Premiera w Muzeum Niepodległości w Warszawie

"Ballada o Wołyniu" - reż. Tomasz A. Żak - Teatr Nie Teraz

Będzie to najprawdopodobniej pierwszy w Polsce teatralny spektakl sceniczny, który opowiada o zbrodni na polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej, popełnionym przez nacjonalistów ukraińskich. Premiera w Muzeum Niepodległości w Warszawie 23 maja

Pamiętniki i świadectwa, ani wydawnictwa naukowe, ani dzieła literackie, ani konferencje i akademie, czy coraz liczniejsze tematyczne strony internetowe, ani programy szkolne nie zmieniły niszowego charakteru wiedzy polskiego społeczeństwa o zbrodniczej depolonizacji Wołynia i Małopolski Wschodniej.

Ten niezwykle trudny temat, przez dziesięciolecia przemilczany, obecnie nieraz zakłamywany, obchodzi jednak setki tysięcy Polaków: żyjących świadków tamtych wydarzeń, ich rodziny i ludzi zainteresowanych prawdą historyczną.

Teatr Nie Teraz z Tarnowa od lat próbuje swymi spektaklami opowiadać o Wierze, Honorze i Ojczyźnie, zawsze jednak tworząc widowiska przepełnione energią teatru alternatywnego, poszukującego i charakteryzujące się własną, przez lata wypracowaną poetyką. Zawsze też sięgał do znaków, symboli i archetypów ważnych dla naszej kultury. Takim jest spektakl "Na etapie" (premiera w roku 2000), który dotyczy losów żołnierzy Armii Wyklętej, czy spektakl "Niewierni", będący diagnozą obecnego upadku cywilizacji europejskiej, która wyrzekając się swych katolickich korzeni popełnia swoiste samobójstwo. "Niewierni" (z roku 2007) są inscenizacją słynnego dramatu "Książę niezłomny" Calderona de la Barca, a tym samym swoistym dialogiem z inscenizacją Teatru "Laboratorium" Jerzego Grotowskiego z roku 1965. Teatr Nie Teraz korzystając w swej pracy warsztatowej z metod stosowanych przez Grotowskiego, jednocześnie, odmiennie niż on, nie walczy z Bogiem, ale w swych działaniach do Boga się odwołuje, widząc w nim sens i centrum wszechrzeczy.

"Ballada o Wołyniu" wykorzystuje fabularne wątki legendarnej powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje" (pierwsze wydanie w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 r.). W inscenizacji obecne są również stare pieśni - polskie i ukraińskie. Oś dramatyczna spektaklu to równolegle prowadzone losy trzech młodych kobiet, szykujących się na własne gody, które okażą się jednak nie czasem wesela, ale czasem śmierci. Zderzenie udokumentowanych relacji świadków ludobójstwa z metafora teatralną, gdzie śmierć odbija się krwawą pożogą w oczach młodych kobiet, daje widzowi szansę na dotarcie do prawdy.

Autor scenariusza i reżyser spektaklu - Tomasz A. Żak, wykorzystuje w tej pracy teatralnej także wspomnienia członków swojej rodziny wywodzącej się z Wołynia. Na scenie zobaczymy Ewę Tomasik i Magdalenę Zbylut z Teatru Nie Teraz oraz Agne Muralyte, studentkę Akademii Teatralnej z Wilna.

Powstanie "Ballady o Wołyniu" wsparły władze Tarnowa, a partnerami tego projektu są: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Muzeum Niepodległości oraz Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu.

***

Muzeum Niepodległości w Warszawie (Al. Solidarności 62), 23-go i 24-go maja o godz. 19,00. Specjalna konferencja prasowa, także w Muzeum Niepodległości, 19 maja o godz. 12,00.

(-)
Materiały Teatru
18 maja 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...