Premiera monodramu

"Uwodziciel" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

19 września na Scenie Pracownia Teatru Powszechnego w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Uwodziciel” Radosława Paczochy w reż. Karoliny Kirsz. Wrześniowa premiera monodramu będzie kolejnym spektaklem realizowanym w ramach projektu edukacyjnego „Teatr w klasie”.

Jeśli kogoś skutecznie uwodzisz, to masz nad nim władzę. A jeśli masz władzę, to masz i przyjemność
z jej posiadania. Czujesz się silniejszym, mądrzejszym, piękniejszym, ale czy nie powinieneś się też czuć bardziej odpowiedzialnym? Szczególnie jeśli uprawiasz tak trudny „zawód" jak tytułowy „uwodziciel"? „Uwodziciel" to monolog młodego, dobrze się zapowiadającego ucznia, któremu spryt
i manipulacja pomyliły się z życiową zaradnością.

To już trzecia edycja projektu, który polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu spotkań teatralnych odbywających się w klasach szkolnych. W pierwszej edycji zrealizowane zostały spektakle oparte na tekstach zagranicznych dramatopisarzy: „Sebastian X" w reżyserii Grażyny Kani oraz „Biedna ale sexi" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Do przygotowania kolejnych premier Teatr zaprosił rodzimych autorów, przeprowadzając konkurs na polski dramat współczesny dla młodzieży. Pierwszą laureatką konkursu, której tekst „PRO AN(N)A" został włączony w projekt, została Marzena Ryłko (spektakl w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej). Kolejnym tekstem był dramat Piotra Przybyły, pt. „Kolorowa, czyli biało-czerwona" (spektakl w reżyserii Marcina Hycnara). Podczas 3 edycji projektu Teatr Powszechny zaprosił uczniów na trzy czytania otwarte, podczas których wspólnie
z artystami (Barbarą Wiśniewską, Antonim Ferencym oraz Karoliną Kirsz) podjęli oni próbę znalezienia scenariusza do nowego spektaklu „Teatru w klasie". W efekcie Karolina Kirsz przygotowała nowy spektakl oparty na tekście Radosława Paczochy.

ZWIASTUN SPEKTAKLU:
https://www.youtube.com/watch?v=Kka47QUKW2w

 

TEATR W KLASIE. CYKL SPOTKAŃ TEATRALNYCH.

Klasa staje się sceną.
Lekcja staje się spektaklem.

W pierwszej części spotkania sala lekcyjna staje się sceną, na której aktorzy pokazują spektakl dotyczący aktualnych problemów i zagadnień, z jakimi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. Druga część prowadzona jest przez moderatorów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którzy prowadzą z młodzieżą dyskusję rozwijającą tematykę spektaklu. Nowatorstwo tego podejścia polega na wejściu z młodymi ludźmi w interakcję, daniu im szansy na dojście do głosu, wyrażenia swoich opinii i emocji. Wystawiana sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne. Jednocześnie sam teatr, jako forma artystycznego wyrazu, staje się im bliższy i ciekawszy.

Więcej o projekcie:
http://www.powszechny.com/edukacja/teatr-w-klasie.html
https://www.youtube.com/watch?v=NmEH6IsH-H0
https://www.facebook.com/TEATRwKLASIE

Kontakt dla szkół zainteresowanych udziałem w projekcie:
Dominika Szulc, Koordynatorka projektu
tel.: 510 131 807
e-mail: teatrwklasie@powszechny.com

 

(-)
Materiał Teatru
13 września 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia