Program

2. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna", Rzeszów, 9-11 czerwca 2017

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy znakomitych twórców teatralnych: Teatr from Poland z Katowic ze spektaklem „Rok 1913", Teatr Nikoli z Krakowa ze sztuką „Lolita Dolly" oraz wielokrotnie nagradzany monodram macierzyński Magdaleny Jachimek-Bochan „ Mamy problem". Teatr Przedmieście zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Teatr cudów" wg tekstu Miguela de Cervantesa.

Program Festiwali:

9 czerwca godz. 19.00 /piątek/
Teatr Przedmieście „TEATR CUDÓW"
Do pewnego miasteczka przybywa wędrowna trupa komediantów, którzy przed miejscowymi notablami przedstawiają niesamowite dziwy i wyczarowują niestworzone rzeczy. Ale uwaga... nikt ich nie zobaczy, jeśli „ nie pochodzi z prawego łoża i nie jest czystej krwi chrześcijaninem"!

Mistrz Cervantes napisał satyrę na ówczesny hiszpański rasizm, przypominającą w zamyśle „Nagiego króla": komedianci wmawiają widzom, że przedstawiane przez nich „cuda" mogą zobaczyć jedynie ci, którzy nie mają żadnej domieszki „obcej" krwi, jak u Andersena rzekome szaty cesarza mogli dostrzec jedynie ludzie „mądrzy".
Mimo że minęło już ponad 400 lat od napisania tekstu jest on aktualny do dziś i do dziś budzi śmiech, o czym na pewno będzie się można przekonać w piątkowy wieczór.
Reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Jakub Adamski
Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Paweł Sroka, Maciej Szukała

10 czerwca godz. 19.00 /sobota/
Teatr Nikoli „LOLITA DOLLY"
Lo-li-ta: czubek języka schodzący w trzech stąpnięciach wzdłuż podniebienia, aby na trzy trącić o zęby. Lo. Li. Ta.
Słowo to ruch języka – czy literackie arcydzieło można przełożyć na ruch ciała? "Lolita Dolly" to słynna, perwersyjna historia miłości pisarza do osieroconej dziewczynki po raz pierwszy przedstawiona bez słów, przy pomocy gestów, mimiki, sugestywnych obrazów i dopełniających całość dźwięków.
Dzieło Nabokova w interpretacji, która śmiało mogłaby zagościć na ekranach kin w erze międzywojennej (gdyby autor napisał je wcześniej). Maestria aktorstwa rodem z niemego kina w kolorze i trójwymiarze. Spotkanie Wilka i Owcy, w którym role kata i ofiary przestają być proste do przydzielenia. Jak potoczy się życie Lolity, czy poradzi sobie z brzemieniem mrocznej tragedii?...
Reżyseria: Mikołaj Wiepriew, Michail Milmeister
Występują: Mikołaj Wiepriew, Dominika Jucha

11 czerwca godz. 18.00 /niedziela/
Teatr from Poland
„ROK 1913"
Cofnijmy się w czasie. Tak równo sto lat i cztery lata. A co nam szkodzi. Co tam się działo?
Rok wcześniej zatonął TITANIC, w Rosji obchodzono 300-lecie panowania domu Romanowów, w Paryżu odbyła się premiera baletu „Święto Wiosny" z muzyką Igora Strawińskiego. 1913 to rok ogłoszenia niepodległości Tybetu i wynalezienia zamka błyskawicznego. O tych i innych doniosłych, trwałych i nietrwałych wyczynach historii opowiemy w spektaklu. Jednak przede wszystkim bohaterami będą wschodzące gwiazdy kina – „najważniejszej ze sztuk", która dopiero co się rodzi. Podglądając Filipa i Flopa, śledzimy ewolucję ikon filmu niemego.
100 lat temu świat wyglądał zupełnie inaczej, ale i było bardzo podobnie. Coś wisiało w powietrzu i wybuchło ... prawie jak dziś.

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Filipski
Scenografia/kostiumy: Joanna Chwastek
Występują: Wojciech Kowalski, Paweł Ziegler, Izabela Walczybok

11 czerwca godz. 18.00 /niedziela/
Magdalena Bochan-Jachimek
„MAMY PROBLEM. MONODRAM MACIERZYŃSKI"
Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi. Niemowlę leży w białym kaftaniku, radośnie kwili i macha rączką do przytulonych do siebie rodziców. ...tak to przynajmniej wygląda w reklamach.
Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. Chwilę po radosnym kwileniu niemowlę wpada w rozpacz. Niewyspana mama złości się na zapracowanego tatę. Tata ma pretensje, że nagle został odsunięty na dalszy plan. A dziecko ma kolkę, więc budzi się z rykiem co dwie godziny. Ale potem się uśmiecha...
Właśnie o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający - tak jak to w prawdziwym życiu bywa. W rolę matki wcieli się Magdalena Bochan-Jachimek, aktorka i reżyserka, związana z Cetnrum Kultury w Gdyni i Teatrem na Plaży, prywatnie mama dwójki kilkuletnich dzieci. Scenariusz napisał jej mąż, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura, od niedawna również poznający świat smoczków i zabawek edukacyjnych.
Jeśli masz dziecko, planujesz mieć dziecko, byłaś lub byłeś dzieckiem - warto ten spektakl zobaczyć
Występuje: Magdalena Bochan-Jachimek
Reżyseria: Jakub Ehrlich
Tekst: Szymon Jachimek
Muzyka: Hubert Świątek
Scenografia: Monika Ossowska
Wszystkie spektakle odbywają się w Teatrze Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie

___

Wstęp wolny /obowiązkowa rezerwacja miejsc/
Tel. 667714730
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

(-)
Materiał organizatora
7 czerwca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia