Program
15. Festiwal Rynek Sztuki w PłockuFestiwal odbędzie się 20 sierpnia i po raz kolejny połączy teatr, film i muzykę.
WIDOWISKO
19.15 - Circus Ferus (ok. 40 min.)
KONCERT
20.00 - Hańba! (ok. 60 min. +/- 15 min.)
21.00 - Maja Kleszcz & IncarNations (ok. 60 min. +/- 15 min.)
FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO
22.15 - Pukaluk gra do Bestii (ok. 50 min.)
Opis:
TEATR | Circus Ferus ze spektaklem „Freak show"
CF to grupa osób, realizujących wymyślone przez siebie projekty.
Grupa powstała w 2012 roku w Poznaniu.
Freak Show były to wystawy biologicznych rarytasów (zarówno ludzi, jak i zwierząt) popularne w Europiei Stanach Zjednoczonych od połowy XIX, do połowy XX wieku.
Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Lecz teraz Freak Show wraca, i to w wielkim stylu!
Oto przed państwem:
najprawdziwszy z prawdziwych,
najbardziej przerażający z przerażających,
najzabawniejszy z najśmieszniejszych
i najbardziej fantastyczny ...z rzeczywistych,
jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny:
Freak show!
Zespół: Grzegorz Ciemnoczołowski, Agata Elsner, Kuba Kapral, Łukasz Kowalski, Kacper Lipiński, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski
Scenariusz i reżyseria: Zespół
Scenografia, kostiumy: Ewa Bone, Magda Deput, Ewa Kozubal
Muzyka: Jacek Kolasa
www.circusferus.com
Muzyka | HAŃBA!
Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! to czterej muzycy, których oryginalną twórczość najlepiej przedstawiają ich własne słowa: Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w między-wojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji.
Oto, czym jest Hańba!. Na ich muzyce znaczący ślad zostawiły lata spędzone w folkowych, punkowych, metalowych, indie-rockowych, a nawet elektronicznych zespołach. Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon, tubę i grzebień, grają energiczny, prosty punk, inspirowany z jednej strony polskim folklorem, a z drugiej dokonaniami współczesnymi.
Hańba! jest laureatem nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja „za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną" i jest to tylko jedno z wielu wyróżnień jakie Hańba, zasłużenie zresztą, otrzymała. W lutym 2016 ukazała się ich debiutancka płyta.
http://www.karoryfer.com/hanba
MUZYKA | MAJA KLESZCZ & INCARNATIONS
Wokalistka, muzyk, producentka muzyczna - od dziecka nasiąkała dźwiękami
z najwyższej półki (jej tata Włodzimierz Kleszcz - zwany jest „ojcem polskiego world music
i rggae"). Blues, jazz, reggae, starannie wyselekcjonowane, najlepsze tradycje muzyki „czarnej" stanowiły jej codzienność. Jej wrażliwość wokalną ukształtowały takie grupy
i artyści jak: Burning Spear, Elvis Presley (w którym od dziecka jest zakochana po uszy), Bob Marley, Animals, Ella Fitzgerald, Bessie Smith, Blind Willie Johnson czy Czesława Niemena. Oprócz wymienionych artystów, świat Mai to muzyka klasyczna i eksperymentalna spod znaku Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Jordiego Savalla czy... Meredith Monk.
Od 14 roku życia przez jedenaście lat była członkinią zespołu Kapela ze Wsi Warszawa.
W 2005 roku wraz z innych członkiem Kapeli - Wojciechem Krzakiem – powołała do życia projekt incarNations.
We wrześniu 2010 roku ukazała się pierwsza studyjna płyta projektu incaNations – Radio Retro. Album został wybrany płytą roku 2010 w rankingu tygodnika Polityka.
W maju 2012 roku ukazał się kolejny album zespołu pt. Odeon. Tym razem pod szyldem Maja Kleszcz & incarNations. Płyta przyniosła nominację dla Mai Kleszcz do nagrody „Fryderyk"
w kategorii „wokalistka roku". 4 kwietnia 2016 roku ukazała się trzecia płyta duetu „Romantyczność".
incarNations zajmuje się także tworzeniem muzyki teatralnej (współpraca z Agatą Dudą-Gracz) oraz filmowej (Careless love reż. John Duigan).
Maja Kleszcz nazywana „polską Adele, „polską Billy Holiday", „polską Amy Winehouse" jest marką samą w sobie.
www.incarnations.pl/maja-kleszcz
KINO NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO | MARCIN PUKALUK gra „Bestię"
Bestia (Polska, data premiery: 5 stycznia 1917) – melodramat Aleksandra Hertza
Zdjęcia: Witalis Korsak-Gołogowski
Scenografia: Tadeusz Sobocki, Józef Galewski
Obsada aktorska: Pola Negri (Pola), Maria Dulęba (żona Sonia), Witold Kuncewicz (mąż Aleksy), Jan Pawłowski (apasz), Mia Mara
Bestia to jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Inny, alternatywny tytuł tego typowego melodramatu to Kochanka Apasza. Od 1921 roku film dostępny jest także w USA jako The Polish Dancer.
OPIS FILMU: Pola to uboga wiejska dziewczyna, która wolny czas spędza w środowisku warszawskiego półświatka adorowana przez swego ukochanego - Dymitra. Pewnego dnia, po awanturze z rodzicami, postanawia uciec z domu, a potem uwolnić się od swego natrętnego kochanka. W hotelu upija go, okrada i porzuca. Od tej pory rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie. Wkrótce poznaje bogatego przemysłowca Aleksego i rozpoczyna z nim romans. Dziewczyna nie wie, że Aleksy jest żonaty a upokorzony Dymitr postanawia się zemścić.
Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo.
Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne.
Pod koniec 2015 roku z Bestią zjeździł Stany Zjednoczone. Zagrał w Chicago, Buffalo, Houston, Pittsburghu i jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w USA - Denver Film Festival.