnionej studentami, którzy stworzą później Polską Szkołę Filmową. W trakcie spotkania Kazimierz Kutz przeczyta premierowo fragmenty książki, nad którą właśnie pracuje, a która dotyczyć ma tamtych czasów i tamtych ludzi.

Tego samego dnia, o godz. 19:00 w naszym Kinie w bud. Rektoratu, projekcja filmu "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, ze zdjęciami Jerzego Wójcika, na podstawie scenariusza Józefa Hena. Zarówno spotkanie z Kazimierzem Kutzem, jak i projekcja filmu mają charakter otwarty.

Życie jest ekstremalnie piękne. Magdalena Moskwa w Szklarni

Magdalena Moskwa w Galerii Szklarnia! Nowe, nie pokazywane wcześniej nigdzie prace artystki, do doświadczenia u nas już od piątku 24 listopada.

Magdalena Moskwa zajmuje się malarstwem, fotografią, haftem, tworzy obiekty–ubrania o nieużytkowym charakterze. Jest finalistką przyznawanej przez TVP Kultura nagrody Gwarancji Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2015). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych. Ubrania – obiekty jako kostiumy teatralne można było oglądać m.in. w 2008 r. w przedstawieniu „Makbet" w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Mijają dwa lata od retrospektywnej wystawy Magdaleny Moskwy w Muzeum Sztuki w Łodzi. Dla Szklarni to zaszczyt - będziemy mogli pokazać nowe prace artystki, której twórczość zaliczana jest do najbardziej oryginalnych w polskiej sztuce. Jej nowsze prace odchodzą całkowicie od tradycyjnie rozumianego obrazu, stają się obiektami, rzeźbami, coraz bardziej abstrakcyjnymi przedstawieniami. "Malarstwo Moskwy często kojarzone jest z turpizmem, lecz artystka twierdzi, że zajmuje ją piękno, którego najgorliwiej szuka tam, gdzie wydaje się najpewniej nieobecne. Próbuje je dostrzec i dzielić się nim z innymi poprzez swoje obrazy. Interesuje ją zawsze piękno mniej oczywiste, trudne"- pisze Maria Morzuch w "Stopklatka żywiołu wyobraźni" (2015).

Wernisaż wystawy: 24.11.2017 r. (piątek), godz. 18:00
Wystawa czynna do 21.12 2017 r. , pon.-pt., w godzinach 16:00 -19:00

(-)
Materiały PWSFTViT
20 listopada 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...