Próby do "Sklepów cynamonowych"

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Ruszyły próby do sztuki "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Bruno Schulza, która wystawiona zostanie na festiwalu w Stambule. Spektakl przygotowuje Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach we współpracy z tureckim Cengiz zek Shadow Theatre.

Spektakl realizowany jest w tradycyjnej dla tureckiego teatru technice cieni przy współudziale światowej sławy lalkarza i mistrza animacji Cengiz zeka. To właśnie specyfika tureckiego teatru wpłynęła na wybór twórczości Schulza.

Zdaniem reżysera i dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Roberta Drobniucha jest to spektakl przekraczający klasyczną formę teatru i będzie on oparty na muzyce i cieniach. Jak podkreśla do pracy przy spektaklu chciał zaprosić szczególnych ludzi, ponieważ "Schulz jest szczególną materią, która nie wybacza przeciętności".

Scenariusz do spektaklu napisał Tomasz Damulewicz, którego zdaniem trudność przy tej sztuce polega na tym, że jej większą część stanowi narracja, a nie dialogi, stąd wymaga większego zaangażowania od aktorów, aby na scenie zbudowali odpowiednią dramaturgię.

Muzykę do spektaklu przygotował kompozytor młodego pokolenia Karol Nepelski, a na scenie zagra klarnecista Michał Górczyński.

W spektaklu wystąpią: gościnnie Karol Smaczny oraz aktorzy kieleckiego teatru - Ewa Lubacz oraz Andrzej Kuba Sielski.

Scenografią i reżyserią scen cieniowych oraz animacją lalkami cieniowymi zajął się Cengiz zek. Jak powiedział w Kielcach, twórczość Schulza nie jest znana w Turcji, choć jego książki można tam kupić. Jego zdaniem Schulz posługuje się bardzo trudnym tekstem.

Jak przyznają twórcy współpraca polsko-turecka jest trudniejsza, ale z drugiej strony bardziej ekscytująca.

"Kulturowo jesteśmy tak różni, że możemy się wiele od siebie nauczyć. To nasze spotkanie jest bardzo interesujące, ponieważ każdy z nas wyobraża sobie pewne rzeczy, stany, odczucia zupełnie inaczej, więc ten wspólny mianownik może być bardzo ciekawy" - przekonuje Karol Smaczny.

"Sklepy cynamonowe", do których dopiero rozpoczęły się próby, wystawiane będą w języku polskim.

Premiera spektaklu odbędzie się 23 października podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule - jednego z najważniejszych i najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. Wcześniej, 20 sierpnia w Kielcach będzie można zobaczyć próbę generalną, a pokazy przedpremierowe 31 sierpnia i 1 września.

Spektakl jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Turcja 2014 - Promesa". Projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania polską kulturą w Turcji.

(-)
(PAP)
11 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...