Próba czytania dramatu Kazimierza Brauna

"Mój syn, Maksymilian" - reż F. Staniewski - Gdańska

28 marca o godz. 19.00 w kościele św. Jana w Gdańsku odbędzie się próba otwarta czytania dramatu "Mój syn, Maksymilian. Rzecz o Maksymilianie Marii Kolbem i jego matce, Mariannie Kolbowej" autorstwa Kazimierza Brauna.

Kanonizacja o. Maksymiliana Kolbego przez Papieża Jana Pawła II, 10 października 1982 roku, była dla wszystkich Polaków promieniem światła w ciemnym czasie stanu wojennego, a dla mnie jakimś uobecnieniem świętego – wspomina Kazimierz Braun. – Pojechałem do Niepokalanowa. Myślałem o napisaniu o nim dramatu, ale nawet nie potrafiłem rozpocząć pracy. Pewnie za mało o nim jeszcze wiedziałem; jakoś mi było do niego wciąż daleko. Sprawa została odłożona, potem zapomniana. 

Dzięki zaproszeniu Krakowskiej Prowincji Ojców Franciszkanów Konwentualnych, Kazimierz Braun trafił do klasztoru w Harmężach pod Oświęcimiem. – Mogłem odbyć wiele ciekawych, inspirujących rozmów i odwiedzić wiele miejsc, w których święty zostawił swoje ślady, przede wszystkim w obozie Auschwitz, w Krakowie i Niepokalanowie, a także gdzie indziej. Otrzymałem wiele informacji, wiele książek. To wszystko pozwoliło mi podjąć ponownie próbę stworzenia dramatu o św. Maksymilianie. Powstał. Nadałem mu tytuł „Maximilianus”. Następnie, ciągle zanurzony w tym samym temacie, napisałem drugi tekst, „Celę ojca Maksymiliana”. Oba były skoncentrowane na osobie ojca Maksymiliana. Ze względów konstrukcyjnych nie znalazło się w nich dość miejsca dla jego matki, Marianny Kolbowej. Czułem niedosyt, wręcz wyrzuty sumienia. Postanowiłem jeszcze raz podejść do wielkiego tematu życia i dzieła św. Maksymiliana – tym razem niejako od strony jego matki. Materiału dostarczyła zwłaszcza korespondencja między synem a matką, matką a synem. Powstał dramat pod tytułem „Mój syn, Maksymilian”.

Kazimierz Braun

Półwiecze pracy reżyserskiej Kazimierz Braun, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, profesor nauk humanistycznych, świętować będzie 31 grudnia 2011 roku. Debiutował jednoaktówkami Mrożka na deskach teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Prof. dr hab. Kazimierz Braun (ur. 1936) – reżyser teatralny, specjalista od Norwida i Różewicza, teatrolog, krytyk teatralny, prozaik, dramaturg i tłumacz – studiował polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz reżyserię w PWST w Warszawie. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Poznańskim, habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie również w warszawskiej PWST. Jest autorem licznych publikacji z dziedziny historii teatru, dramatów i powieści. Jego najsłynniejsze prace naukowe to m.in. „Teatr wspólnoty” (1972), „Nowy teatr na świecie” (1975), „Przestrzeń teatralna” (1982), „Wielka reforma teatru w Europie” (1984) i „Krótka historia teatru amerykańskiego” (2005).

Debiutował w teatrze Wybrzeże. Reżyserował w teatrach Warszawy, Torunia, Łodzi, Krakowa i Lublina, ale także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Niemczech. Prowadził Teatr im. J. Osterwy w Lublinie (1967–1974), a w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu był dyrektorem i kierownikiem artystycznym (1975–1984).

Po tym, jak w 1984 roku z powodu działalności opozycyjnej odsunięty został od kierowania teatrem oraz prowadzenia wykładów, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też mieszka i pracuje, reżyserując i wykładając, m.in. na New York University w Nowym Jorku, University of California w Santa Cruz i Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo.

"Mój syn, Maksymilian. Rzecz o Maksymilianie Marii Kolbem i jego matce, Mariannie Kolbowej"
Reżyseria: Florek Staniewski
Adaptacja tekstu: Zespół
Opracowanie muzyczne: Olo Walicki
Reżyseria światła: Andrzej Drewniak
Postaci:
Matka, Marianna Kolbowa - Halina Słojewska
Ojciec Maksymilian Kolbe - Jarosław Tyrański
Brat Leon - Jacek Labijak
Ciemny - Zbigniew Jankowski

Kościół św. Jana w Gdańksu
28 marca 2011, godz. 19.00
wstęp wolny

(-)
Materiały Organizatorów
26 marca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...