Premiera spektaklu...

"Piękny widok" - Teatr Współczesny w Szczecinie

24 maja w Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera "Pięknego widoku" Sławomira Mrożka w reżyserii Bogdana Cioska.
Gorące, śródziemnomorskie lato. On i Ona spędzają wakacje w kurorcie mieszczącym się w dawnym klasztorze. Choć nie wszystko przebiega zgodnie z planem, wszelkie niedogodności zamożni turyści traktują jako część egzotycznej przygody. Uwodząc i prowokując się nawzajem nie podejrzewają, że pozornie sielskie wakacje staną się dla nich prawdziwym wyzwaniem.

Jedna z najnowszych sztuk Sławomira Mrożka miała swoją prapremierę w Teatrze Telewizji w roku 2000. Reżyserował Janusz Kijowski, a główne role zagrali Krystyna Janda, Janusz Gajos i Krzysztof Wakuliński. Szczecińska premierę przygotowuje Bogdan Ciosek - w jego dorobku reżyserskim bardzo ważne miejsce zajmuje twórczość Sławomira Mrożka, z którą spotykał się wielokrotnie, realizując m.in. "Rzeźnię" i "Pieszo". "Piękny widok" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie będzie pierwszym wystawieniem tekstu na deskach teatru dramatycznego.

Przed pierwszym wystawieniem "Pięknego widoku" o dramacie Mrożka dla "Rzeczpospolitej" prof. Józef Opalski mówił: "Niesłychanie cenię tę sztukę, napisaną przez absolutnego fachowca, z wymarzonymi rolami dla aktorów i brylantowym dialogiem. Uważam ją za jedną z najciekawszych ze wszystkich, które ostatnio czytałem. W przejmujący sposób, z właściwą Mrożkowi ironią i sarkazmem, opowiada "Piękny widok" o świecie, w którym żyjemy. O naszym świecie, gdzie, niestety, dzieje się to, co się dzieje. Nie jest to sztuka mówiąca wprost o wojnach przełomu wieków. Pokazuje jednak wszystko to, co w nas siedzi, poprzez ludzi, psychologię postaci. Wymaga więc niebywałego aktorstwa i niesłychanie precyzyjnego reżysera."

BOGDAN CIOSEK - absolwent PWST w Krakowie, Wydziału Reżyserii Dramatu; studiował również teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze w czasie studiów pisał scenariusze, grał i reżyserował w teatrach studenckich. Związany etatowo z teatrami Nowej Huty, Częstochowy i Rzeszowa, współpracował ze scenami Krakowa, Szczecina, Zabrza, Częstochowy, Sosnowca, Gdańska, Lublina, Katowic, Iwanofrankowska oraz Chorzowa.

Ma w dorobku pół setki przedstawień - głównie klasyki oraz klasyki współczesności, a także wiele działań pozareżyserskich, np. organizację I Festiwalu Młodych reżyserów w Rzeszowie (1987), organizację dziesięciu edycji Rzeszowskich Spotkań Teatralnych oraz sześciu edycji Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych. Jest twórcą formuły i organizatorem pięciu edycji Rzeszowskich Spotkań Plenerowych, inicjatorem Galerii "Foyer" i wielu w niej wystaw i cyklicznych festiwali plastycznych (Międzynarodowe Biennale Plakatu Teatralnego, Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, Aukcja dobroczynnych "Bliźniemu swemu").

Zainicjował i organizował budowę "Szajna Galerii" w Rzeszowie, w której zgromadzono największy zbiór prac Józefa Szajny. Stworzył formułę i program Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu. W roku 2011 pełnił funkcję dyrektora programowego 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "R@port" w Gdyni.

Jesienią 2013 Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie wystawi w reżyserii Bogdana Cioska "Karnawał albo druga żona Adama" - najnowszą sztukę Sławomira Mrożka, z którym reżyser pozostaje w artystycznym kontakcie.

(-)
Materiał Teatru
24 maja 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...