Premiera w Masce. W refleksyjnym klimacie

"Gwiazdka pana Andersena" - Teatr Maska Rzeszów

"Gwiazdka pana Andersena" to przedświąteczny prezent od teatru Maska dla najmłodszych widzów oraz ich zabieganych rodziców. Premiera w najbliżsża niedzielę.

W Wigilię na strychu ożywają stare zabawki. Przy dobiegających na poddasze odgłosach świątecznych przygotowań Pajac (Piotr Pańczak) i Baletnica (Jadwiga Domka) próbują przywrócić blask stojącej w kącie zapomnianej przez wszystkich zeszłorocznej choince. Wśród zakurzonych rupieci odnajdują niepotrzebne przedmioty, które przywołują zapomniane opowieści. Snują je wspólnie, starając się zaprzyjaźnić z piękną nową Lalką (Ewa Mrówczyńska). Czy uda im się stworzyć świąteczną atmosferę, ożywić piękne chwile i wspomnienia?

- Uderzyliśmy w nutę refleksyjną, bo taki jest Hans Christian Andersen. Spektakl jest kompilacją kilku tekstów tego wspaniałego pisarza i poety. Od razu zastrzegam jednak, że nie jest on smutny, raczej skłaniający do zatrzymania się na chwilę w tej codziennej bieganinie - mówi Jacek Malinowski, dyrektor artystyczny Maski.

A ponieważ rzeszowska scena otwarta jest dla młodych twórców, kolejna po "Szpaku Fryderyku" premiera tego sezonu jest jednocześnie pracą dyplomową. Reżyserką oraz autorką scenariusza "Gwiazdki pana Andersena" jest Honorata Mierzejewska-Mikosza. Zdaniem grających w spektaklu rzeszowskich aktorów reżyserka włożyła w ten tekst całe swoje serce, uwalniając ducha Andersena. Magii i świątecznej atmosfery nadała całości muzyka autorstwa Pavla Helebranda. - Cieszę się bardzo, kiedy praca mnie wzbogaca. W tym przypadku tak było, bo dzięki spotkaniu z Honoratą poznałem polskie kolędy - mówi kompozytor. Scenografię do spektaklu przygotowała Halina Zalewska-Słobodzianek.

Ale tegoroczna jesień jest wyjątkowo pracowita dla Maski nie tylko za sprawą premierowych przedstawień. Rzeszowski teatr w ostatnim czasie uczestniczył w kilku festiwalach: XIII Jesiennym Festiwalu Teatralnym w Nowym Sączu, gdzie zaprezentował "Wróżkę Bzów", był gościem na Jubileuszu Teatru Lalek w Koszycach (50-lecie) ze spektaklem "Czarnoksiężnik z krainy Oz" oraz już po raz trzeci pojechał na XIII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2009. W przeglądzie oprócz Teatru z Rzeszowa wzięły udział także zespoły z Olsztyna i Łodzi oraz z zagranicy, głównie z Bretanii - Marionetas en Ubertad, Compagnie Via Cane, Theatre des TaRaBaTes.

lucy
Gazeta Wyborcza Rzeszów
2 grudnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia