Premiera na 2. Sieradz Open Hair Festival 2010

"Antoine" - reż: Jakub Przebindowski - Teatr Miejski

Niezwykła premiera sztuki teatralnej w prawdziwie gwiazdorskiej obsadzie. Fascynujący "Antoine" zadebiutuje na Sieradz Open Hair Festival 2010

23 lipca 2010 roku podczas drugiej edycji Sieradz Open Hair Festival swoją premierę mieć będzie niezwykła sztuka teatralna pt. „Antoine”. Jej bohaterem jest słynny Sieradzanin – Antoni „Antoine” Cierplikowski – światowej sławy „król fryzjerów i fryzjer królów”, jeden z najsłynniejszych stylistów fryzur XX w. Autorem i reżyserem „Antoine’a” jest znany młody aktor i reżyser Jakub Przebindowski, który do obsady tej sztuki zaangażował takie nazwiska jak: Żurek, Arciuch, Kasprzykowski, Szwed, oraz Opania i Guzik. Prapremiera oraz dwa pokazy specjalne sztuki „Antoine” tylko podczas Sieradz Open Hair Festival (23-25 lipa 2010). Kostiumy do spektaklu zaprojektował Tomasz Ossoliński. 

Historia, którą zobaczymy na scenie sieradzkiego Teatru Miejskiego opowiada o życiu najsłynniejszego fryzjera świata Antoniego Cierplikowskiego, geniusza nożyczek, który w 1901 roku przyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni, a już kilka lat później otworzył swój pierwszy salon na słynnej paryskiej Rue Cambon 5. W swoim salonie czesał największe gwiazdy swoich czasów, miedzy innymi Eleonorę Duse, Sarę Bernhar czy Edith Piaf. W tym miejscu obciął też włosy na krótko słynnej Evie Lavaliere ustalając na zawsze nowy kanon kobiecości – słynną fryzurę „garconne” – chłopczycę, przez co zapisał się na kartach historii, jako ten, który wspólnie ze swoją wielką przyjaciółką Coco Channel stworzyli kobietę współczesną. 

W roli tytułowego Antoine’a zobaczymy wyśmienitego Lesława Żurka, znanego z ról w takich filmach jak: „Mała Moskwa”, „Mniejsze zło”, czy „Ogród Luizy”. Paryskie czasy Antoine to także czas fascynacji artysty światem teatru – projektowania kostiumów teatralnych, rewiowych i operowych, tworzenia peruk teatralnych, czy gry w paryskich teatrzykach. To również czas przyjaźni z Josephine Baker, wielką gwiazdą paryskich rewii. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie słynny Polak był autorem całościowego scenicznego wizerunku Baker. Projektował dla niej fryzury i kostiumy teatralne. Wymyślił stylizację i słynna fryzurę pierścionki, w których Josephine Baker, jako pierwsza czarnoskóra kobieta została fotografowana na okładce magazynu Vogue’a. 
W sieradzkiej premierze, w roli Josephine zobaczymy Aleksandrę Szwed.

Na scenie pojawi się również znana z wielu ról teatralnych i filmowych, ale przede wszystkim kojarzona z serialem „Niania” Tamara Arciuch. W spektaklu „Antoine” Arciuch wcieli się w postać Eleonory Roosvelt. Postaci niezwykle ważnej w życiu Antoine’a, która rozsławiła osobę mistrza za oceanem. Legenda głosi, że Amerykanie, którzy przez lata starali się ściągnąć Polaka do USA gotowi byli zapłacić 6 milionów franków w złocie za jego przyjazd. Antoine do przyjazdu dał się namówić dopiero w roku 1939. Przez kolejnych sześć lat, które Cierplikowski spędził w Ameryce był głównym mistrzem w hollywoodzkich studiach Goldwyn Mayer, gdzie czesał gwiazdy srebrnego ekranu. Były to lata największego rozkwitu amerykańskiego przemysłu filmowego, lata filmów takich jak „Czarownik z krainy Oz”. Ale to właśnie kochana przez Amerykanów Eleonora Roosvelt w największym stopniu zrobiła z Antoine’a ulubionego fryzjera Ameryki pozwalając obciąć mu swoje długie włosy na krótko i tym samym przekonując do niego rzesze Amerykanek.

W spektaklu zobaczymy także niezwykle zajętego Bartka Kasprzykowskiego, który zauroczony historią Anoine’a znalazł czas na próby do sztuki pomiędzy nagraniami do drugiej serii serialu „Dom nad Rozlewiskiem”. Bartosz Opania zagra rolę Xawerego Dunikowskiego, najbliższego przyjaciela, powiernika oraz inspiratora mistrza Cierplikowskiego. Oprócz tego: Martyna Kliszewska, Anna Guzik, Michał Milowicz i Piotr Nowak. Autorem scenariusza i reżyserem jest Jakub Przebindowski, autor m.in. sztuk: „Botox”, „S jak Szarik”, „Go-Go, czyli neurotyczna osobowość naszych czasów”. Autorskie kostiumy do spektaklu projektuje Tomasz Ossoliński. Przedstawienie, które publiczność festiwalowa będzie miała wyjątkową okazję oglądać od piątku 23 lipca do niedzieli25 lipca 2010r. w sieradzkim Teatrze Miejskim, po Festivalu będzie wystawiane na deskach teatrów w całej Polsce.

(-)
Materiał Organizatorów
22 lipca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...