Premiera "Bitwy o kulturę. #przyszłość"

Teatr Stary w Lublinie

We wtorek 3 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Starym odbędzie się premiera książki Romana Pawłowskiego pt. "Bitwa o kulturę. #przyszłość". Jest to pierwsza książka, której wydawcą, we współpracy z Wydawnictwem Krytyki Politycznej, jest Teatr Stary w Lublinie. W spotkaniu promocyjnym wezmą udział Edwin Bendyk i Roman Pawłowski, rozmowę poprowadzi Igor Stokfiszewski z Krytyki Politycznej. Po spotkaniu będzie można nabyć egzemplarze książki.

„Bitwa o kulturę. #przyszłość" to zbiór wywiadów przeprowadzonych w 2014 i 2015 roku przez Romana Pawłowskiego z czołowymi postaciami polskiej kultury oraz przedstawicielami środowiska lubelskiego. Wśród rozmówców znaleźli się między innymi: Edwin Bendyk, Ania Kuczyńska, Zbigniew Libera, Krystian Lupa, Paweł Mykietyn, Maria Peszek, Małgorzata Szumowska i wielu innych.

"Trzydzieści lat temu wybitny polski historyk i filozof prof. Krzysztof Pomian pisał, że idea przyszłości przeżywa kryzys. Na skutek przemian cywilizacyjnych coraz trudniej pomyśleć przyszłość zarazem osiągalną i pożądaną. Dzisiaj jeszcze trudniej nam wyobrazić sobie przyszłość niż trzy dekady temu. Jakie będzie społeczeństwo przyszłości? Czy będzie składało się z biernych konsumentów, zrośniętych z laptopami i tabletami, czy prosumentów, twórców i odbiorców kultury jednocześnie? Jak nowe technologie wpłyną na kulturę? Jaką przyszłość ma przyszłość i czy mamy na nią jeszcze wpływ?"
Roman Pawłowski

Roman Pawłowski
publicysta, dramaturg, kurator teatralny, zastępca dyrektora artystycznego TR Warszawa. Zajmuje się problemami nowej dramaturgii i polityki kulturalnej, współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i „Notatnikiem Teatralnym". Prowadzi autorskie warsztaty z pisania krytycznego i teatru dokumentalnego. Autor dokumentalnego serialu teatralnego „Jeżyce Story" w Teatrze Nowym w Poznaniu oraz - wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim - spektaklu „Kosmologia rozdrażewska" . Inicjator, kurator i juror licznych festiwali teatralnych, takich jak Nowa Klasyka Europy w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i festiwalu ДА! ДА! ДА! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji w Warszawie (2013). Zredagował i wydał dwie antologie polskich sztuk współczesnych‚ „Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne" (2003) i „Made in Poland. Dziewięć sztuk teatralnych z Polski" (2006). Za swoje recenzje teatralne otrzymał Nagrodę im. Z. Raszewskiego dla najlepszego polsk iego krytyka teatralnego

(-)
Materiał Teatru
29 października 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia