Premiera i wernisaż

„Як Bи? Jak u Was?" - reż, chor. Kamil Wawrzuta - Teatr Druga Strefa w Warszawie

Premiera „Як Bи? Jak u Was?" i wystawa fotografii w Teatrze Druga Strefa

29 kwietnia Teatr Druga Strefa zaprasza na premierę spektaklu teatru tańca „Як Bи? Jak u Was?" w reż. Kamila Wawrzuty. Dwa dni wcześniej, 27 kwietnia, odbędzie się wernisaż wystawy CHERNIHIV 2022 – wystawa fotografii Olgi Korotkowej i Jarosława Szewczenki.

Ukraińskie „how are you?" w realiach wojny nabiera dramatycznego znaczenia. „Як Bи? Jak u Was?" to już nie jest zwrot grzecznościowy, a pełne obaw pytanie: „Czy żyjesz? Czy jest spokojnie?". Pytanie, które każdego ranka wysyłane jest do członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów i kolegów z pracy, którzy pozostali w Ukrainie. Jest to pierwsza czynność wykonywana każdego dnia przez tych, którzy uciekli, aby ratować życie swoje i swoich dzieci.

Ukraińskie artystki przyjechały do Polski w obawie przed zagrożeniami, które niesie ze sobą wojna. Nie pozostają jednakże bierne i także tutaj chcą walczyć o swój kraj. Chcą mówić w imieniu swoim, w imieniu ukraińskich mężczyzn, ukraińskich rodzin, wszystkich, którzy nie wyjechali i których głos nie jest słyszalny. Ich opowieść jest niewyobrażalnie trudna, wypowiedziana głośno, głośno śpiewana i energicznie tańczona. Jeśli w ogóle można tańczyć o wojnie...

Realizując ten projekt towarzyszą nam pytania o rolę artysty w obliczu katastrofy oraz o to, co twórca może zaoferować społeczeństwu w kryzysie. Czy możemy przetwarzać tak trudną rzeczywistość? Jak to zrobić i jakich narzędzi artystycznych należy użyć? Wyzwanie postawione jest nie tylko przed twórcami, którzy opowiadają autobiograficzne historie, ale także przed widzem, który musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotowy współodczuwać i uczestniczyć w opowieści, która nie ma jeszcze zakończenia, a której częścią stajemy się my wszyscy.

Realizacja Teatru Druga Strefa jest wsparciem ukraińskiego środowiska twórczego, które otrzymało szansę na tworzenie i kontynuację pracy zawodowej poza granicami kraju. Jest to forma pomocy, która pozwala artystom na odnalezienie się w nowej i niezbadanej przez nich rzeczywistości.
Bilety online: https://www.teatr2strefa.pl/event-details/yak-vi-jak-u-was-premiera

 

Kamil Wawrzuta - absolwent wydziału zamiejscowego Akademii Teatralnej w Krakowie - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Realizator autorskich projektów teatralno-tanecznych, m.in.: Profanum (2013), We Are Not Superheroes (2016), Chłopcy nie bawią się lalkami (2021). Zajmuje się ruchem scenicznym i choreografią, realizując m.in: New Year's Day, reż. J. Zdrada (2016), A niech to gęś kopnie, reż. J. Zdrada (2019), Ale kino!, reż. J. Zdrada (2019). Tańczący z gwiazdami, reż M. Walczak (2021). Występował m.in. w: Burza, reż P. Miśkiewicz, (2018), Kariera Artura Ui, reż. R. Brzyk, (2018), Strawiński. Przejścia, chor. J. Łumiński (2017), Sideways Rain, chor. G. Botelho (2016), Leni Riefenstahl, reż. E. Marciniak (2016), Uroda życia, chor. K. Garbacik (2013), Święto wiosny - komentarz, chor. J. Łumiński (2013), Harnasie, chor. K. Kołodziejczyk (2012). Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno-taneczne.

Alexandra Malatskovskaya - kompozytorka, wokalistka, pianistka, aktorka, trenerka wokalna. Ukończyła Szkoły Muzyczną w Chersoniu w klasie fortepianu, a następnie Narodowy Charkowski Uniwersytet Sztuk im I. P. Kotlyarevskiego na kierunku kompozycji i aranżacji w klasie profesora Władimira Ptuszkina . Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych. Pisze muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Współpracuje między innymi z reżyserami i reżyserkami takimi jak: Róża Sargsjan, Olena Apchel, Irina Tsipina, Konstantin Wasiukow, Artem Vasiuk, Igor Parfenow.

Maria Lozova - tancerka i choreografka pochodząca z Charkowa. Absolwentka Akademii Kultury w Charkowie współpracuje z niezależnymi teatrami jako tancerka, performerka i choreografka. Nauczycielka tańca dla dzieci i dorosłych z pięcioletnim doświadczeniem. Pracowała i występowała m.in. w Ukrainie, Polsce, Chinach, Turcji, Katarze.

Daria Vadimovna Belikova - tancerka baletu współczesnego, nauczycielka tańca nowoczesnego. Urodzona w 1997 roku, absolwentka Politechniki Dnieprzańskiej ze specjalizacją w audycie i podatkach. Kierowniczka pracowni nowoczesnej choreografii i gimnastyki tanecznej „Inspiracja" (2015-2018), primabalerina Teatru Łesi Ukrainski w Kamieńskie (2018), nauczycielka tańca klasycznego (2020-2021), kierownicza studia nowoczesnej choreografii "Dance Time". Specjalizuje się w tańcu nowoczesnym, modern-jazz, pop dance, jazz funk, high heels, vogue dance, dancehall/reggaeton.

Alina Velcheva - urodzona w Odessie, tancerka tańca nowoczesnego z siedmoletnim doświadczeniem. Od dwóch lat pracuje w założonym przez siebie Vertex Dance Group (Odessa). Pracuje z dziećmi i dorosłymi na poziomie początkującym oraz profesjonalnym.

Medvedeva Milaniya - tancerka z dziesięcioletnim doświadczeniem występująca między innymi w Studio Tańca "Etual", uczestniczka projektu "Children of Changes", gdzie występowała w projektach "All roads lead to people" oraz "Yaka golovonka, taka rozmovonka". Brała udział w projekcie "P.A.N.TER - the performing arts never ends" zrealizowanym we współpracy "Platform of Contemporary Dance" z Post Theater (Niemcy). Nauczycielka tańca dla dzieci od 3 do 15 lat.

Dzhuhostranska Yelyzaveta - aktorka i choreografka, absolwentka Charkowskiej Akademii Kultury. Zagrała główne role w filmach: "The Circle" (2022), "Interview" (2021), "For her" (2021). Zagrała w sztukach teatralnych: "Madrigal" Teatr Charków, "Love is.." Teatr Kiev ProEnglish.

__

27 kwietnia, środa | Teatr Druga Strefa, godzina 20.00, Wernisaż #placprzedteatrem

Chernihiv 2022 – wystawa fotografii Olgi Korotkowej i Jarosława Szewczenki

Wystawa fotografii miasta zniszczonego przez rosyjskiego agresora. Miasta, w którym mimo przeciwności losu dalej toczy się życie. Dokumentacja tragedii i zbrodni, której doświadczają niewinni cywile.

Zdjęcia wykonane przez Olgę Korotkową i Jarosława Szewczenko. Olga za dnia studiowała fotografię, a nocą pracowała w szpitalu jako ratowniczka medyczna. Jarosław studiował, prowadził kanał kulturalny na youtube oraz popularyzował sztukę teatru wśród młodych. Oboje fotografowali z pasją, zatrzymując w kadrze młodość, szczęście i radość. Wraz z nadejściem wojny nie odłożyli aparatów fotograficznych, a zmienili je broń skierowaną przeciwko rosyjskiemu okupantowi. Postanowili uwiecznić zbrodnię i okrucieństwo, aby pokazać je światu i sięgnąć ponad wrogą propagandę. Zdjęcia wstrząsają, ponieważ pokazują barbarzyństwo. Zdjęcia szokują, ponieważ autorami są żyjący pośród ruin i zniszczenia młodzi Mieszkańcy Czernihowa.

Autorzy: Olga Korotkowa, Jarosław Szewczenko
Kurator wystawy: Sylwester Biraga
Produkcja: Teatr Druga Strefa - Społeczna Instytucja Kultury ©2022
Wystawa dostępna dla publiczności od 27 kwietnia do 30 czerwca 2022
Wstęp wolny

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy.

(A. K.)
Materiał organizatora
25 kwietnia 2022
Portrety
Kamil Wawrzuta

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...