Premiera i cykl "Przeszłość Europy"

"Terry Pratchett. Nauki społeczne-współczesna opera kameralna" - Komuna/Warszawa

KOMUNA//WARSZAWA zaprasza 16 lutego (niedziela, godz. 19.00) wszystkich studentów zainteresowanych teatrem oraz zagadnieniami dotyczącymi współczesnej Europy na premierę spektaklu „Terry Pratchett. Nauki Społeczne”. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami projektu. Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski, dziennikarz i krytyk teatralny.

Spektakl „Terry Pratchett. Nauki społeczne" otworzy nowy cykl wydarzeń i spektakli w Komunie// Warszawa. Wraz z zaproszonymi artystami grupa poruszy kwestie przyszłości Europy, rozważy możliwe scenariusze, które z jednej strony wieszczą rozpad Unii Europejskiej, a z drugiej – snują realne plany rekonstrukcji europejskiej idei i ponownego jej rozkwitu.

Komuna// Warszawa w swoim spektaklu odwoła się do Terry'ego Pratchetta, jednego z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich, który opisuje realny świat w krzywym zwierciadle oraz w zabawny, ironiczny, a zarazem celny sposób komentuje współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu użyje Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisze społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości.

Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98% ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2% dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie.

Czyli magia.

A jak to się ma do nauki o społeczeństwie?

Data i miejsce:

16 lutego 2014 (niedziela), godz. 19.00, ul. Lubelska 30/32, Warszawa (Praga-Południe)

Bilety:

ulgowy 10/ normalny 15 zł (do kupienia przed spektaklem)

„Przyszłość Europy" to nowy cykl wydarzeń i spektakli

realizowanych przez KOMUNĘ// WARSZWA

Europa jest miejscem szczególnym, ponieważ wywodząca się z niej kultura i system wartości są punktem odniesienia dla całego świata. Bez względu na szerokość geograficzną i historyczne tradycje wciąż żywa jest modernizacyjna siła idei, które narodziły się w starożytnej i nowożytnej Europie: demokracja, wolność osobista, prawa człowieka, prawa socjalne...

W 2014 roku Polska będzie obchodzić 10-lecie wstąpienia do Unii Europejskiej, co jest dobrą okazją do refleksji nad ideą europejskiej wspólnoty – zwłaszcza teraz, w momencie kryzysu i załamania paneuropejskiego entuzjazmu.

Niektóre teorie naukowe zakładają, że przywiązanie ludzkości do zachowania status quo sprawia, iż na 97% przyszłość będzie zmieniać się ewolucyjnie i nie czekają nas rewolucje. Pozostałe 3% to dwie możliwości: zbudowanie lepszego świata lub katastrofa. Jak zatem rysuje się przyszłość Europy, dręczonej kryzysem demokracji i finansów? Jaka jest cena bezpieczeństwa? Do czego doprowadzi frustracja spychanych na margines? Czy powstanie nowa europejska idea? Wraz zaproszonymi artystami zastanowimy się nad możliwymi scenariuszami, tymi, które wieszczą rozpad Unii lub realnymi planami rekonstrukcji idei europejskiej i jej ponownego rozkwitu.

Na program Komuny// Warszawa w sezonie 2014 złożą się trzy premierowe wydarzenia, przygotowane przez artystów teatru, tańca i sztuk wizualnych w ramach cyklu „Przyszłość Europy" (kuratorem cyklu jest Marcin Maćkiewicz), oraz trzy warszawskie premiery spektakli teatralnych z cyklu „Mieszczanie", realizowanego we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, którego kuratorem jest Tomasz Plata.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy Partnerzy: oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(-)
Materiał Teatru
8 lutego 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia