Premiera w Budapeszcie

"Nasza klasa" - reż. G. Máté - Katona József Színhaz w Budapeszcie

Po premierach w Londynie, Warszawie, Toronto i Barcelonie "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka wystawi budapesztański teatr Katona József Színhaz. Premiera odbędzie się 7 października 2011 roku. Spektakl reżyseruje główny reżyser teatru Gábor Máté

Słobodzianek śledzi losy uczniów jednej klasy: osobiste historie i wstrząsające wspomnienia odzwierciedlają udział ojczyzny w okrucieństwach XX w., od roku 1925 po dzień dzisiejszy.  Beztroskie dzieciństwo przerywa wybuch wojny, klasę rozdziela najpierw bolszewicka dyktatura, później terror faszyzmu i tyrania komunistyczna.  Szerzą się różne ideologie, które pogłębiają konflikty, zdrada przyjaciół rodzi wzajemną przemoc, dawne dziecięce zabawy ustępują miejsca tragicznym historiom u progu dorosłości.

Sztuka wykorzystująca fragmenty autentycznych wydarzeń ma na celu ukazanie skomplikowanych stosunków polsko - żydowsko - niemiecko - rosyjskich  w XX wieku.  W tym procesie historycznym dominuje brak zrozumienia między ludźmi, a narastające konflikty niepostrzeżenie rodzą coraz większą nienawiść.  Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o zbiorowej winie, o prawdzie i odpowiedzialności, która okazuje się nikomu niepotrzebna.

Prapremiera sztuki odbyła się w londyńskim Royal National Theatre w 2009.

Katona József Színhaz jest najbardziej znanym na świecie węgierskim teatrem. Jako niezależny zespół teatralny Katona powstał w 1982 roku, wydzielając się z Teatru Narodowego w Budapeszcie pod dyrekcją Gábora Székely i artystycznym przewodnictwem Gábora Zsámbéki’ego. Od 1989 roku głównym głównym reżyserem teatru jest Gábor Máté. Zespół regularnie odbywa zagraniczne tournee –występowali w miastach całego świata. Spektakle i artyści Katony wielokrotnie zdobywali ważne międzynarodowe nagrody.

"Liberation" pisał o zespole teatru: ,,Nie ma tam jakiegoś jednego, znakomitego artysty, kogoś nadzwyczajnego. Jest Zespół. Kilka pokoleń aktorów, aktorek, scenografów i inscenizatorów. Wszystko, co najlepsze na Węgrzech."

W repertuarze Katony jest zarówno klasyka, jak i sztuki współczesne. W latach osiemdziesiątych najbardziej znaczący reprezentanci nowej generacji dramaturgów rozpoczynali karierę sceniczną u Katony. "Szalbierz" i "Kurzy łepek" Gyorgy Spiró oraz "Alleluja" Michály Kornis są dziś uznawane za klasyczne sztuki współczesnego teatru węgierskiego. Również dziś najciekawsi autorzy młodego pokolenia powierzają Katonie wystawienie swoich sztuk.

Szymon Majewski
Materiały Organizatorów
21 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia