Próba odczytania

9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Teatry m.in. z Buenos Aires, Sztokholmu, Koszyc i Opola wezmą udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, który w październiku odbędzie się w Radomiu - poinformowała PAP kierownik literacki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego Anna Kulpa

Podczas tegorocznego Festiwalu Gombrowiczowskiego zaprezentowanych zostanie osiem spektakli, z czego aż pięć to różne ujęcia pierwszego dramatu W. Gombrowicza - "Iwony, księżniczki Burgunda". Wszystkie spektakle reżyserują zagraniczni reżyserzy, co - według Kulpy - daje gwarancję świeżego spojrzenia na utwory Gombrowicza.

Festiwal zainauguruje "Iwona, księżniczka Burgunda", przygotowana przez gospodarza imprezy - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Spektakl wyreżyseruje zaproszony do współpracy młody węgierski reżyser - Szabo Mate.

- Chcieliśmy, żeby zajął się tym tekstem ktoś z zewnątrz, żeby popatrzył na Gombrowicza świeżym okiem, bez tych naleciałości, które nam, Polakom, się z nim kojarzą - powiedziała Kulpa.

Inne ujęcia "Iwony..." zaprezentują w Radomiu: Tamasi Aron Theatre z Sfantu Gheorghe w Rumunii oraz teatr z Koszyc (Słowacja).

Podczas festiwalu będzie też można zobaczyć "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w wersji lalkowej, przygotowanej przez Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Spektakl wyreżyserował słowacki reżyser Marian Pecko. Inną wersję tego dramatu pokaże Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Reżyserem przedstawienia jest Atilla Keresztes z Węgier.

Na Festiwal Gombrowiczowski przyjedzie także Teatr Narodowy z Buenos Aires (Argentyna) - miasta, w którym Witold Gombrowicz spędził ponad dwadzieścia lat. Teatr z Buenos Aires zaprezentuje w Radomiu "Trans-Atlantyk".

Według Anny Kulpy ciekawie zapowiadają się też dwa spektakle, które pokaże teatr ze Sztokholmu (Szwecja). Będą to: "Rewolucja na bosaka" - spektakl lalkowy na podstawie utworów Gombrowicza, który Szwedzi grają dla dzieci oraz "Ferdydurke".

9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie w Radomiu od 16 do 21 października.

Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji oraz postawienie na nowo problemu Gombrowicza, problemu czytania i odczytania jego dzieła.

(-)
PAP
16 października 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia