Program

Jesień Teatralna - Teatr Węgajty

Od 8 do 11 listopada Teatr Węgajty zaprasza na Jesień Teatralną podczas której we Włodowie odbędą się warsztaty "Lalka-przedmiot", w Węgajtach zobaczymy dwa nowe przedstawienia a w Olsztynie happeningi i instalacje.

8 - 11 XI (w sali świetlicy wsi Włodowo), początek: godz. 18.00

Warsztat "Lalka - przedmiot" Ilira Dragovoji i Justyny Wielgus

Warsztat będzie prowadzony przez albańskiego reżysera Ilira Dragovoję oraz aktorkę Justynę Wielgus. Praca będzie polegała na łączeniu technik ruchowych z animacją lalek. W ciągu czterech dni grupa opracuje przedstawienie dla dzieci i dla dorosłych, które będzie pokazane na zakończenie we wsi Włodowo niedaleko Węgajt.

9 XI Dwa nowe spektakle w Węgajtach, dojazd pod sam Teatr!

godz. 17.20 odjazd specjalnego kursu linii autobusowej "Perkoz" z przystanku MPK pod Wysoką Bramą do Teatru Węgajty

godz. 18.00 (w ośrodku teatralnym Węgajty)

Dwa razy siedem - spektakl Emilii Hagelganz i Leny Tempich (Bochum) na motywach poezji Frederico Garcii Lorci, współpraca: Erdmute Sobaszek

Śmierć to włóczęga, a my podążamy za nim podczas jego wędrówki poprzez drgającą ciszę. Lecz jak odnaleźć jego ślady? W naszej kulturze zachodniej ślady śmierci zostały zatarte. W sterylnym otoczeniu szpitali własna śmierć zostaje nam podstępnie odebrana. Rytuały umierania i śmierci umykają z życia publicznego, a wysiłek obcowania z żałobą jest odczuwany jako przynależny do sfery prywatności, samotności.

Aktorki działają w przestrzeni niczym nie naznaczonej, wsłuchują się w ciszę, w opowieści dziadków i poezję Frederico Garcii Lorci. Spektakl "Dwa razy siedem..." jest poetycką próbą odnalezienia śladów pozaczasowego włóczęgi.

godz. 19.00

Powietrze - e(ks)misje - premierowy pokaz ostatniego spektaklu cyklu "4 żywioły", opracowanie: Inna Szkoła Teatralna, inscenizacja: Wacław Sobaszek

Wacław Sobaszek o spektaklu Powietrze - e(ks)misje:

Minimal art, minimal theatre. Seria etiud, scenek w temacie zmiany klimatu.

Powietrze e(ks)misje jest ostatnim odcinkiem naszej czteroletniej pracy nad żywiołami. Była najpierw Woda 2030, potem Ziemia B, ostatnio Ogień, kryzys, central station. Powietrze na koniec to zarazem powrót do początku. Bo na początku był niepokój o to, jak mało jest ludzi, którzy przyjmują na serio niebezpieczeństwa związane z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym dwutlenku węgla. Mamy rok 2013, ten niepokój narasta.

kropla drąży skałę

kropla drąży beton

i co?

i nic

i CO2

Tak jak i w poprzednich sezonach Inna Szkoła Teatralna pracowała w trzech etapach - wyprawach: kolędowanie, zapusty, alelujki. W każdym z tych etapów powstawały indywidualne etiudy w ramach obranego tematu, oraz szkice zbiorowych scen. W kierunku niezależnej, politycznej ekspresji.To na razie lekki zarys, wszystko jeszcze przed nami. Co na tej linii uda nam się osiągnąć? Arnold Mindell, autor "Otwartego forum. Praktyki głębokiej demokracji" twierdzi, że wszystko co na zewnątrz, jest i w nas. Jak dotrzeć do tego powiązania?

Czy pracując nad sobą i naszymi wzajemnymi relacjami mamy szansę dotknąć tego, co dzieje się w świecie? Nie chcemy być wyrocznią, próbujemy tworzyć nowy język i sposób komunikacji. By normalny człowiek mógł włączać się w publiczny dyskurs.

godz. 20.30 odjazd autobusu spod Teatru z powrotem do miasta

10 XI

od godz. 16.00 - w Olsztynie, początek przy zbiegu ulic Szrajbera i Staszica (most nad Łyną)

Miasto w drodze - happeningi, instalacje, spotkania, pokazy i wystawy odwiedzane podczas kreatywnego spaceru ulicami Olsztyna.

Miasto w drodze - spacer kreatywny

Naszą intencją jest uruchomienie współpracy ludzi i grup podczas powoływanych ad hoc wydarzeń. Bohaterami "spaceru" będą miejsca i ulice, miejscowe aktywności i inicjatywy oraz działający w tych miejscach artyści i aktywiści.

Początek na rogu ulic Pieniężnego i Staszica to performance Wiesława Wachowskiego Dziadek na rurze, inspirowany pamięcią o zburzonej niedawno kamienicy. Przy kawiarni "Zaułek" zobaczymy akcję plastyczną grupy "Fałda", w kawiarni będzie okazja udziału w przygotowanym przez koło naukowe "Inter-Gender" mini-warsztacie o płci, naturze i wolności. Przez ulice Marii Curie-Skłodowskiej przeprowadzi nas opowieść Marka Barańskiego, który przeczyta swój niepublikowany dotąd tekst w antykwariacie Izy Walesiak. Tam też

(nie)publikowane utwory czytać będzie Wacław Sobaszek przy akompaniamencie elektronicznych dźwięków Pauliny Miu Zielińskiej. Pójdziemy dalej do dziedzińca Koszarów Dragonów by wziąć udział w performansach Ewy Letki i Erdmute Sobaszek. Na ulicy Partyzantów usłyszymy relację Michała Biedziuka o aktualnym stanie działań obywatelskich w obronie tej ulicy przed przebudową. Wstąpimy też do Liceum Plastycznego na wystawę absolwentów. Zakończeniem w Galerii Ulubione Studio będzie film z akcji plastycznej Katarzyny Łyszkowskiej i kolacja składkowa.

Wskazówki dla uczestników:

- Należy się ciepło ubrać.

- Można przejść z nami całą trasę lub wybierać poszczególne miejsca i odcinki. (Dokładny harmonogram ogłosimy wkrótce)

- Prosimy, przynieście dania, sałatki, desery lub inne produkty do "kolacji składkowej".

11 XI

godz. 10.00 - 18.00 (w ośrodku teatralnym Węgajty)

Konferencja "Sztuka ponad barierami" - pytania i praktyki teatru społecznego

Proces wspólnej pracy artystów z ludźmi zmagającymi się z ograniczeniami jakie niosą ze sobą wiek lub niepełnosprawność jest ważnym doświadczeniem dla wszystkich jego uczestników. Zderzenie zadawanych przez sztukę uniwersalnych pytań z egzystencjalną rzeczywistością starości lub niepełnosprawności jest dramatyczne, lecz zarazem ukazuje wiele, dotąd niewidocznych aspektów naszego życia, przyzwyczajeń, kodu kulturowego. Język sztuki wychodzi poza codzienne konwencje. Dzięki temu może tworzyć nowe możliwości komunikowania się z ludźmi zepchniętymi poza margines życia społecznego. Może nam pomóc ich lepiej rozumieć. Znajdujemy się jednak w obliczu bardzo mało rozpoznanego przez nas obszaru, jakim jest rzeczywistość opieki czy też dostosowania warunków życia do potrzeb specjalnych. Każdy "Inny" jest inny. Proponując w tym obszarze działania artystyczne odczuwamy potrzebę przekroczenia wielu własnych barier poznawczych i potrzebę rozmowy, wymiany i wzajemnej inspiracji. Mamy nadzieję, że spotkanie "Sztuka ponad barierami" przyczyni się do otwarcia nowych dróg współpracy.

W programie:

11 listopada, godz. 10.00 - 14.00

- Dorothee Schaefer (Bochum, Niemcy): Jest jak jest - doświadczenia rzeźbiarki w pracy z ludźmi dotkniętymi demencją

- Emmilia Hagelganz (Bochum, Niemcy): Kultura i starzenie się w sieci. Internetowe platformy, fora i narzędzia sieciowania dla ludzi zmagających się ze skutkami starzenia się i dla ich opiekunów

- Kamila Paprocka (Warszawa): Ocalenie litotycznych narracji przez narracje wielkie. O procesach rozbicia samoświadomości ludzi starych, dotkniętych społeczną izolacją i o odnalezieniu swojej roli w zbiorowej narracji spektaklu teatralnego

- Zofia Bartoszewicz (Wegajty/Warszawa): Transgresje ciała - o trudnościach w przekazywaniu doświadczenia niepełnosprawności ruchowej i o próbie stworzenia brakującego ogniwa poprzez sztukę. Relacja z projektu i pokaz warsztatu.

14.00

Przerwa na lunch

godz. 16.00 - 18.00

rozmowy niesformalizowane w podgrupach

godz. 19.00 (w sali świetlicy wsi Włodowo)

pokaz teatralny opracowany podczas warsztatu "Lalka - przedmiot"

uroczyste zakończenie Jesieni Teatralnej

(-)
Materiał Teatru
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia